Choroba gupików

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 19:34

karm tylko solowcem
wyjda z tego
solowiec ma wlasciwosci odtluszczajace

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 19:55

barttsw pisze:karm tylko solowcem
wyjda z tego
solowiec ma wlasciwosci odtluszczajace


Ok. Dzięki.
Dzisiaj kiryski zaczęły się chować w zakamarkach. Nie podoba mi się ich zachowanie. Też od tego jedzenia?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 19:56

kiryski z gupikami ?
moze daj fote i opisz caly baniak

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 20:27

barttsw pisze:kiryski z gupikami ?
moze daj fote i opisz caly baniak

No nie mów, że to coś złego.
Opis dałem na początku tematu. Mam nadzieję że to nie offtop ze zdjęciem. Foto mniej wiecej miesiąc temu robione. Teraz rybki śpią:)
https://zapodaj.net/a9340d4cfbdf2.jpg.html

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 20:31

no moje obawy sie potwierdzily
ryby wod miekich i kwasny z rybami wod twardych i zasadowych ponadto ryby zimnolubne z cieplolubnymi tego sie nieda pogodzic
ponadto kiryski to ryby stadne

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 20:37

No ja ... Do tej pory było oki, i na starym zbiorniku i na nowym, do czasu choroby. Zero problemów czy zgrzytów w zachowaniu ryb. Pomijam, że w sklepie przy konsultacji i zakupie nie było żadnych przeciwwskazań. Chcieliśmy ryby o spokojnym usposobieniu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 20:45

to idz do super sprzedawcy z problemem choroby

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 20:49

barttsw pisze:to idz do super sprzedawcy z problemem choroby


Piszę jak było. Nie unoś się bo to niegrzeczne. Sprzedawca polecił capisol i to był błąd.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 23 kwietnia 18, 20:55

RafalSt83 pisze:Piszę jak było. Nie unoś się bo to niegrzeczne. Sprzedawca polecił capisol i to był błąd.
bo tak wierzycie sprzedawca a oni chca tylko zarobic ja ci mowie ze masz zupe rybna a ty ze wszystko jest ok

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 23 kwietnia 18, 21:01

barttsw pisze:
RafalSt83 pisze:Piszę jak było. Nie unoś się bo to niegrzeczne. Sprzedawca polecił capisol i to był błąd.
bo tak wierzycie sprzedawca a oni chca tylko zarobic ja ci mowie ze masz zupe rybna a ty ze wszystko jest ok

Że było ok do czasu dolegliwości gupików. Sprzedawca sprawiał dobre wrażenie odnośnie wiedzy itp. Pojawiły się nasze oczekiwania odnośnie obsady. Zresztą co tu tłumaczyć. Nie będziemy zaśmiecać wątku. Wprowadził w błąd lub nie dopowiedzial wszystkiego. W ciągu kilkunastomunutowej wizyty w sklepie nikt nie przekaże encyklopedycznej wiedzy. Człowiek uczy się na błędach. Szkoda że kosztem rybek.
Szanuję doświadczenie innych i dzięki za odpowiedzi :)
Ostatnio zmieniony 25 maja 18, 06:19 przez RafalSt83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Choroba gupików

Postautor: Hunter » 24 kwietnia 18, 14:07

RafalSt83 pisze:Z paska wychodzi
Azotany - 24 mg/l
Azotyny - 0,2 mg/l

Paski są nic nie warte. To nie tylko nasze zdanie ;) To niestety fakt. Poczytaj opinie w sieci.
Jednakże skoro nawet paski wykazują azotyny na poziomie 0,2 mg/l to już daje pewne przypuszczenia, że jednak parametry wody nie są OK tak jak twierdzisz. Parametr ten powinien być bliski zeru.
RafalSt83 pisze:Niemożliwe, żeby tygodniowy narybek był wrażliwy na nieodpowiednią dietę i miał takie same objawy jak starsze osobniki. Narybek jest w innym zbiorniku 50l.

Mylisz się, to całkiem możliwe 8)
RafalSt83 pisze:Szczerze mi odpowiedz, bo widzę, ze masz sporo większe doświadczenie niż ja, co zrobiłbyś w mojej sytuacji? Mam pozwolić na zdychanie rybek? Nieprawidłowego żywienia nie odwrócę.

Zapewnij odpowiednią dietę, a sytuacja powinna się poprawić.
Problem w tym, że chyba nie zrozumiałeś o co chodzi :) Napisałeś, że kupiłeś mrożonego solowca - OK to już coś. Zauważ jednak, że za każdym razem pada określenie "urozmaicona dieta". Podałem 5 rodzai pokarmów nie licząc Tetry, aktualnie posiadasz dwa, w tym tylko jeden (solowiec) jest odpowiedni, ale to nadal uboga dieta 8)
Ryby tak jak Bartek napisał dobrze jest szukać i kupować u hodowców pasjonatów. Tacy ludzie dbają o ryby.
RafalSt83 pisze:Dzisiaj kiryski zaczęły się chować w zakamarkach. Nie podoba mi się ich zachowanie. Też od tego jedzenia?

Myślę, że po prostu stresują się. Przez chorobę gupików zapewne przebywasz częściej przy akwarium. Zmień natychmiast dietę, sprawdź to nieszczęsne NO2 i NO3 za pomocą pewnego testu i będziemy wiedzieć co i jak. Na chwilę obecną sądzę, że kiepska dieta + stanowczo za małe podmiany są problemem chorób i stresu ryb.
Podmieniaj systematycznie co tydzień 30% wody netto. 20L raz na 2 tygodnie to stanowczo za mało. Zauważ, że ryby wydalają do tej samej wody w której żyją, a Ty codziennie sypiesz im pokarm - gdzieś to się odkłada, gdzie? Trafia do wody w postaci związków przemiany materii ryb (między innymi NO2 i NO3 o którym piszemy). Wysokie stężenia NO2 i NO3 są śmiertelna, a co najmniej stresujące.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 24 kwietnia 18, 21:05

Dzięki. Rybki są u ichtiologa, jutro napiszę co im dokładnie jest. Mi to szczerze na gruźlicę wygląda ale zobaczymy.
Co do rad, są cenne i przydatne. Dzięki

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 25 kwietnia 18, 20:04

A więc wklejam wynik badania:

Badanie Ichtiopatologiczne :

skóra i skrzela - obecność dużych ilości pasożytniczych przywr - 2 gatunki : Gyrodactylus spp. + Dactylogyrus spp
cechy wtórnej infekcji bakteryjnej płetw i skóry

Brak widocznych pasożytów w układzie pokarmowym
W wątrobie i śledzionie oraz ścianie jelita widoczne pojedyncze ziarniniaki gruźlicze - Mykobakterioza w stadium bezobjawowym.


Zalecenia :
1) leczenie przywr - preparat Capiforte 3 podania co 5 dni . Po każdorazowym podaniu leku po 8-10 godzinach podmiana minimum 1/2 objętości wody w akwarium !!! w trakcie kuracji mocno napowietrzać wodę.

Tak to wygląda.

RafalSt83
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 22 kwietnia 18, 09:12

Re: Choroba gupików

Postautor: RafalSt83 » 27 kwietnia 18, 20:03

Leki podane wczoraj (praktycznie niedostępne w moim miasteczku). Podmiana wg zalecenie weta i dzisiaj zrobiłem test w małym akwa z narybkiem.
Kupiłem test kropelkowy JBL - taka walizeczka i zrobiłem porównanie co do wyników pomiarów między kropelką a testem paskowym firmy Tetra. Wyniki poniżej:

Kropelka:
Temp: 26 oC
KH: 13 dKH
pH: 7,5
NO2: 0,025
NO3: 10
Fe: <0,02
CO2: 14

Paski:
KH: 16 dKH
pH: 7,6
NO2: 0,09
NO3: 12
Fe: brak
CO2: 14

Czy na serio jest aż tak źle jak pisaliście? Wydaje mi się, że nie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Choroba gupików

Postautor: barttsw » 27 kwietnia 18, 21:18

ph jaki zakres
no2 powino byc zero

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości