Ospa u Welonka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
viki_tiger
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 21 stycznia 18, 06:05

Ospa u Welonka

Postautor: viki_tiger » 10 lutego 18, 04:55

W poniedziałek zauważyłam ze welonek ma ospe. Strasznie go wysypalo. Wydaje mi się ze musiałam już kupić rybke z Ospa bo zakupilam ja dzień wcześniej.
Przeniosłam rybke do innego akwarium 30 lit i przez 5 dni stosowalam leczenie lekiem z Tropicala CMF.Oczywiście temperaturę zwiekszylam o 2 stopnie bo welony to ryby zimnolubne Rybka czula się lepiej kropki zniknęły wiec w piątek dalam ja do głównego akwarium. Dzisiaj rybke znów wysypalo oczywiście mniej niż poprzednim razem jest osowiala i prawie wcale nie pływa. Proszę o porada co mam robić dalej. Zdjęcia rybki z poniedziałku i drugie z piątku jak ja przeniosłam
Akwarium 125 l
Filtr z napowietrzaczem Aquael
Napowietrzacz
Rośliny
Karma GoldFish
3 welonki
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lutego 18, 08:51 przez viki_tiger, łącznie zmieniany 1 raz.

viki_tiger
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 21 stycznia 18, 06:05

Re: Ospa u Welonka

Postautor: viki_tiger » 10 lutego 18, 06:10

Rybka właśnie zdechła :cry:

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Ospa u Welonka

Postautor: wespazjan » 10 lutego 18, 19:37

Kurczę, szybko zdechła. Ona słabiutka byla chyba. Zresztą welonki często są.

Akurat przy ospie chyba bym stosowała leczenie w głównym baniaku, chodzi o to żeby zabić wszystkie formy pasożyta, nie tylko te aktualnie na rybce.

Jeśli była jedyną mieszkanka tego zbiornika to upewnij się, że pozbylas się z niego pasożytów zanim wpusisz nowa rybkę
Obrazek

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Ospa u Welonka

Postautor: Fatty » 10 lutego 18, 22:27

viki, szczerze: czy od momentu padnięcia poprzednich ryb, douczyłaś się czegoś o prowadzeniu akwarium czy dalej "na żywioł" lecisz?
Zdajesz sobie sprawę, że w akwarystyce to nie działa?(sama widzisz, jakie masz straty)
22 stycznia mamy post, że padły Ci wszystkie ryby(ukatrupione przez związki azotowe), a z kolejnych postów w dziale choroby, że w pierwszym tygodniu lutego(4-5) masz już nowe.

Pomijając fakt, że ryb żal - nakładów pieniężnych chyba też. Wiem, ze welon nie fortuna ale jesteś takim wymarzonym klientem sklepu zoologicznego, ryby, leki, ryby padły to kupi nowe, znowu leki..
Ospa to dobrze poznana choroba, o cyklu rozwojowym kulorzęska pełno wszędzie, nawet na tym forumku artykuły są - akurat kurację na kulorzęska przeprowadza się w zbiorniku ogólnym, bo on nie tylko stacjonuje na zainfekowanej rybie, ale jest i w wodzie.

Z tego co piszesz masz jeszcze 2 welony, pewnie zaraz je wysypie :/ Zrób im kurację tym CFM zgodnie z opisem na opakowaniu(natlenianie, podmiany) a po zakończonej kuracji zastosuj węgiel aktywowany do filtra aby usunął lek z wody.
Are you sure, you want to exist?


Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości