Ospa w nowym zbiorniku

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Tomred
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 stycznia 18, 12:31

Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Tomred » 10 stycznia 18, 12:39

Zaczynam przygodę z akwarystyka po 35 latach przerwy.
Zbiornik 54l korzeń, woda słomkowa, napowietrzenie i filtr w pokrywie. Podłoże ziemne, z boku żwir 3mm, środkiem piasek kwarcowy. Założone ok 6 tygodni temu życie ok 3 tygodni. Rośliny rosną dość szybko.
Obsada:
6 Neonów Czerwonych,
5 Zwinników
3 Kirysy Pstre
Zbrojnik
4 Platki
Parametrów nigdy nie badałem. Podmiany wody teraz regularne ok 15l. tygodniowo. Temp. Przed kuracja 24 st.
Wszystko było ok do momentu podania mrożonych nicieni. Na drugi dzień wszystkie Neony dostały ospy. Mocno obsypane. Platki tez ale tylko po parę kropek. Zgodnie z zaleceniem podnosiłem temp do 31 st i po 2 dniach objawy lekko ustąpiły. Jednak wczoraj dostały ryby kolejny raz mrożonkę i objawy wróciły w podwójnej sile. Jeden Neon już padł a pozostałe są strasznie obsypane i wyblakłe. Podmieniłem wodę ok 15 l z dodatkiem soli niejodowanej w ilości 1,5 łyżki. Temp stała 21 st. Więcej nie wyciąga grzałka. Woda mocno natleniona przez kurtynę. Mrożonkę już wyrzuciłem ale co mogę zrobić ponadto.
Ile trwać może ta ospa? Jak długo trzymać temperaturę 31st.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Hunter » 10 stycznia 18, 14:02

Te białe kropki to pasożyt zwany kulorzęskiem. 31*C go nie zabija, a jedynie zahamuje rozwój (czyt. temperatura spadnie, pasożyt ponownie zaatakuje). Takie działanie nie ma sensu. Należy podnieść temperaturę do 32* a dla pewności 33*C i utrzymywać przez 5-6 dni; dla pewności przez tydzień.

Niestety temperatura nie daje gwarancji 100% sukcesu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są leki na ospę oparte na zieleni malachitowej i/lub błękicie metylenowym - od ręki dostępne w każdym akwarystycznym.

Jeśli grzałka nie daje rady uciągnąć do 33*C, to ustaw ją na te 31*c co zahamuje rozwój pasożyta i będziesz miał więcej czasu na zakup chemii.

Niestety te ryby które zostały już zaatakowane muszą przejść cały proces rozwojowy kulorzęska, gdyż na pasożyta pod skórą nie działa ani temperatura ani chemia, stąd pewnie mimo kuracji będziesz miał wrażenie, że ryby są coraz bardziej obsypywane, a białe kropki rosną.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Tomred
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 stycznia 18, 12:31

Re: Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Tomred » 10 stycznia 18, 14:23

A jakiś prosty sposób na podniesienie o kolejne 2 - 3 stopnie temperatury w zbiorniku?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Hunter » 10 stycznia 18, 15:13

Hmm, trochę dziwne pytanie, ale ok. Do wyboru:
1. Podnieść temperaturę otoczenia w pomieszczeniu z akwarium
2. Wymienić grzałkę na mocniejszą
3. Dołożenie drugiej grzałki
Myślę, że nic prostszego i bardziej oczywistego nie wymyślimy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Tomred
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 10 stycznia 18, 12:31

Re: Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Tomred » 10 stycznia 18, 16:23

Użyłem CMF, Zgodnie z instrukcja temperatura powinna być obniżona do 28-30 stopni, Ale to temperatura w której cykl rozwojowy Kulorzęska ustaje, a więc będąc w cyście środek go nie zabije. Czy się mylę?

A pro po grzałki to wszystkie do których am dostęp mają górną granicę 32 st. Wsadzenie nawet kilku chyba nie zmieni temperatury.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa w nowym zbiorniku

Postautor: Hunter » 10 stycznia 18, 22:11

Zakres na grzałce to jedno, a jak grzeje faktycznie to drugie. Nigdy w swojej praktyce nie miałem grzałki, która grzałaby dokładnie na tyle na ile pokazuje wskaźnik na termostacie.

Stosując chemię należy trzymać temperaturę zgodnie z wytycznymi, jeśli CFM podaje 28-30 to tyle trzymaj.

Tomred pisze:Ale to temperatura w której cykl rozwojowy Kulorzęska ustaje, a więc będąc w cyście środek go nie zabije. Czy się mylę?

Temperatura / chemia działa na pływki - czyli tę formę, która atakuje ryby. Sens stosowania chemii / temperatury polega właśnie na przerwaniu cyklu rozwojowego kulorzęska poprzez uśmiercenie pływek.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości