Wzdęty brzuszek otoska

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: rkarolek » 4 stycznia 18, 17:07

Witam,
dziś zauważyłem u jednego z moich otosków wzdęty brzuszek
https://zapodaj.net/c722ebbaaa38d.jpg.html
https://zapodaj.net/36f1ec400affe.jpg.html
https://zapodaj.net/16261c9e73ee8.jpg.html

czas panikować, czy to normalne/przejdzie??

Dodam że otoski (2szt. wiem że powinno być więcej, ale obsadę kompletuje stopniowo, to młode akwarium) są u mnie od 5ciu tygodni, zachowywały się cały czas normalnie, drugi cały czas zachowuje się OK.

Parametry wody sprawdzałem w sobotę:
PH 7,8
KG 10
GH 22
NO2 0,01 (na granicy wykrywalności)
NO3 20
NH3 0 (może delikatne 0+ ale baaaaaaaardzo minimalna zmiana koloru w stosunku do zera)

A teraz pozostałe dane zbiornika
-litraż akwarium - 102l
-filtracja - unimax 250
-obsada zbiornika - gupik (3), otosek (2), molinezja (1), platka (2), danio (2), amano (4)
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych (tetra wybarwiający, tetra ze spiruliną, JBL nano płatki, 2x w tygodniu mrożonki (na zmianę po pół kostki dafni i szklarki)
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz) - 25-26C parametry podałem wyżej
-opieka sprawowana nad zbiornikiem (podmiany, odmulanie etc.) podmiana wody ~20% raz w tygodniu, ostatnio w sobotę
-zmiany w zachowaniu ryby - w zasadzie zachowuje się bez zmian, może jest ciut bardziej ospała
-zmiany na jej ciele - wzdęty brzuszek, zdjęcia pod załączonymi linkami

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: Hunter » 4 stycznia 18, 17:21

Nażarł się mięsa. Pokarmy z zawartością mięsa nie powinny opadać na dno, aby nie były dostępne dla otosków.
Mogła też jakaś ryba i nie wyłowiłeś truposza.

Głodówka dla ryby. Karm oszczędnie tak by nic nie spadało na dno akwarium.
Czy mu przejdzie? Ciężko powiedzieć. Widywałem zbrojniki w gorszym stanie, które po głodówce wychodziły z tego, inne zaś padały jak brzuchy miały mniejsze.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: rkarolek » 4 stycznia 18, 17:43

na pewno żadna rybka nie padła, na razie mam ich mało więc jestem w stanie się doliczyć :)
natomiast na pewno część dafni we wtorek spadła na dno, ale filtr dosyć skutecznie mieli mi wodę i wydawało mi się że podrywał dafnie do momentu gdy nie został zjedzona przez pozostałe ryby.
no ale oczywiście nie mogę wykluczyć że otosek coś na dnie dorwał.

W sumie na głodówkę to już wpadłem, ale jak ja przeprowadzić w przypadku otoska?? przecież one przez cały dzień siedzą na liściach/szybie i wsuwają glony.
Czy masz na myśli ogólnie głodówkę w całym akwarium?

Swoją drogą jak dokarmiać otoski?
Pytam na przyszłość, bo próbowałem podawać krążki dla ryb dennych tropicala i O.S.I. ale delikatnie mówiąc nie były nimi zainteresowane, krążki są zawsze wyjadane przez pozostałą obsadę.

PS. czy problemem mogło ewentualnie być zjedzenie przez otoska odchodów innych ryb?? nie ukrywam że nie nadążam z ich usuwaniem, nie chcę codziennie stresować rybek odkurzaniem, a inaczej przy tej ilości żyworodnych zawsze coś na dnie zalega ;(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: Hunter » 4 stycznia 18, 18:41

W sumie na głodówkę to już wpadłem, ale jak ja przeprowadzić w przypadku otoska?? przecież one przez cały dzień siedzą na liściach/szybie i wsuwają glony.
Czy masz na myśli ogólnie głodówkę w całym akwarium?

"Normalnie" ryby nawet te roślinożerne jak otosek czy inne zbrojniki dokarmia się pokarmami roślinnymi opadającymi na dno, bo glony są niezbyt energetyczne... Jeśli tego nie robisz to proponuję poprawić im dietę i zacząć dokarmiać jak tylko uporasz się z wydętym brzuchem. A więc pisząc "głodówka" miałem na myśli odstawienie pokarmów ;)
rkarolek pisze:Pytam na przyszłość, bo próbowałem podawać krążki dla ryb dennych tropicala i O.S.I. ale delikatnie mówiąc nie były nimi zainteresowane, krążki są zawsze wyjadane przez pozostałą obsadę.

Zbrojniki karmiłem tym: http://allegro.pl/algen-wafers-wafle-dl ... 09003.html suche wafle opadające na dno. Jeden krążek to sporo jak na dwie ryby, więc można łatwo złamać na pół, a nawet na ćwiartki. Podawać wieczorem, po zgaszeniu świateł jak inne ryby już śpią. Można też próbować z obgotowanymi warzywami. Zbrojniki to ryby nocne, bardzo aktywne jak reszta śpi. Spróbuj podawać Tropical i OSI na zmianę w mniejszych dawkach.
Zbrojników już nie mam, ale mam krewetki, które też bardzo lubią te wafelki :)

rkarolek pisze:PS. czy problemem mogło ewentualnie być zjedzenie przez otoska odchodów innych ryb?? nie ukrywam że nie nadążam z ich usuwaniem, nie chcę codziennie stresować rybek odkurzaniem, a inaczej przy tej ilości żyworodnych zawsze coś na dnie zalega ;(

Nie, ryby te nie jedzą odchodów :D

Przyczyną problemów trawiennych u ryb roślinożernych najczęściej jest zjedzenie mięsa. Roślinożercy mają dłuższy przewód pokarmowy, nie powinny jeść mięsa.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: rkarolek » 4 stycznia 18, 19:08

rozumiem że pisząc "Zbrojnik" masz na myśli również otoski :)
A co do dokarmiania, to własnie nigdy nie zauważyłem żeby otoski podgryzały tabletki, a na innych forach widziałem tez info że otosków nie trzeba dokarmiać bo zawsze coś znajdą sobie na roślinkach i/lub szybie. W związku z tym to raczej bym powiedział że one nigdy nie były u mnie dokarmiane, więc może ten brzuszek to nie tyle "mięso" a uboga (tylko glony) dieta?

Rozumiem że pozostaje mi tylko czekać na rozwój wydarzeń, a na przyszłość (mam nadzieje że taka będzie dla tej rybki) ograniczyć ilość podawanej karmy mrożonej, tak żeby do minimum ograniczyć możliwość łyknięcia jej przez otoski/zbrojniki, no i wieczorem po zgaszeniu światła podać trochę tabletki, tak?

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Re: Wzdęty brzuszek otoska

Postautor: Dulka » 20 lipca 19, 08:01

W ciągu 3 miesięcy padł mi drugi otosek. Jestem prawie pewna, że nic z krewetek którymi karmię nie spadło na dno, a resztki z kostek Discus Life (tylko to mieli do skupienia stacjonarnie) są tak małe, poza tym na dnie otoski mają silna konkurencję z kiryskami.
Ostatni raz widziałam tego otoska jak siedział na ogórku, ale to chyba nie możliwe, że się przejadł?
______
Czy jeżeli dodalabym healthosanu z tropicala do wody czy to mogłoby pomóc takiemu otoskowi i czy nie wpłynęłoby na zbrojnika?

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości