Problem z pęcherzem pławnym

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
tut
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 4 lipca 14, 21:30
Lokalizacja: Włocławek

Problem z pęcherzem pławnym

Postautor: tut » 9 grudnia 17, 16:27

Mam problem z welonem i jego jedzeniem. Zaczęło się to niedawno, po jedzeniu ryba ma problem z utrzymaniem równowagi i ciągnie ją pod samą taflę wody jak balonik. Za pierwszym razem zastosowałam głodówkę i zielony groszek. Problem minął. Namoczyłam płatki i znów problem wrócił - ryba leci pod taflę. To samo dzieje się z granulkami i mam wrażenie, że po zjedzeniu rozmrożonych solowców było podobnie, ale muszę to jeszcze sprawdzić. Właściwie za każdym razem działa głodówka, ale przecież nie o to chodzi żeby karmić rybę jeden dzień, a później 3 dni głodować.
Ryba łapczywie łapie powietrze przy tafli i mam wrażenie, że dzieje się to właśnie po jedzeniu.
Jeśli chodzi o drugą rybę problem dotyczy jej w o wiele mniejszym stopniu, lekko ciągnie ją do góry, ale nie ma większych problemów z pływaniem w niższych partiach wody; również łapczywie łapie powietrze.
Dane techniczne:
-litraż akwarium: 120l
-filtracja : unimax 250 oraz mały wewnętrzny filtr
-obsada zbiornika: 2 welony, ślimaki
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych: mrożony solowiec, wodzień, granulki, pałeczki ze spiruliną, ichtiovit, ovovit, biovit. (Mam zamiar zacząć karmić świeżymi produktami: jabłka, banany, ogórki, sałaty, szpinaki etc zastanawiam się tylko jak technicznie podawać ten pokarm, żeby nie pływał po tafli).
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz): temp 23st. ostatnio mierzone: NO2 0, NO3 25, NH3 0
-opieka sprawowana nad zbiornikiem (podmiany, odmulanie etc.): podmiany co tydzień/dwa tyg. ok.10l, odmulanie dna, czyszczenie szyb, płukanie prefiltra i filra wew. z wodzie spuszczonej z akwarium.
-zmiany w zachowaniu ryby: oprócz tego co opisałam na początku żadnych innych objawów, apetyt wielki, ryba jest aktywna pomimo problemów z pływaniem.
-zmiany na jej ciele: żadnych.

Bardzo proszę o pomoc. Kończą mi się pomysły.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Problem z pęcherzem pławnym

Postautor: wespazjan » 9 grudnia 17, 17:19

czytałam o takim problemie dotyczącym welonków na tak wielu forach, że zaczynam się zastanawiać, czy nie jest to jakaś wrodzona, częsta wada u tego niestety wykoślawionego przez lata hodowli gatunku.

Wśród teorii było m.in. o nałykaniu się powietrza przy jedzeniu (spotkało to raz mojego neonka też :P). U jednej babki pomogło namaczanie karmy, ale widzę, że już to robisz.

A może spróbować zamiast karmienia i głodówki zrobic codzienne karmienie, ale dwa razy mniejszą porcją?
Obrazek

tut
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 4 lipca 14, 21:30
Lokalizacja: Włocławek

Re: Problem z pęcherzem pławnym

Postautor: tut » 9 grudnia 17, 17:43

Właśnie też naczytałam się wiele różnych opinii, że już sama nie wiem. Wypróbuję i to, chociaż ogólnie nie karmię dużą ilością na raz. Np. dziś dostał 3 pałeczki, później 3 granulki i później kilka mniejszych. I znowu to samo, aż przewraca się na bok.
Zastanawia mnie to łapczywe połykanie powietrza? I to występuje u obu.

tut
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 4 lipca 14, 21:30
Lokalizacja: Włocławek

Re: Problem z pęcherzem pławnym

Postautor: tut » 28 marca 18, 11:09

Ponawiam pytanie może ktoś ma jakiś pomysł...
Co się zmieniło od ostatniego postu:
Podaję tylko rozmrożone solowce/wodzień/lasonogi ; owoce i warzywa krojone w drobną (odpowiednią do wielkości pyska ryb) kostkę m.in. banany, jabłka, papryka, ogórek, szpinak, brokuły, groszek.
Druga ryba nie ma żadnych problemów. Pierwsza w prawdzie nie przechyla się na boki po jedzeniu, ale w większości przypadków po jedzeniu podpływa pod taflę i łapie powietrze, a to skutkuje wypychaniem pod taflę i nieraz problemy z utrzymaniem równowagi.
Dodam, że pokarm opada na dno i ryby zbierają go z dna, a nie z tafli.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości