Czy to martwica płetw? [bojownik]

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
olivver2
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 4 września 17, 20:58

Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: olivver2 » 4 września 17, 21:43

Witam, od ostatniego tygodnia zaobserwowałam, że rybie zaczynają strzępić się płetwy, do tego ogonowa kilka dni temu uległa poważniejszemu uszkodzeniu (zdjęcie) https://imgur.com/a/8vZn0 . Czy to początki martwicy płetw? Jeśli tak, to jak pomóc temu pływającemu gagatkowi? :( Dodam, że jak na razie rybka nie wydaje się być chora: je ile wlezie i jest ruchliwa.
Parametry zbiornika:
- 30l
- filtr PAT MINI, działa cały czas
- w środku pływa tylko bojownik
- temperatura to 25-27 stopni
- podmiana wody co tydzień około 20%
Proszę o pomoc, bo bardzo się martwię.
[EDIT] Dzisiaj płetwy wyglądają już tak: https://imgur.com/Kn8sDWx

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 5 września 17, 16:08

Ciężko stwierdzić, czy to na 100% martwica. Zmiany martwicze są w kolorze Twojego bojownika. Jeżeli jednak płetwy powoli sobie znikają( może to być tak, że w jednym miejscu bardziej je zżera, a w innym w ogóle), to całkiem możliwe, że to martwica.

Warto byłoby zadbać o odpowiednią wodę dla bojka, bo te długopłetwe stwory mają tendencję do zapadania na tą chorobę, wydaje mi się, że większą w twardszej, zasadowej wodzie. W zmniejszeniu podatności pomogą podmianki na wodę RO/dimineralizowaną i torfiankę, ale wcześniej leczenie CMF-em, najlepiej w osobnym baniaku, bo mogłoby wybić biologię w filtrze. W trakcie leczenie polecałbym podmianki na RO/demi.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: AkwaMichał » 5 września 17, 16:26

(...) ale wcześniej leczenie CMF-em (...)


Wg mnie lepiej Sera Baktoforte S, lub zwykły Baktoforte (ten pierwszy jest silniejszy, a że choroba raczej słabo rozwinięta to zastosuj ten zwykły)). Koniecznie w osobnym zbiorniku.

Resztę popieram.

EDIT:

Post edytowałem, bo mi coś z edytorem świruje...:P
Ostatnio zmieniony 5 września 17, 16:33 przez AkwaMichał, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 5 września 17, 16:32

Spoko. CMF podałem jako jedyny znany mi skuteczny środek. Teraz wiem więcej. :D


Edit:

Skład:

100 ml Sera Baktoforte zawiera
akryflawina 209,7 mg
błękit metylenowy 4,95 mg
glikol fenylu 0,6 g
woda destylowana dopełnienie do 100 ml


Baktoforte S
Nifurpirinol 27.6 mg, obojętny odczynnik wiążący do 1.0 g

Składnik jak Baktoforte S ma Bactocaps F Zooleka.

Jednak nie są takie same. CMF zawiera błękit.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: AkwaMichał » 5 września 17, 16:59

Nifurpirinol zgodnie z rozporządzeniem UE jest na receptę i dlatego Sera wycofała Direct. Skład "S" jest inny.

To drugie co podałeś to nie wiem co to jest. Nie mam przy sobie tego leku i nie zobaczę na ulotce, ale z pamięci piszę. To wygląda na stary Baktopur, a nie Baktoforte.

No w każdym razie, moje zdanie jest następujące: przy słabszym stadium Baktofotre, a przy silnym Baktoforte S.

EDIT:

https://www.drugs.com/international/ser ... irect.html
https://www.drugs.com/international/sera-koi-bakto.html

W EU leki z Nifurpirinolem zostąły wycofane z dowolnego obiegu, można go dostać tylko na receptę i ciężko z dostępnością.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 5 września 17, 19:33

Spoks. Sprawdziłem składy na pierwszej lepszej stronie. Mimo różnic w składzie działanie mają podobne? Jak w kwestii wybijania biologii przez te leki?

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: AkwaMichał » 6 września 17, 14:21

Nawet nie znając składów tych leków, ale oceniając ich spektrum działania: niszą biologię przeokrutnie :P

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 6 września 17, 22:38

Oks. :P

olivver2
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 4 września 17, 20:58

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: olivver2 » 14 września 17, 21:12

Dzięki za odpowiedzi. Obecnie jestem na kuracji CMF, niestety nie mam drugiego zbiornika, żeby mógł w nim bez stresu pływać bojownik podczas kwarantanny. Po zakończeniu leczenia planuje przefiltrować wodę woreczkami z węglem aktywowanym z Zooleka i dodać Bacto-Active + Multimineral (?), tak jak zaleca producent. Ryba jak na razie ma się nieźle, nie straciła apetytu, płetwy powoli dochodzą do siebie, jednak zdarza mi się zauważyć nowe ubytki. Nie mniej jednak, przejdę z nim całą terapię CMF i zobaczymy jak to będzie. W razie czego mam pod ręką Trypaflavin, ale zastosuję go tylko wtedy, gdy zauważę pogorszenie.
Z dodatkowych informacji podkręciłam temperaturę do 28 stopni i dodałam sporo nowych roślin, żeby równowaga w baniaku miała się dobrze. Ryba dostaje też witaminy od Sery wraz z pokarmem.
Z najnowszych testów paskowych wychodzi, że:
No3 - 10
No2 - 0
GH - 8
KH - między 6-10 (taka skala)
pH - 7,2

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 14 września 17, 21:58

Testy paskowe? :/


olivver2 pisze:Z dodatkowych informacji podkręciłam temperaturę do 28 stopni i dodałam sporo nowych roślin, żeby równowaga w baniaku miała się dobrze. Ryba dostaje też witaminy od Sery wraz z pokarmem.

:ok:

olivver2
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 4 września 17, 20:58

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: olivver2 » 14 września 17, 22:59

Owszem, paskowe.
Wiem, że z ich dokładnością bywa różnie, ale wolałam mieć na początek coś, niż nic i móc (w miarę) ze spokojnym umysłem obserwować życie w moim akwarium.
Może na święta ktoś (albo ja sobie) sprezentuje walizeczkę :D

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy to martwica płetw? [bojownik]

Postautor: mimo12 » 17 września 17, 20:23

To nie wiesz, jaką masz wodę, ale raczej z parametrami wypadałoby zejść jeszcze w dół dla bojka.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości