Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Malina107 » 26 sierpnia 17, 20:20

Cześć,
zauważyłem dziś u jednej z moich ramirez dziwną zamianę przy pysku. Z prawej strony pyska ma tak jakby spuchniętą narośl, która wygląda jak rozmokła krosta. Obwódka jest biała a cała zmiana czerwona. Widzę, że sprawia jej to dyskomfort, bo często w dziwny sposób otwiera pysk, tak jakby go wydłużała przy okazji szybko porusza skrzelami. Dodatkowo ma jasną plamkę za charakterystyczną wydłużoną płetwą - samiec.
U pozostałych ryb nie zauważyłem żadnych zmian.

Jakieś 2 tygodnie temu wyleczyłem w akwarium ospę.

Parametry:
- 112l
- KH 4
- GH 12
- pH 7.5 (walczę, aby zbić. W filtrze pojawił się torf MHK Homus ale nic nie daje. Planuje kupic inny - polecicie coś?)
Podmiany wody raz na dwa tygodnie 20%.
Filtr Aquael TurboFilter 1000
Obsada:
- ramireza x4
- kiryśnik x2
- kirys x5
- neon czerwony x20

Poniżej zdjęcia ramirezy - mam nadzieję, że coś widać.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Anka cyganka » 26 sierpnia 17, 20:50

Nic nie widać, nie wiem co to za choroba, ale pielegniczki ramireza są bardzo delikatne więc na pewno woda która jest w Twoim akwarium na pewno nie jest pod nie co powoduje osłabienie organizmu co wiąże się z chorobami. Jaką temperaturę utrzymyjesz? Kirysnik jest za duży do Twojego akwarium. Jakie kirysy ?

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Malina107 » 27 sierpnia 17, 07:38

Jak się dokładnie wpatrzyć, to na pysku ma taką włochatą opuchliznę i plamkę za charakterystyczną płetwą na grzbiecie.

Wiem o kiryśnikach, ale nie mam co z nimi zrobić. Na razie są jeszcze małe. Może założę większy baniak zanim urosną albo je komuś odsprzedam.

Kirysy spiżowe.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 19:47

Na zdjęciach poniżej widać lepiej. Przez te kilka dni zmiana przy pysku znacznie się powiększyła. Co jej jest?

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Anka cyganka » 31 sierpnia 17, 21:24

Jak miałam neony to 2 sztuki miały podobną narośl na pysku, wyczytałam że to nowotwór, poszukaj czy to tak wygląda u Ciebie

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: AkwaMichał » 4 września 17, 13:57

Pokaż mi na zdjęciu ustawienie filtra. Porusza taflą wody lub napowietrza ją poprzez bąbelkowanie?

Zmierzam ku chorobie gazowej.
Dodatkowo poproszę o parametry związków azotowych (o ile możesz pod tym kątem zbadać wodę).

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Malina107 » 10 września 17, 17:59

Jeżeli chodzi o napowietrzanie, to przez miesiąc z wyjścia filtra wypuszczane było powietrze (w zbiorniku wysoka temperatura przez upały, dodatkowo stosowałem w tym czasie zieleń na ospę), po wyczyszczeniu wody z lekarstwa dalej filtr nastawiony był na bąbelki. Wyłączyłem je około 2 tygodni temu gdy temperatura ustabilizowała się na 24 stopnie.

Wyjście filtra ustawione w górę tak, że na tafli wody tworzy się wybrzuszenie.

Dbam o napowietrzenie wody w akawium.

Jeżeli chodzi o testy, to na związki azotowe mam jedynie paskowe JBL 6w1 i oba parametry są w normie przez cotygodniowe podmianki:
- NO3 - między 0-10 mg/l
- NO2 - 0 mg/l

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Anka cyganka » 10 września 17, 19:03

Dla ramirez 24 stopnie to zdecydowanie za mało

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Ramireza z "rozmiękłą krostą" przy pysku

Postautor: Malina107 » 24 września 17, 20:32

Informacyjnie:
zmiana przy pysku, coraz bardziej się powiększała, Ramireza zaczęła jeść jedynie glony. Zauważyłem, że po jakimś czasie zmiana zaczęła się zmniejszać. Na chwilę obecną ryba funkcjonuje normalnie, przy pysku ledwo widoczne są blizny po ranie - trochę inaczej niż pozostała część ciała, gdybym nie wiedział, że coś jej było, to bym tego nie dostrzegł.

Mam dwie teorie:
1. Drugi samiec, który swoją droga gania dwie samiczki i samca z raną, po prostu go poranił
2. Ryba zraniła się o karmik do mrożonek (stożek zanurzony w wodzie,do którego wrzucam mrożonki) - ryby strasznie się rzucają, jak podaje im karmę, może to od tego.

W każdym razie jest już ok.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości