Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Malina107 » 24 lipca 17, 19:25

Witam,
zauważyłem dziś problem z jednym neonem w moim akwarium. Zaczął dziwnie pływać, takimi szybkimi i krótkimi ruchami. Jego przednia część ciała skierowana jest na dół. Mam wrażenie, że jego brzuch jest trochę spuchnięty.
film:

Kod: Zaznacz cały

http://uploadfile.pl/pokaz/1164631---kocs.html

Zauważyłem, że niektóre ryby od kilku dni ocierają się o liście roślin i kamienie w akwarium.
Na rybach przydennych zauważyłem białe kropki przypominające piach (część podłoża to piach). Nie wszystkie to mają:

Obrazek Obrazek


Litraż: 112l

Obsada:
20 x neon czerwony
2 x ramireza
2 x ramireza electic blue
2 x kiryśnik
6 x kirys spiżowy

Parametry wody:
kh - 3
gh - 12
pH - 7.5 (walczę z parametrami, jestem na etapie zbijania pH)

Temperatura wody: od 27 do 30 stopni zależnie od temperatury zewnętrznej

Filtr Aquael TurboFilter 1000

Podmiana wody raz w tygodniu + czyszczenie filtra i zbieranie rurką zanieczyszczeń z dna.

Ryby karmie dwa razy w tygodniu mrożoną wrotką czerwoną z tego co pamiętam, bądź co bądź bardzo drobny pokarm. Dodatkowo pokarm Tropical Kirysek i płatki JBL NovoBea

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Anka cyganka » 24 lipca 17, 21:18

Ile czasu ma zbiornik ? Dla kiryskow i kirysnika za wysoka temperatura co wiąże się z osłabieniem, białe kropki to ospa. Dla kirysnika za małe akwarium.
Domyślam się że nie karmisz wrotka a ochotka co nie jest najlepszym pokarmem lepsze są larwy komara czarnego, solowiec, rozwielitka, szklarka

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Malina107 » 24 lipca 17, 21:33

Temperatura zależna od zewnętrznej, grzałka w ogóle nie grzeje teraz.

Jak walczyć z ospą?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Anka cyganka » 25 lipca 17, 10:53

Jeżeli stale masz taką temperaturę w zbiorniku to oznacza że dla kiryskow i kirysnika życie w tym akwarium dług o nie potrwa. Jak długo funkcjonuje to akwarium. Na forum jest pełno tematów o ospie poszukaj sobie

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Malina107 » 3 sierpnia 17, 20:09

Zastosowałem GREEN ichtio Zooleka.

Zgodnie z zaleceniami na opakowaniu:
- wlałem 10ml (10ml na 100l wody)
- po 6 dniach podmianka 20l wody i znowu 10ml specyfiku

W sobotę minie drugi tydzień od rozpoczęcia kuracji. Rybki dalej ocierają się o rośliny (w mniejszym stopniu niż wcześniej). Na 4 z 6 kirysach w dalszym ciągu widać kropki (na jednym zrobiły się większe). Na reszcie ryb nie było kropek - jedynie się ocierają.

Zostało mi w butelce 10ml zielni i mam zamiar w sobotę po podmianie wykorzystać. Cz to normalne, że ospa trzyma się tak długo?

Temperatura wody przez ostatnie dwa dni skakała w dzień do 34 stopni przez upały. Grzałka ustawiona na 28. Proszę o jakieś informację.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: wespazjan » 6 sierpnia 17, 19:50

z tego co się orientuję, to wysoka temperatura jest ogólnie szkodliwa dla tych ryb, ale za to krótkotrwale pomocna przy zwalczaniu ospy. Jeśli mniej więcej tydzień się 30-31 stopni utrzymuje to ospa i bez leku powinna zniknąć (wnioskuję z różnych rzeczy czytanych na różnych forach, więc mogę się mylić. U mnie ospy na szczęście jeszcze nie było). Tylko nie wiadomo, czy nie razem z chłodnolubnymi rybami :P

Też mam chwilowo przez upały problem z temperaturą... 30 stopni w akwa przy wyłączonej grzałce
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Dziwne zachowanie i wygląd neona czerwonego

Postautor: Malina107 » 19 sierpnia 17, 20:22

No i chyba po ospie, CHYBA.

Mianowicie na rybach nie widać już białych plamek, jednak neony w dalszym ciągu ocierają się o rośliny - czy to jest normalne?

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości