Chory bojownik

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Nerill74
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 22 lipca 17, 12:32

Chory bojownik

Postautor: Nerill74 » 22 lipca 17, 12:51

Witam.
Zacznę od częsci technicznej:
zbiornik 27l
Filtracja 200l/h
obsada na ten moment 1x bojownik samiec i 1x glonojad tygrysi
pokarm urozmaicony wzbogacany witaminami suchy w platkach oraz drobnych granulkach wolno opadajacych + pokarm żywy
temperatura wody obecnie 24 stopnie
opieka - akwarium bylo przez 10dni pod opieką rodziny. odmulanie wykonane przedwczoraj. podmiana wody również przedwczoraz ( dopiero wróciłem z wakacji)
zachowanie ; bojownik jest smętny, chowa się w korzeniu i za filtrem bądz lezy na filtrze. mało się rusza nie jest niczym zainteresowany. w porównaniu do wcześniejszego jedzenia obecnie brak apetytu
zmiany na ciele. dolna część pyszczka biała, gorna część oka również jasna. na grzbiecie pojawiły się ciemne plamy. mam wrazenie ze również oczy bardziej wyłupiaste.
Zdjęcia bojownika
http://ifotos.pl/z/qpsxaee
http://ifotos.pl/z/qpsxaxh

Nie bardzo wiem co mam robić i czego sie zaczepić ponieważ objawy wskazują wg mnie na conajmniej 2 choroby. jednak ponoc wszystko było z nim w porzadku.

Dodam że przez 2-3 dni znajdował się w zbiorniku z neonkami i danio czerwonymi .

Proszę o pomoc. Jeżeli ktoś nie jest pewny chociaż w 80% to proszę o nie wprowadzanie w błąd

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Chory bojownik

Postautor: Dhuz » 23 lipca 17, 05:04

Nerill74 pisze:zbiornik 27l
Wymiary?
Nerill74 pisze:Filtracja 200l/h
Jakie złoże?
Nerill74 pisze:obsada na ten moment 1x bojownik samiec i 1x glonojad tygrysi
Jeśli przez glonojad tygrysi rozumiesz zbrojnik lamparci, to masz pięknie przerybione.
Nerill74 pisze:pokarm urozmaicony wzbogacany witaminami suchy w platkach oraz drobnych granulkach wolno opadajacych + pokarm żywy
Czym i ile karmiono pod Twoją nieobecność?
Nerill74 pisze:temperatura wody obecnie 24 stopnie
Dla bojka jedziesz po dolnych partiach zakresu. Podnieś stopniowo do 27°C.
Nerill74 pisze:Dodam że przez 2-3 dni znajdował się w zbiorniku z neonkami i danio czerwonymi .
Żonglowanie rybą między zbiornikami to dobry sposób na umożliwienie jej złapania nowych chorób.
Nerill74 pisze:zmiany na ciele. dolna część pyszczka biała, gorna część oka również jasna. na grzbiecie pojawiły się ciemne plamy. mam wrazenie ze również oczy bardziej wyłupiaste.
Opis objawów sugeruje wiciowce. Albo zapalenie przewodu pokarmowego połączone z wtórną infekcją. To już sam musisz ocenić
Nerill74 pisze:Nie bardzo wiem co mam robić i czego sie zaczepić ponieważ objawy wskazują wg mnie na conajmniej 2 choroby. jednak ponoc wszystko było z nim w porzadku.
Proszę o pomoc. Jeżeli ktoś nie jest pewny chociaż w 80% to proszę o nie wprowadzanie w błąd
Mnie te objawy po samym opisie sugerują 4 możliwości. Przenosiny do kąsaczy i danio mogły spowodować chwycenie Plistoforozy, ale fakt, że tamte ryby jeszcze nie wyzdychały sugerowałby odmiennie. Nieobecność opiekuna oznacza, że nikt nie panował nad karmieniem, przez co ryba mogła równie dobrze zjadać podwójną porcję samego suszu dziennie, co skończyłoby się zapaleniem przewodu pokarmowego plus pewnie wtórną infekcją bakteryjną. No i możesz też mieć do czynienia ze spironukleozą/hexamitozą. Przyjrzyj się na spokojnie rybie, zwłaszcza jej odchodom - jak są ciągnące/galaretowate, to masz wiciowce.

AquaAgent
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 25 września 17, 06:31

Re: Chory bojownik

Postautor: AquaAgent » 26 września 17, 21:29

Spróbuj może z CMF lub Healthosanem. Powinno to pomóc trochę jeśli jest to infekcja.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości