Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
swiatlowstret*
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 czerwca 17, 02:46

Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: swiatlowstret* » 3 czerwca 17, 02:48

Mam 2 welony, ok 2-3 tygodnie temu jednemu z nich zrobił się na boku (ok 1cm od płetwy grzbietowej) "pryszcz"czy torbiel za radą znajomego wyjęłam rybę i delikatnie to nacisnęłam.
Wyszło z tego takie brązowe coś, taka mała kuleczka może wielkości główki od szpilki. mam je już 2 lata, na nic nigdy nie chorowały :/ dziś zauważyłam, że drugiemu zrobiło się to samo tylko że na płetwie ogonowej. u tej pierwszej ryby zauważyłam jakby małe okrągłe "dziurki" pod skórą i może z 5 mm obok w pierwszej też jest maluteńka dziurka w której widać brązową kuleczkę. ryby zachowują się normalnie,o nic się nie ocierają, nie spuchły. kompletnie nic oprócz tych brzydkich zmian. nie ma przekrwień ani nalotów ani nic się nie strzępi. jedzą normalnie. karmię je różnorodnie.
warunki mają jak zwykle. akwarium 80 l wodę podmieniam co tydzień ok 10l (zależy ile trzeba) woda stoi całą noc zanim ją wlewam do akwarium. temperatura 25-27 stopni. filtr chodzi cały czas. nic nowego do akwarium nie kupiłam.
w drugim akwarium mam gupiki wszystko z nimi jest ok :/
co to może być ? Pomocy :(
w miarę możliwości proszę o info na mail swiatlowstret@interia.eu

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 09:46

po piuerwsze za ciepło dla welonek
po drugie za maly zbiornik
po trzecie za mala podmiana
po czwarte jaki to filtr ale zakladam ze tez jakas zabawka

swiatlowstret*
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 czerwca 17, 02:46

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: swiatlowstret* » 3 czerwca 17, 15:59

Po pierwsze nie potrzebuję zbędnych odpowiedzi.
Po drugie zmiany wystąpiły przy temp 22-25 (pokojowa). Radzono mi zwiększenie temperatury, tak też zrobiłam (bez poprawy i bez pogorszenia)
Po trzecie na 2 ryby na razie wystarczająco. jak będę mieć gdzie umieścić to kupię większe. Nie mają żadnych oznak karłowatości.
Po czwarte mam dobrą filtrację. filtr AQUAEL FAN 2 Plus - 5.2 W - 450 l/h - 100-150 L
Co do podmian wody, podmieniam tyle ile trzeba - Czasem więcej czasem mniej. +/- 10l
Mam tam tylko dwie ryby, nie brudzą aż tyle. Woda jest kryształ.


Nie zakładaj z góry, że ktoś jest idiotą.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: Dhuz » 3 czerwca 17, 16:57

Dobra, miało być delikatnie, ale... cóż. :)

Zacznij od wejścia na tą stronę:
http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/choroby-ryb

naciśnij Ctrl+F, wpisz "brązowe torbiele", zobacz, co wyskoczy. Masz? Powinno pokierować do pozycji o wdzięcznej nazwie Kapilarioza. Nicienie. Teraz wchodzisz w wyszukiwarkę, wpisujesz Capicaps-T lub Capifos. Wyskoczy Ci lek na te urocze stworzonka.

Tyle odnośnie jednej przypadłości. Druga przypadłość jest tu:
swiatlowstret* pisze:Nie zakładaj z góry, że ktoś jest idiotą.
Dzielisz świat na idiotów i nie-idiotów, zakładajac, że gdy ktoś sugeruje, że coś robisz nie do końca, jak należy, to zarzuca Ci bycie idiotką. Skończ z tą śmieszną kategoryzacją i przyjrzyj się na spokojnie swojej opiece zbiornikiem:

swiatlowstret* pisze:karmię je różnorodnie.
warunki mają jak zwykle. akwarium 80 l wodę podmieniam co tydzień ok 10l (zależy ile trzeba) woda stoi całą noc zanim ją wlewam do akwarium. temperatura 25-27 stopni. filtr chodzi cały czas. nic nowego do akwarium nie kupiłam.

Co to jest różnorodne karmienie w Twoim przypadku? 2 rodzaje Glopexu/Tropicala, czy kilka rodzajów zbilansowanego dla karasi ozdobnych pokarmu?
80 litrów na 2 ryby osiągające 25cm długości to mało - nawet, jeśli to akwarium teraz jeszcze ciągnie, to po kuracji na nicienie przestanie ciągnąć i zacznie się walka z rosnącymi stężeniami związków azotowych, przy rybach na pewno większych, niż zostały pierwotnie wpuszczone. Współczuję, ale nie masz zbyt wiele opcji w tej sytuacji.
27°C to o 6 za dużo dla welonów. Nie wiem, gdzie Ci polecono przegrzewanie karasi, nie wnikam. To nie pomoże, a długotrwale osłabi ryby. Zmniejszaj dziennie o 1 stopień do temperatury pokojowej. Welonki nie potrzebują grzałki, zwłaszcza latem.
Po czym oceniasz, że trzeba podmienić wodę? Kolor? Zapach? Wysokie stężenie NO3? Mam nadzieję, że opcja trzecia. 1/8 objętości brutto to fajna podmiana przy rybach pokroju drobnych kąsaczokształtnych. Przy welonach już niezbyt. Te ryby potrzebują świeżej wody do prawidłowego rozwoju.
swiatlowstret* pisze:Po czwarte mam dobrą filtrację. filtr AQUAEL FAN 2 Plus - 5.2 W - 450 l/h - 100-150 L
Tak się zdarzyło, że miałem w rękach serię FAN. W porównaniu do pokrewnych filtrów (choćby starej serii/firmy AquaSzut) te filtry sprawdzają najlepiej w wyłapywaniu drobin brudu z wody - do filtracji mechanicznej. Jak zauważasz sama - woda jest przejrzysta. Filtracji biologicznej nie oferują prawie żadnej - w Twoim akwarium następuje ona głównie w podłożu. Dobre przy zoptymalizowanej obsadzie. Nie przy 2 karasiach w mniej, niż 70 litrach wody. To, że na filtrze jest napisane "Do akwarium 100l" nie oznacza, że nadaje się on do każdego akwarium poniżej 100 litrów. Ot, taki chwyt marketingowy.
swiatlowstret* pisze:w drugim akwarium mam gupiki wszystko z nimi jest ok :/
Znajdź kogoś wśród znajomych, kto ma mikroskop. Przydałoby się sprawdzić, czy nicienie zostały zawleczone do drugiego zbiornika - np. badając świeże odchody ryb.

swiatlowstret*
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 czerwca 17, 02:46

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: swiatlowstret* » 3 czerwca 17, 17:56

W swojej odpowiedzi odniosłam się do komentarza barttsw, tego typu odpowiedzi strasznie mnie drażnią zwłaszcza, że nic nie wnoszą.
Szukałam informacji w różnych miejscach, praktycznie wszędzie dostawałam odpowiedzi w stylu "po drugie za maly zbiornik bla bla bla..." i stwierdzenie z góry że mam filtr za 10 zł z chińczyka najlepiej, plastikowy "żwirek" i kamyk napowietrzający z plastikowymi roślinkami.
I inne farmazony. żadnych konkretów.
Zrozum moje wzburzenie. Pytasz o coś, masz problem a tu zero konkretów tylko 20 postów o tym samym albo kompletne brednie.

W akwarium mam żwirek naturalny o średnicy ok 8-10mm i większe kamyki zakupione w sklepie.
Co do choroby to wpadłam na nią gdzieś lecz nie byłam pewna, nie zauważyłam innych objawów tej choroby.
Jeżeli chodzi o sprzęt to mam osobne wiadro i siatki i inne sprzęty dla jednego zbiornika i inne dla drugiego.
Małe szanse ale jednak możliwe.
Co do żywienia, kupuję na zmianę różne płatki GoldFish Tropical, roślinne, granulki, mrożona Artemia, serce wołowe, Dafnia,
parzoną sałatę, obgotowane marchewki itp. staram się zawsze kupować na przemian płatki i mieszać. codziennie jedzą coś innego.
Temperaturę kazano mi zwiększyć wielokrotnie, że niby jakieś bakterie giną. Działa to na ospę to wiem, ale wielu "pomagających" mi nakłaniało mnie ku temu, że to pomoże. jak mówiłam, że lubią zimno (tak wiem o tym) to wręcz wykrzyczano mi że mam podnieść temp.
Aktualnie jest tam 25 stopni. Normalnie nie mam tam grzałki.
Podmieniam wodę regularnie, niezależnie czy trzeba czy nie. Skoro uważasz, że trzeba więcej to będę podmieniać więcej.
Resztki i inne odpady staram się usuwać codziennie lub ostatecznie co drugi dzień. Dużo jedzą, dużo wydalają.
Co do filtracji, w takim razie co polecasz ? dołożyć filtr gąbkowy czy co by tam pasowało ?
A i jeszcze jedno pytanie, te "torbiele" usunąć czy zostawić ?
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 17, 18:29 przez swiatlowstret*, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: Dhuz » 3 czerwca 17, 18:19

swiatlowstret* pisze:Co do żywienia, kupuję na zmianę różne płatki GoldFish Tropical, roślinne, granulki, mrożona Artemia, serce wołowe, Dafnia, parzoną sałatę, obgotowane marchewki itp. staram się zawsze kupować na przemian płatki i mieszać. codziennie jedzą coś innego.
Przejdź z Tropicala na Hikari + Vitalis. Fajne pokarmy, dobrze ogarnięte pod te ryby, wersje 'złotorybkowe' nie są zbyt drogie. Artemia jest OK. Dafnia i marchewki też spoko. Sałatę zamień na brokuła. Pamiętaj, by mrożonki płukać po rozmrożeniu na sitku choć raz-dwa z 'sosu' przed podaniem. Serca wołowe wywal i nie karm żadnym mięsem ptaków/ssaków, bo dorobisz się kolejnych inwazji/infekcji przeciążonego i osłabionego przewodu pokarmowego.
swiatlowstret* pisze:W swojej odpowiedzi odniosłam się do komentarza barttsw, tego typu odpowiedzi strasznie mnie drażnią zwłaszcza, że nic nie wnoszą.
Szukałam informacji w różnych miejscach, praktycznie wszędzie dostawałam odpowiedzi w stylu "po drugie za maly zbiornik bla bla bla..." i stwierdzenie z góry że mam filtr za 10 zł z chińczyka najlepiej.
Bo zbiornik jest za mały - 2-letnia welonka powinna mieć już zdrowo ponad 15cm i być materiałem do wpuszczenia do dużego akwarium lub małego oczka wodnego, także szykuj się powoli na przesiadkę. Takie realia,, że te potworki są popularne, łatwo dostepne i tanie, a większość akwarystów powinna się trzymać z daleka, wybierając pokrewne gatunki, np. brzanki. :P
swiatlowstret* pisze:Podmieniam wodę regularnie, niezależnie czy trzeba czy nie. Skoro uważasz, że trzeba więcej to będę podmieniać więcej.
1/3 objętości tygodniowo przy welonkach to raczej minimum. Pamiętaj, że wygląd wody nie jest zawsze dobrym sygnałem, czy jest ona czysta. Ryby wydalają rozmaite substancje, które niekoniecznie widać gołym okiem, a które gromadząc się działają jako inhibitory wzrostu. Co skutkuje starym porzekadłem, że ryba 'nie skarłowaciała' i 'ma się dobrze', bo woda wydaje się ok, a zwierzak jeszcze nie jest podejrzanie mały jak na swój wiek.
swiatlowstret* pisze:Co do filtracji, w takim razie co polecasz ? dołożyć filtr gąbkowy czy co by tam pasowało ?
Tutaj jest kwestia, czy chcesz się przesiadać w większe akwarium, czy zostawać przy tym. Jak przy tym, to nie wiem, czy jest sens cokolwiek zmieniać, jak przesiadka, dobrać od razu filtr do większego i go podpiąć do obecnego - ale po kuracji na nicienie, tak czy siak biologia siądzie.

swiatlowstret*
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 czerwca 17, 02:46

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: swiatlowstret* » 3 czerwca 17, 18:51

Mrożonki płuczę zawsze, nawet kupiłam malutkie fikuśne siteczko. Ok, po zmieniam dietę.
Tak, zbiornik nie wielki ale nie mam możliwości na większy (lepsza 80 niż nic), za jakieś pół roku planuję przeprowadzkę i zakup ok 200l.
Wiem, że rosną duże i potrzebują dużo miejsca ale dostałam je w prezencie W KULI więc na miarę moich możliwości (mam niewielki pokój) zapewniłam im tyle ile mogłam :/
Na chwilę obecną mogę dołożyć coś do aktualnego stanu sprzętu.
No trudno, będzie reset. Słyszałam o bakteriach które właśnie kupuje się do akwarium. czy po kuracji próbować tego używać? i jakich preparatów używać przy resecie jakich nie ? jak najlepiej to wszystko przygotować w miarę sprawnie żeby jak najmniej zaszkodzić już osłabionym rybom.
I Torbiele usunąć czy zostawić ? :/
Jakie będzie najlepsze podłoże dla nich i czy jest sens sadzić rośliny. Moje wszystkie praktycznie zjadają.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: Dhuz » 3 czerwca 17, 19:29

swiatlowstret* pisze:Tak, zbiornik nie wielki ale nie mam możliwości na większy (lepsza 80 niż nic), za jakieś pół roku planuję przeprowadzkę i zakup ok 200l.
Wiem, że rosną duże i potrzebują dużo miejsca ale dostałam je w prezencie W KULI więc na miarę moich możliwości (mam niewielki pokój) zapewniłam im tyle ile mogłam :/
Ryby-prezenty. Wszystko jasne. :? Trzymam kciuki, by udało się coś zorganizować. Jeśli kuracja się powiedzie i nicienie nie wyniszczyły zbyt organizmów ryb, to masz zwierzaki na dwie dekady.
swiatlowstret* pisze: Słyszałam o bakteriach które właśnie kupuje się do akwarium. czy po kuracji próbować tego używać? i jakich preparatów używać przy resecie jakich nie ? jak najlepiej to wszystko przygotować w miarę sprawnie żeby jak najmniej zaszkodzić już osłabionym rybom.
Mam dobre doświadczenia z 'suszonymi' bakteriami. Tetra Bactozym. W ciągu tygodnia ogarnęły stabilizację zbiornika startowanego na jałowo. Alternatywnie wrzucałem niezbyt stare, wysuszone krążki ceramiki i też się biologia szybko zawiązywała.
Pierwsze, co zrób, to kup leki i przeprowadź kurację wedle zaleceń producenta. Po kuracji duże podmiany wody 2-3 dni pod rząd i zaszczepienie akwarium bakteriami. Może skoczyć poziom amoniaku - staraj się wtedy oszczędnie karmić ryby.
swiatlowstret* pisze:I Torbiele usunąć czy zostawić ? :/
Jakie będzie najlepsze podłoże dla nich i czy jest sens sadzić rośliny. Moje wszystkie praktycznie zjadają.
Torbieli nie ruszaj.
Podłoże najlepiej piach. Welonki lubią ryć w dnie, można równie dobrze im to umożliwić. Spróbuj dać im rogatka lub moczarkę na taflę. Albo dużego anubiasa na skałce. Wszelkie rośliny ukorzeniające się raczej odpadają, zostaną odkopane lub zeżarte.

swiatlowstret*
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 czerwca 17, 02:46

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: swiatlowstret* » 3 czerwca 17, 19:50

Dziś już nie załatwię ale jutro rano może uda mi się namierzyć jakikolwiek otwarty sklep.
Co do prezentu to okazał się nawet trafiony, szkoda tylko że chorują.
Dziwne tylko, że tym gupikom nic nie jest.
Moczarek zjadły już bardzo dużo :D sfatygowany anubias też z czasem trafił do drugiego akwarium, nie trzyma się podłoża
bo po obgryzały mu korzonki a glonojad się w nim chowa. może przeżyje.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowe torbiele, guzki u ryby POMOCY nie mam pojęcia co to jest

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 20:11

swiatlowstret* pisze:Co do podmian wody, podmieniam tyle ile trzeba - Czasem więcej czasem mniej. +/- 10l
podmieniaj 20-30%
swiatlowstret* pisze:po drugie za maly zbiornik bla bla bla..." i stwierdzenie z góry że mam filtr za 10 zł z chińczyka najlepiej
te ryby to syfiarze i potrzebuje doprej filtracji biologicznej
a chinczynczyki to nie zlo
po drugie nie toleruje za malych szkiel dla tych ryb to minimum 300l
swiatlowstret* pisze:W akwarium mam żwirek naturalny o średnicy ok 8-10mm
to za duze najlepszy bylby piasek
swiatlowstret* pisze:Co do żywienia, kupuję na zmianę różne płatki GoldFish Tropical, roślinne
to bym nwywalil na smietnik i to predzej
swiatlowstret* pisze:mrożona Artemia, serce wołowe, Dafnia,
artemia /solowiec jak najbardziej ok wodzen i dafine odpusc lepiej kupic sobie mysis/lasonogi do tego dokupic witaminu+ czosnek+omega3 z AF
swiatlowstret* pisze:Co do filtracji, w takim razie co polecasz ? dołożyć filtr gąbkowy czy co by tam pasowało ?
u ciebie przy tych brudasach to kubel okolo 3-4l + prefiltr

i kupuj dobrej jakosci mrozzonki np IT

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości