dziwna narośl na płetwie bojownika.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 17 maja 17, 18:05

Obrazek
Obrazek
Witam jestem tu nowy i jestem początkującym akwarystą dlatego proszę o rade i wyrozumiałość .
Sprawa wygląda następująco : Od kilku tygodni mój bojownik ma jakąś dziwną, czarną narośl na ogonie wielkość ok 1x0,5 cm. Pytam na tym forum bo nikt nie wie co to jest. Zastanawiam się czy da się coś z tym zrobić czy to nic groźnego i skąd się to wzięło. Może popełniłem jakieś błędy i ma złe warunki do życia chociaż ryba zachowuje się normalnie cały czas ma apetyt.
Akwarium mam od września 2016 pojemność 25 litrów.
Filtr aquael z napowietrzaniem.
Mam jednego bojownika i kilka ślimaków.
Pokarm to betta granulat, betta mieszanka paszowa, dajana natural mix (suszona ochotka, plankton) Karmię raz dziennie wieczorem za każdym razem innym pokarmem .
Temperatura wody to 26 stopni. Ph 7,8 Innych parametrów nie znam.
Podmiankę wody wykonuje raz w tygodniu i jest to 5 litrów na 25.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Anka cyganka » 17 maja 17, 19:01

To na pewno jest narośl czy może plama ? Za wysokie ph jak dla bojownika lepszym pokarmem byłaby mrożonka lub żywy pokarm ale ochotki lepiej unikać.

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 17 maja 17, 19:18

To nie jest plama bo to grube jest koło 5mm wcześniej tego nie było. Jeśli zrobię większą podmiankę to Ph spadnie ? Czy co radzicie ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Hunter » 17 maja 17, 19:25

Proponuję podmieniać co tydzień 5l wody na wodę destylowaną / demineralizowaną aż pH spadnie do 7,3. Wtedy kontynuujesz cotygodniowe podmiany ale tym razem na wodę po połowie destylowana i kranówka.
Mam nadzieję, że w akwarium nie ma innych ryb prócz bojownika? Jeśli są to należy je oddać. W Twoim akwarium może pływać wyłącznie jeden bojownik, na więcej ryb nie ma miejsca.

Odnośnie plamki - nie wiem co to jest; pierwszy raz się spotykam.
Niemniej jednak uważam iż powinieneś poprawić warunki bytowania swojej rybie, bo wygląda osowiale.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 17 maja 17, 19:47

Oczywiście że jest tylko jedna ryba wiem że jest akwarium za małe. Do tych 5 litrów wody destylowanej dodawać jeszcze uzdatniacz? Czy jest osowiała nie wydaję mi się pływa jak zawsze dość wesoło :) chętnie podpływa po pokarm czasami przysiądzie w swoim ulubionym miejscu czyli na pompie filtra. Co do plamki może faktycznie to nic groźnego.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Hunter » 17 maja 17, 19:52

czasami przysiądzie w swoim ulubionym miejscu czyli na pompie filtra.

No właśnie - to nie jest normalne ;) Zdrowa ryba powinna pływać po akwarium a nie chować się po kątach.
Do tych 5 litrów wody destylowanej dodawać jeszcze uzdatniacz?

Nie, nic a nic. Sama woda, bez uzdatniaczy. Chodzi o zmiękczenie wody, a zarazem obniżenie jej odczynu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 17 maja 17, 20:12

Dziękuje za zainteresowanie i cenne wskazówki na pewno je zastosuje :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Dhuz » 17 maja 17, 20:19

Bojowniki, zwłaszcza odmiany z długimi płetwami, lubią 'siadać' na powierzchniach w akwarium. Czasem w dość dziwnych pozycjach. W siadaniu na filtrze nie ma nic nienormalnego, o ile ryba nie spędza tam większości swojego czasu :D

Plama wygląda na zmianę martwiczą. Czyli tak trochę kierunek = bakterie. Jak będzie się powiększać, podnieś temperaturę do 28°C, napowietrzaj i zaaplikuj Sera Baktoforte.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: osama » 18 maja 17, 12:34

Jest to raczej narośl a nie plama. Może jakiś raczek?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 19 maja 17, 09:52

Zakupiłem wodę demineralizowaną ma ph ok 6. Zastanawiam czy nie jest ono za niskie żeby wlewać tylko i wyłącznie samą demiralkę jako podmiankę czy zmieszać z kranówą .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Hunter » 19 maja 17, 10:09

Podmieniaj spokojnie :)
Jeśli wlejesz wodę destylowaną np do szklanki i sprawdzisz pH wieczorem to wróci w okolice 7.
Możesz spokojnie używać tej wody do podmian, po prostu wlewaj ją możliwie powoli. Jeśli się obawiasz o wysokie skoki parametrów to spuść 5l z akwarium i wlej świeże 5l na trzy razy w odstępach godziny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 19 maja 17, 10:12

Dzięki za szybką odpowiedź.

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 22 maja 17, 06:47

Witam. Niestety narośl wydaje się powiększać dlatego planuje kupić sera baktoforte i sera fishtamin . Co sądzicie takie właśnie kupić czy może jakieś inne preparaty? Jak to się dokładnie stosuje? Wiem że 22 krople na 20 l wody w pierwszy i trzeci dzień i że temperaturę trzeba podnieść (jak długo). W piąty dzień podmianka ok 50 % to ile wtedy wlać destylowanej? Niektórzy piszą żeby przyciemnić akwarium czyli co? Fishtamni stosować w czasie kuracji czy zaraz po?

szopaziom
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 17, 16:57

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: szopaziom » 22 maja 17, 17:40

Proszę o odpowiedź bo nie wiem czy to zamawiać czy coś innego a chciałbym jak najszybciej działać .

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: dziwna narośl na płetwie bojownika.

Postautor: Dhuz » 22 maja 17, 18:33

Identyfikację musisz stanowczo zrobić sam - twór jest niecodzienny i z samych zdjęć nie jestem w stanie Ci powiedzieć, czy to na pewno infekcja, a zła diagnoza może mieć fatalne skutki.

Co do samego baktoforte - dawkowanie i sposób użycia jest na opakowaniu, więc nie będę tutaj dywagował. Przy podmianie 50% daj pół na pół z destylką. I przy każdej kolejnej tak samo - powoli powinien obniżyć się odczyn. :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości