Panika rybek

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
lala0701
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 17, 22:01

Panika rybek

Postautor: lala0701 » 8 maja 17, 22:24

Witam, jestem nowa a to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.
100litrów, na dzień dzisiejszy 4 gupiki, 1 molinezja, 2 mieczyki i zbrojnik i małe rybki- 5 molinezji
Filtr gąbkowy (? tak chyba się nazywa), niestety nie znam nazw roślin (polecone przez Panią w sklepie),
temperatura 26-27 stopni, pH 7 przez długi czas a dziś ponad 8. Zmiana wody co 3 tygodnie (ostatnia 28 kwiecień).

! od 4 tygodni zatrzęsienie ślimaków
! w czwartek włożone dwie sztuczne roślinki i ozdoba
Od wczoraj zauważyłam dziwne zachowanie rybek. Molinezja i mieczyki pływają "skokami", szybko i narowiście a dzisiaj wszystkie 3 schowały się za filtr i siedzą tam bez ruchu, jeżeli któraś wypłynie to zachowuje się jakby była w panice. Pływa "skokami" uderza w ściany akwarium. Po wieczornym karmieniu wypłyneły wszystkie, a gdy przeszłam obok zaczeła się znowu panika.
Co się z nimi dzieje? Czy na ich zachowanie ma wpływ pH, a na pH sztuczne rośliny?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Panika rybek

Postautor: Dhuz » 9 maja 17, 04:52

lala0701 pisze:! w czwartek włożone dwie sztuczne roślinki i ozdoba

Jaka ozdoba?

Podmień połowę wody, wywal ten sztuczny syf. Nieważne, że ładny - jak zajdzie glonem i tak będzie paskudny. Opisz dokładnie, jak najlepiej umiesz, co jest użyte w akwarium - jakie podłoże, jaki model filtra.

Za rzadko podmieniasz wodę, jeśli nie sprawdzasz testami stężeń związków azotowych. I to w azocie dopatrywałbym się zachowania ryb - mogą być przytrute. pH 8 nie powinno szkodzić jajożyworódkom, zwłaszcza molinezjom. Za dużo karmisz = masz dużo ślimaków = masz zapaskudzoną wodę.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Panika rybek

Postautor: Anka cyganka » 9 maja 17, 07:27

Jeśli filtr masz tylko na samej gąbce to do tego akwarium i tej obsady się nie nadaje, jest nie wystarczający. Najlepiej jakbyś wrzucila zdjęcie akwarium, a te ozdoby i rośliny sztuczne od razu wyjmij. Zbrojnik nie pasuje do obsady, ma inne wymagania, a do tego strasznie brudzi co przy Twojej obsadzie więcej brudasow nie trzeba :wink: na ślimaki kup sobie helenki powoli ale załatwia sprawę. A czym karmisz i ile razy?

lala0701
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 17, 22:01

Re: Panika rybek

Postautor: lala0701 » 9 maja 17, 08:53

ozdoba- taka imitacja beczki zatopionej przeznaczona do akwa, myslalam ze to bedzie dobre dla rybek,
podłoże to żwir naturalny, nie mam pojęcia skąd wziąć model filtra :( dodam, ze to akwarium działało na tym filtrze wcześniej parę lat, ponieważ dostaliśmy je z całym sprzętem.
Czy te testy na stężenie azotu dostane w sklepie akwarystycznym?

Karmie dwa razy dziennie małymi szczyptami karma firmy tropikal, 1-kirysek takie kuleczki tonące, 2- pokarm wieloskładnikowy Ichtio-vit.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Panika rybek

Postautor: Dhuz » 9 maja 17, 08:58

W zoologach do akwarium sprzedają też rośliny doniczkowe. To taka sugestia, by uważać, co się kupuje.

Beczka, zwłaszcza ceramiczna, nie jest elementem środowiska ryb, chyba, że w pobliżu siedlisk ludzi. :P Kiczowatość tych wszystkich zameczków jest sprawą gustu, niemniej dobrze jest się wystrzegać sztucznych ozdób.
Model filtra możesz przeczytać na opakowaniu lub obudowie.
Testy, które Ci będą potrzebne to głównie na NO3 z Sera lub JBL. Jak chcesz mieć absolutną pewność, to możesz wziąć NO2 do kompletu. Mogą, ale nie muszą być w asorytmencie sklepów zoologicznych.

Pokarm, którym karmisz, to słabe wyjście. Jest to susz, w dodatku mało zróżnicowany. Jesli zależy Ci na dobrobycie i zdrowiu ryb, trzeba będzie to zmienić.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Panika rybek

Postautor: Anka cyganka » 9 maja 17, 08:58

Że sztucznymi rzeczami w akwarium wiesz co należy zrobić jak chcesz kryjówki to lepiej kokos lub korzeń. Za dużo karmisz wystarczy raz dziennie tak żeby w przeciągu 2 -3 minut wszystko zniknęło a raz w tygodniu głodówka. Model filtra powinien być na samym filtrze albo zrób zdjecie

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Panika rybek

Postautor: barttsw » 9 maja 17, 09:05

lala0701 pisze:Karmie dwa razy dziennie małymi szczyptami karma firmy tropikal, 1-kirysek takie kuleczki tonące, 2- pokarm wieloskładnikowy Ichtio-vit.
przekarmione i w dodatku najgorszym syfem jaki istnieje
Dhuz pisze:Testy, które Ci będą potrzebne to głównie na NO3 z Sera lub JBL
tylko kropelkowe

lala0701
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 17, 22:01

Re: Panika rybek

Postautor: lala0701 » 9 maja 17, 09:29

Ozdoby i sztuczne rośliny znikną z akwarium.
Kupie dziś testy.
Woda do podmiany odstaje się od wczoraj wieczora.
Jakie jedzenie powinnam im kupić?
Dziś zauważyłam, ze molinezja chowa się caly czas, natomiast mieczyki tylko przy zapalonym świetle. Nie świecić?
Żarówki to Juwel aquarium T8.
Nie znalazłam nazwy filtra, a zdjęcia.... nie wiem jak dodać <ale wstyd>.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 9 maja 17, 11:38 przez lala0701, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Panika rybek

Postautor: osama » 9 maja 17, 10:59

Przede wszystkim musisz zapamiętać, że ryba głodna, to ryba zdrowa.

Ryby nie odczuwają głodu, gatunki, które w porze suchej nie mają dostępu do pokarmu nie mogą odczuwać głodu.
Ryba jest zmiennocieplna, więc nie potrzebuje jak ssaki czy ptaki energii (żarcia) do utrzymywania wyższej temperatury niż otoczenie.
Dodatkowo ma mały mózg, więc na pracę tego "komputera" także nie potrzebuje dużo energii.
Ja swoje karmię zwykle 4x w tygodniu, żarcie znika w max 2 minuty, a i tak mam świderki (wiele osób uważa te ślimaki za pożyteczne).

Ślimaki biorą się z dużej ilości żarcia. Nie ma nadmiaru żarcia, nie ma problemów ze ślimakami.

Pamiętaj także, że masz ryby, które potrzebują pokarmu roślinnego.
Oprócz mrożonej artemii/solowca można podawać płatki roślinne ze spiruliną.

Co do filtra sama gąbka to mało. Duża ilość roślin może jednak chronić ryby przed szkodliwym działaniem związków azotowych.

Podmiany w Twoim przypadku 30%/tydzień.
Woda wystarczy, że będzie stała 1h.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Panika rybek

Postautor: Anka cyganka » 9 maja 17, 11:03

Dobry suchy pokarm to naturefood możesz też karmić mrożonkami typu solowiec, szklarka, unikaj ochotki. Zdjęcie trzeba wrzucić na zewnętrzny serwer może być na zapodaj.net

lala0701
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 17, 22:01

Re: Panika rybek

Postautor: lala0701 » 9 maja 17, 12:18

Kupiłam test NO2- wyszedł '0', więc to nie wina azotanów :(


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Panika rybek

Postautor: Anka cyganka » 9 maja 17, 12:21

A jak długo działa akwarium?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Panika rybek

Postautor: Dhuz » 9 maja 17, 12:22

lala0701 pisze:Kupiłam test NO2- wyszedł '0', więc to nie wina azotanów :(


Obrazek
Obrazek

NO2 to azotyny - te gorsze.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Panika rybek

Postautor: barttsw » 9 maja 17, 12:28

lala0701 pisze:Kupiłam test NO2- wyszedł '0', więc to nie wina azotanów
mam nadzieje ze kropelkowy
kup ten NO3 z jbla bo tu moze byc naprawde wysokie
i na co ten kotnik?

lala0701
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 17, 22:01

Re: Panika rybek

Postautor: lala0701 » 9 maja 17, 12:29

Rybki do akwarium zakupione w połowie marca, wcześniej akwarium filtrowało samą wodę około miesiąc i dwa tygodnie z roślinkami.
Tak test kropelkowy.
A w kotniku są małe rybki bo się okociły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości