Chora molinezja (ospa?)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Dimkaa
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 17, 13:44

Chora molinezja (ospa?)

Postautor: Dimkaa » 22 kwietnia 17, 13:55

Witam mam akwarium 35l od jakis dwóch tygodni może trochę mniej, w nim bojownika dwie molinezje i wczoraj dodałam jeszcze dwa kiryski. Dzisiaj zauważyłam ze jedna z molinezji ma białe plamki na ciele, wytrzeszczone oczy cała jest jakby napuchnięta, pływa w miejscu (tylko jak sypie jedzenie to zaczyna pływać po całym akwarium). Woda ma temperaturę 25 stopni i karmie je suchym pokarmem w płatkach. Nie wiem co robić :c póki co tylko podkręciłam napowietrzacz. Czy to ospa?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Chora molinezja (ospa?)

Postautor: wespazjan » 22 kwietnia 17, 16:35

Możliwe. Ospę wyleczysz podnosząc temperaturę do 30-31 stopni, doczytaj na jak długo (coś około tygodnia jeśli pamiętam)

Niestety, rybom to niewiele pomoże.
Po pierwsze - akwarium niedojrzałe. Stanowczo za wcześnie wpuściłaś ryby. Jeśli jeszcze się nie potruły, to niestety prawdopodobnie to zrobią.
(wygoogluj: cykl azotowy albo dojrzewanie akwarium i poczytaj)
Po drugie - poczytaj o wymaganiach Twoich ryb. Dla molinezji to akwarium jest o wiele za małe. Mają tam dobrze jak pies na metrowym łańcuchu. Dla bojownika rozmiarowo jest w porządku, z tym że jest to raczej ryba-samotnik.
Kiryski to ryby silnie stadne i dwa to za mało. Powinno być ich więcej. Z tym że w większym i dojrzałym akwarium.

Jeśli chcesz mieć pociechę z tego zbiornika to radzę docelowo zostawić w nim tylko bojownika albo przerobić to na krewetkarium. Inaczej choroby ryb będą niestety codziennością.
Obrazek

Dimkaa
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 17, 13:44

Re: Chora molinezja (ospa?)

Postautor: Dimkaa » 22 kwietnia 17, 20:36

Bardzo dziękuje za odpowiedź, facet w sklepie powiedział mi ze te ryby będą Ok myślałam, ze wie o czym mówi. Ale zrobię jak mówisz i zostawię samego bojownika jeszte oddam chłopakowi (on ma akwarium coś koło 100l) jak tylko ta jedna wyzdrowieje, jednak czy jak podniosę temperaturę czy zdrowym rybom to nie zaszkodzi?

Jestem kompletnym laikiem więc zdałam się na to co mówi ten facet. (Powiedział też, ze woda wystarczy jak postoi z dwa dni jeśli dodam do niej uzdatniacza.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Chora molinezja (ospa?)

Postautor: wespazjan » 22 kwietnia 17, 21:38

Na szczęście mamy XXI wiek i łatwo zweryfikować, czy sprzedawca serio zna się na rzeczy. Zwykle nie. Albo zna się, ale po prostu chce zarobić.
Jeśli temperaturę podniesiesz stopniowo to nie powinno zaszkodzić żadnej, z pozostałych ryb. Musisz je wyleczyć jeśli to faktycznie ospa zanim je oddasz, żeby nie zrobić chłopakowi brzydkiego prezentu.
Oby tylko przeżyły niedojrzałość akwarium
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Chora molinezja (ospa?)

Postautor: mimo12 » 22 kwietnia 17, 22:00

Podmianki wody by się przydały jak najczęstsze, żeby zmiejszyć podtrucie ryb. Myślę, że już są podtrute mocno. Masz przegląd chorób.
Jeżeli jest napuchnięta, to może to też posocznica. Odstają jej łuski na brzuchu?
Wytrzeszcz.
Ospa.

Pamiętaj, że ryby potrzebują zróżnicowanej diety. Tak jak człowiek nie może żywić się samymi ziemniakami( płatki większości popularnych marek w stosunku do ryb).

No i sprzedawcy o zdanie raczej nie pytaj.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chora molinezja (ospa?)

Postautor: barttsw » 24 kwietnia 17, 07:12

proponuje zaczac czytać o wymaganiach ryb nie dosc ze zatrucie to ryby odmienich wymaganiach
a dla molek 100l to tez mało

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości