Nicienie?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
bambi
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 1 marca 17, 10:29

Nicienie?

Postautor: bambi » 8 marca 17, 10:08

Witam , mam akwarium 35 litów a w nim harem gupika pawie oczko.
Parametry wody :
pH-7
gH -13
kH-9
No3-10
No2- niewykrywalne
Filtr wewnętrzny 450l/h
grzałka 25W ,temperatura w akwarium 24 stopnie
Dzisiaj zauważyłam u samiczki gupika białe cienkie ciągnące się odchody,{ druga samica ją przegania (pewnie z powodu choroby) }
chowa się po kątach, trochę je, ma lekko zdeformowany brzuszek.Nicienie? Jakie? Co robić? Jeśli chodzi o choroby u rybek to mam zero doświadczenia :( Capisol zooleka?
Rybki mam od 3 dni. Jak wpuszczałam je do akwarium to nie przelewałam wody z woreczka z zoologicznego. Akwarium stało 2,5 tyg. zanim wpuściłam rybki.
Przez te 3 dni karmiłam :
poniedziałek : granulki rozmiar S firmy Tropical Soft America potem tabletka roślinna na szybę, wyjęłam jak zainteresowanie nią opadło
Wtorek : granulki, mrożona ochotka (po 3-4 robaczki na rybkę)(zamierzam podawać raz w tygodniu), wieczorem tableka (małe było nią zainteresowanie więc ją wyjęłam)
Dzis rano podałam granulki (chora samiczka mniej chętnie ale pokarm przyjmowała)
Proszę o pomoc, jeśli źle je karmię, albo coś robię źle, bardzo bym była wdzięczna za uwagi i porady

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nicienie?

Postautor: Dhuz » 8 marca 17, 10:21

Nie karm ochotką. Chcesz zrobić rybom frajdę, to podaj solowca - jest lekkostrawny i nie tuczy.

Obserwuj ryby, jeśli przyszły do Ciebie z nicieniami i będą dalsze objawy, licz się z leczeniem.

Awatar użytkownika
bambi
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 1 marca 17, 10:29

Re: Nicienie?

Postautor: bambi » 8 marca 17, 10:27

Czyli na razie mam nic nie robić? Normalnie karmić (bez ochotki) i obserwować.
Jest możliwe że to nie są nicienie i że przejdzie to samoistnie ( spowodowane przez ochotkę)?
!!!! Właśnie zauważyłam u drugiej samicy (tej bez widocznych na pierwszy rzut oka objawów) malutką cieniutką czerwoną niteczkę wystającą z odbytu.
Czyli nicienie..
To chyba dopiero pierwsze stadium bo rybki są ruchliwe i pobierają pokarm.
Jak leczyć? :(
Ostatnio zmieniony 8 marca 17, 10:43 przez bambi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bambi
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 1 marca 17, 10:29

Re: Nicienie?

Postautor: bambi » 8 marca 17, 10:32

!!!! Właśnie zauważyłam u drugiej samicy (tej bez widocznych na pierwszy rzut oka objawów) malutką cieniutką czerwoną niteczkę wystającą z odbytu.
Czyli nicienie..
To chyba dopiero pierwsze stadium bo rybki są ruchliwe i pobierają pokarm.
Jak leczyć? :(

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nicienie?

Postautor: Dhuz » 8 marca 17, 10:36

A ja bym się zastanowił, czy krwawe odchody, częściowe rozdęcie i ciągnący się kał nie są oznaką zapalenia przewodu pokarmowego - czyli efektem niewłaściwego karmienia. Jak wytoczysz wojnę wiciowcom, to skończy się to resetem biologii w akwarium. A ta dopiero co się zawiązała.

W razie czego, do poczytania:
http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/hexamitoza
http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/spironukleoza

PS, jak chcesz coś dodać, a ostatni post w temacie należy do Ciebie, to nie pisz posta pod postem, użyj opcji edycji - ikona ołówka.

Awatar użytkownika
bambi
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 1 marca 17, 10:29

Re: Nicienie?

Postautor: bambi » 8 marca 17, 10:40

Okej to czekam, jakie objawy wskazywałyby na to że to na 100% są nicienie?
Słabsza przeganiana samica lekko pochyla się na bok uciekając (już ma chyba dość), jakby miała problemy z równowagą, a jej płetwa ogonowa nie jest do końca rozłożona.
Dziś nie będę już ich karmiła.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nicienie?

Postautor: Dhuz » 8 marca 17, 10:46

Czyli zaatakowały pierwotniaki... zerknij sobie w podlinkowane strony - przy pojawieniu się poważniejszych, charakterystycznych objawów, będzie pewność.

Na chwilę obecną musisz samodzielnie dopasować objawy. Jeśli to faktycznie wiciowce, trzeba będzie się przejechać po akwarium protocapsem z zooleka.

Awatar użytkownika
bambi
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 1 marca 17, 10:29

Re: Nicienie?

Postautor: bambi » 8 marca 17, 10:53

Dobrze, dziękuję bardzo za pomoc :) Oby udało się uratować rybki :)
Pozdrawiam :)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości