Zdychajace ryby bez objawów choroby

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Nela88
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 28 lutego 17, 19:52

Zdychajace ryby bez objawów choroby

Postautor: Nela88 » 28 lutego 17, 20:01

Witam. Pracuje w sklepie akwarystycznym. I za każdym razem jak dostaje nowe rybki one zdychają jedna po drugiej. Nie mają żadnych objawów choroby.
Wodę podmieniam dzień przed dostawą nowych ryb Stosuje sól niejodowaną. Ph i inne parametry mam dobre. Napowietrzanie tez jest ok ( w każdym akwarium oprócz filtra są po 2 kamienie napowietrzające) temp na grzałce 26-28 stopni.
Zanim wpuszcze ryby klade je z woreczkiem na wodzie na 15 minut. Pozniej przelewam do innego pojemnika i dolewam wody z akwarium do ktorego maja isc ryby o stoja tak 10 minut,.Ryby wpuszczam bez tej wody Wydaje mi sie ze wszystko robie dobrze a mimo to ryby umieraja... Pomoze mi ktos?? :cry:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zdychajace ryby bez objawów choroby

Postautor: abiba » 28 lutego 17, 20:52

Nela88 pisze:...
Wodę podmieniam dzień przed dostawą nowych ryb Stosuje sól niejodowaną. Ph i inne parametry mam dobre. ...


Co to znaczy że masz parametry dobe? dobre tzn. jakie?

No i pytanie zasadnicze - zbiorniki są dojrzałe i ustabilizowane tzn cykl amonowy itd. ?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zdychajace ryby bez objawów choroby

Postautor: wespazjan » 28 lutego 17, 22:09

zmierz NO2 i NO3.
Ryby padają we wszystkich Twoich zbiornikach czy tylko w jednym?
Od różnych dostawców?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Zdychajace ryby bez objawów choroby

Postautor: Dhuz » 1 marca 17, 05:54

Nagła zmiana warunków. Przeprowadzasz zbyt gwałtowną aklimatyzację. Chcąc zminimalizować straty, pogoogluj sobie o aklimatyzacji kropelkowej. Ryby po transporcie są osłabione, dodatkowy skok parametrów wody (czyli środowiska, w którym się znajdują) w jednę, czy drugą stronę powoduje szok i padliwość. Nie syp soli - chyba, że molinezjom.

Parametrów 'dobrych' nie możesz mieć - bo każda ryba ma swoje optimum bytowania i nie jest ono zwykle tym, co płynie w kranie - ale jeśli to sklep to ciężko się spodziewać, by dostosowywać parametry pod ryby. Niech one będą stabilne. Żadnej soli. Żadnej chemii. Dobra filtracja i częsta podmiana wody. Przez dobra filtracja rozumiem filtry wewnętrzne z naprawdę wypasioną, dużą gąbką, bo ciężko znowu, by w zoologu filtrować akwaria kubłami.

Pamiętaj - jeśli ktoś Ci wmówił, że ryby hodolwane są 'przystosowane' do kranówki, to nie wiedział, o czym opowiada. Bo co jeden region 'dostawczy' to inna kranówka. Raz sobie przywiozłem z Krakowa ryby i woda była dwa razy twardsza od mojej, w dodatku silnie zasadowa. Ot, kilkanaście kilometrów, a jaka różnica :)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości