Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
Equinoxe
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 lutego 06, 16:00

Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: Equinoxe » 26 lutego 06, 13:06

Mam welona od trochę więcej niż 2 tygodni, jestem zielony w temacie akwarystyki. Dzisiaj rano spojżałem na akwa i zdziwiło mnie, że na szkle (głównie w jednym miejscu) znajdują się takie małe (1mm) przeźroczyste kuleczki :? Później znowu przyszedłem zobaczyć akwa a kulek tych było jeszcze więcej. Obserwując rybę zauważyłem, że zbiera ona je z dna w pyszczek i przykleja do szkła. Domyślam się, że to samica, a te kulaczki to są jej jajeczka :?:
Drodzy akwaryści doradźcie laikowi, co mam z tym zrobić? :oops:
Ostatnio zmieniony 10 marca 06, 17:40 przez Equinoxe, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
jack the ripper
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 19 lutego 06, 00:10
Lokalizacja: Słupsk

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: jack the ripper » 26 lutego 06, 13:27

w poprzedni wontku tylko poradze: wywal kule kup se chociaż malutkie awa chcociaż 25 l ja kuupiłem swoje za 13 zł malutkjie dla gupików a filtr zewnetrzny do kuli bezdura a oc do tego psota to nei mam dośiwadczenia z welonami wiec ci niepwoiem co to
60 L Aquael fan-2 hagem thermal compact 100 W , ośw. 15 W

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: A-kara » 26 lutego 06, 14:57

jack the ripper pisze:w poprzedni wontku tylko poradze: wywal kule kup se chociaż malutkie awa chcociaż 25 l ja kuupiłem swoje za 13 zł malutkjie dla gupików a filtr zewnetrzny do kuli bezdura a oc do tego psota to nei mam dośiwadczenia z welonami wiec ci niepwoiem co to



Juve :mrgreen: :mrgreen: dawno cie tu nie było! :ok:
Czlowieku naucz sie czytac i pisac ze zrozumieniem ;czy on napisal ,ze ma akwa-kule?? :? jack the ripper, (juve?? :lol:) proponuje ci przeczytac raz jeszcze to co pisza ludzie ,a swoje wypowiedzi formowac w wordzie. :shock:
Co do twego zapytania-mozliwe ,ze sa to jaja slimakow, ktore poprostu dostaly sie do akwa razem z roslinami/w torebce w ktorej byl welon.Nie sadze ,zeby to byla ikry(tymbardziej jesli masz tylko samice -mozliwosc ,ze jest to ikra jest wykluczona) Najlepiej gdybys dal zdjecie tych "kulek"
Pozdrawiam. :wink:
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: Dolphineq » 26 lutego 06, 16:01

Witam.

Popieram wypowiedź A-kary. Ja również uważam, że są to jaja ślimaków. Jeżeli chodzi o ikrę to odpada zupełnie. Z tego co napisałeś w innym wątku twoim akwarium jest kula a w takim przypadku o ikrze welonów można zapomnieć. Welony nie opiekują się swoim potomstwem, tak więc sformułowane przez ciebie zdanie "Obserwując rybę zauważyłem, że zbiera ona je z dna w pyszczek i przykleja do szkła" zupełnie wyklucza taką możliwość. Moim zdaniem na 90% są to jaja ślimaków, ale dobrze by było, gdybyś wstawił zdjęcie owych jajeczek, wtedy postaramy się tobie pomóc.

Pozdrawiam. ;)
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Awatar użytkownika
jack the ripper
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 19 lutego 06, 00:10
Lokalizacja: Słupsk

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: jack the ripper » 26 lutego 06, 16:07

A-kara klawiatura mi sie pieprzy ...
to nierób bluzgu bluzg oki ??

.:: mod ciosek ::. MOże i ci sie "pieprzy" jak ty to nazwałeś... żeby mi to było ostatni raz, bo nastapnym razem bedzie ostrzeżenie! serdecznie pozdrawiam
60 L Aquael fan-2 hagem thermal compact 100 W , ośw. 15 W

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: A-kara » 26 lutego 06, 18:54

jack the ripper pisze:A-kara klawiatura mi sie pieprzy ...
to nierób bluzgu bluzg oki ??



Rozumiem, ale istnieje taki program jak MICROSOFT WORD,w ktorym mozna sprawdzic poprawnosc pisowni. Ja rowniez mam zepsuta klawiature, a jednak nie robie tylu bledow- z twoich postow trudno jest sie czegokolwiek doczytac. Robisz bledy orotograficzne piszac np. dopuki, wontku itp. a klawiatura nie sprawdza poprawnosci twojej pisowni.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 06, 17:11 przez A-kara, łącznie zmieniany 1 raz.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Equinoxe
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 lutego 06, 16:00

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: Equinoxe » 26 lutego 06, 21:30

Mam kilka zdjęć i jedan krótki filmik 3gp, niestety robione telefonami więc jakość kiepska :roll:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Filmik: http://d.turboupload.com/d/390951/Film29.3gp.html
Tu wyglądają one na białe ale w rzeczywistości są przeźroczyste, jak już wspominałem średnica to 1mm. Przygłądałem się temu dokładniej i ona (ryba) chyba je zjada :shock: Poza tym, są one rozmieszczone nie tylko na akwa ale też na żwirku i roślinkach (sztucznych). W temacie który zniknął rzeczywiście pisałem, że mam kulę 13l (:oops:) i mam problemy z jej filtracją, woda jest mętna pomimo zastosowania preparatów Tetry - AquaSafe, EasyBalance i Bactozym by rozwinąć florę bakteryjną w wodzie (woda odstała 24h zanim wpuściłem rybkę). Rybka w tym akwa znajduje się dopiero pare dni, wcześniej była w jeszcze mniejszej (2l!!!) kuli (mój brat dostał ją na walentynki, widziałem od początku że to dużo za małe akwarium dla tego czym prędzej chciałem kupić coś większego, a że kompletnie nie znam sie na akwarystyce to kupiłem kulę 13l :oops: ). Dziwi mnie to, że jeszcze wczoraj wieczorem nie widziałem żadnych oznak tych kulek, a dziś rano było ich pełno :shock: Te ślimaki tak szybko sie rozmnażają?
Co radzicie zrobić? Pewnie wymiana wody, wyparzenie żwirku, roślinek i akwarium?

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: Dolphineq » 26 lutego 06, 22:38

Equinoxe : Szczerze mówiąc zupełnie "zgłupiałem". Nie mam pojęcia co to jest. Tak właściwie to jaja ślimaków wyglądają troszkę inaczej, przynajmniej tak uważam po moich obserwacjach. Cokolwiek to jest, powstało poprzez brak filtracji. Takie przynajmniej jest moje zdanie. Jeżeli chodzi o pozbycie się tego, to rzeczywiście twoje domysły w ostatnim zdaniu są najlepsze. Ja posiadam 112L akwarium w którym pływają 2 welony i obawiam się, że to i tak jest dla nich za mało. Wystaw kulę na allegro, a z pewnością jakieś grosze za nią dostaniesz. Roślinki sztuczne również wywal, a następnie kup normalne akwarium. Myślę, że na czas kiedy welony są małe, spokojnie wystarczy im 40 - 50L. Do tego wydajny filtr, sporo roślin i reszta akcesoriów, a dopiero wtedy zobaczysz jakie są naprawdę szczęśliwe. Zdaję sobie sprawę, że koszta nie są małe, ale wierz mi. Naprawdę warto !

Pozdrawiam. ;)
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Awatar użytkownika
Equinoxe
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 24 lutego 06, 16:00

Re: Welon; 1mm kuleczki na akwa i zapalenie przewodu pokarmowego

Postautor: Equinoxe » 8 marca 06, 16:50

Dzięki za rady, staram się postępować zgodnie z nimi choć bedę miał problemy ze znalezieniem miejsca na większe akwarium, jeśli bym kupił to pewnie z 60l (chciałbym 112l ale cóż :roll: ). Jak narazie wywaliłem sztuczne roślinki, zakupiłem prawdziwe ale...

Dziś piszę do Was z dwoma problemami :oops:


Zauważyłem pewną prawidłowość w pojawianiu się tych cholernych 1mm kuleczek. Jak już wcześniej pisałem, po tym jak się one pojawiły, wyparzyłem akwa, wygotowałem kamienie i wymieniłem wodę (z AquaSafe i EasyBalance) w tak przygotowanym akwarium nie pojawiły się one, wodę wymieniłem po paru dniech bo filtr jest do d*py i nie wyrabia :( Ale do rzeczy, wymieniłem wodę (z AquaSafe, EasyBalance i Bactozymem) i dziś znowu po 2 dniach pojawiły się te kulki, praktycznie w tym samym miejscu, również na liściach :x
Wychodzi na to że ten "wspaniały" Bactozym Tetry jest przytczyną powstawanie tego czegoś :?:

I kolejny problem, chyba powazniejszy :roll: Welon jest chory :cry:
Wydaje mi się że to któraś z tych dwóch, chociaż więcej objawów jest z 12.
Moje domysły i obserwacje:
11. Puchlina wodna

Jest to choroba zaraźliwa, czasem trudna do wyleczenia spowodowana przez bakterie.

Przyczyny:
-Bakterie - Bactozym? Ta przyczyna jest prawdopodobna

Objawy
- Spuchnięty brzuch - tutaj nie wiem, zdaje się że ma ona spuchięty brzuch ale to może być wina przewodu pokarmowego?
- Poszarpane płetwy - NIE
- Nastroszone łuski w okolicy brzucha - NIE (nic takiego nie zaobserwowałem)

Leczenie:
Trzeba zastosować gotowe leki na tą chorobę np. Sera Bactopur Direct, Chloromycetyny (40mg/1l przez 10-20 godz.) lub Achromycyna (1g/100l wody przez okres 4 dni)

12. Zapalenie przewodu pokarmowego

Przyczyny:

Choroba jest związana jest z niewłaściwym żywieniem np. niewłaściwym pokarmem dla danego gatunku, przejedzeniem lub przeterminowaną czy zatrutą karmą. Dłużej trwająca daje objawy wychudzenia a nawet powoduje śmierć ryby.

Objawy:

- Apatia - jest dość spokojna ale potrafi bardzo szybko "śmigać" (szczególnie po żarcie), zauważyłem, że od niedawna chowa się w cień gdy zapalę lampkę w akwa :idea:
- Brak apetytu - jak narazie apetyt miała i to bardzo duży, chociaż dzisiaj objawy choroby chyba sie nasiliły i je mniej
- Płetwy są nienaturalnie ustawione - NIE (nie rozumiem za bardzo tego pytania, wg. płetwy są OK)
- Skóra wokół odbytu opuchnięta i zaczerwieniona - chyba tak
- Z odbytu może wydostawać się śluzowa wydzielina ułożona w nitkowe pasma - bez wątpienia TAK, już wczoraj to zauważyłem (dośc długa, biała wstęga ciągnęła się za nią, na pewno nie były to odchody - są pomarańczowe od pokarmu), a dzisiaj sporo jest takich niteczek na dnie akwa i jedna krótka i gruba ciągnie się za rybą :cry:

Leczenie:

chorą rybę należy odłowić i poddać głodówce oraz wykonać jej kąpiel w roztworze soli kuchennej (1 g na l wody) przez 3 do 5 dni lub 8 godzin w roztworze Detremycyny (1 kapsułka 125 mg na 2 l wody).

Obawiam się, że rybka sie przejadła i choruje na zapalenie przewodu pokarmowego. Jako laik nie wiedziałem jak często należy ją karmić, robiłem tak jak było napisane na opakowaniu czyli podawałem małe porcje kilka razy dziennie. No ale pewnie mój brat i matka też ja dokarmiali, a że apetyt ma nieziemski nic dziwnego że się przejadła :roll: Jednak ryba to nie pies/kot, który je tyle ile potrzebuje i raczej nie przejada się :|

Co o tym myślicie drodzy Akwaryści, mam ją poddać głodówce (jak długiej?) i wykąpać w roztworze soli kuchannej lub detramycyny?
I co myślicie o tych kulkach?

[ Dodano: 2006-03-09, 19:00 ]
Jeszcze raz prosze o szybką odpowiedź, welonek jest na głodówce od wczorajszego południa i nie wiem jak długo mam go nie karmić by mu nie zaszkodzić :!: :roll:

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości