Nowe ryby.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
pawciok1989
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 14, 16:38

Nowe ryby.

Postautor: pawciok1989 » 7 września 14, 16:53

- 112 l
- wewnętrzna
- 10 x neon Innesa
- 3 x danio lamparcie
- 3 x gupik
-suchy, Tropical pokarm roślinny
- 26 st. C
- pH 8,0 (wg Tropical) NO2 <0,3 mg/l (wg Tropical)
- podmiana wody, raz na tydz. ok. 10 litrów
- akwarium ogólne

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek kupiłem dodatkowo 5 neonów Innesa, 2 gupiki i 2 danio lamparcie. Początkowo było wszystko w porządku. W kolejnych dniach zaczęły mi zdychać młode neony, które zakupiłem. Padł również danio i gupik. W kolejnych dniach zaczęły zdychać kolejne neony, również moje stare - zostały mi tylko dwie sztuki.

Wcześniej nie było takich problemów, więc wszystko pada na nowe ryby, które były chore i zaraziły kolejne.

Nie wiem co to może być za choroba. Ryby, szczególnie neony nie mają żadnej wysypki, nie mają powiększonych oczu, wydętych brzuchów. Mają apetyt. Nie mogę zauważyć jakiś zewnętrznych objawów.

Wygląda to tak. Normalnie, energicznie pływają. W pewnej chwili jedna zaczyna wolniej pływać, po paru minutach jest bezwładna, brzuch do góry, unosi się jeszcze parę minut i zgon. Dosyć szybko to przebiega.

Co to może być?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 7 września 14, 18:04 przez pawciok1989, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Nowe ryby.

Postautor: KAMYK32 » 7 września 14, 16:57

Poczytaj trochę:
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=34246
O wymaganiach swoich ryb też bo nie jest dobrze ;-) .

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Nowe ryby.

Postautor: Karol13 » 7 września 14, 17:22

Neony są rybami zimnolubnymi (23°C), więc musisz zmniejszyć temperaturę w zbiorniku.
Ryby padają Ci, ponieważ masz duże NO2 - trują się.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Nowe ryby.

Postautor: osama » 7 września 14, 18:10

pawciok1989 pisze:suchy, Tropical pokarm roślinny
Jedz całe życie ryż, zobaczymy, czy będziesz zdrowy.

pawciok1989 pisze:- pH 8,0 (wg Tropical) NO2 <0,3 mg/l (wg Tropical)
Pij całe życie wodę ze ścieków, nie sądzę, że będziesz zdrowy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pawciok1989
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 14, 16:38

Re: Nowe ryby.

Postautor: pawciok1989 » 7 września 14, 19:58

Karol13 pisze:Ryby padają Ci, ponieważ masz duże NO2 - trują się.


Nie mam dużego NO2, bo tak jest oznaczona najniższa wartość na teście Tropicala tj. "<0,3 mg/l".

osama pisze:Pij całe życie wodę ze ścieków, nie sądzę, że będziesz zdrowy.


W czym ona jest ściekowa?

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Nowe ryby.

Postautor: Karol13 » 7 września 14, 20:09

pawciok1989 pisze:
Karol13 pisze:Ryby padają Ci, ponieważ masz duże NO2 - trują się.


Nie mam dużego NO2, bo tak jest oznaczona najniższa wartość na teście Tropicala tj. "<0,3 mg/l".


No chyba, że tak, to NO2 odpada.

osama pisze:Pij całe życie wodę ze ścieków, nie sądzę, że będziesz zdrowy.

W czym ona jest ściekowa?


Pewnie chodzi o za wysokie Ph wody.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

pawciok1989
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 14, 16:38

Re: Nowe ryby.

Postautor: pawciok1989 » 7 września 14, 20:16

Moje stare neony mam od marca, bo wtedy kupiłem nowy baniak. Miałem jeszcze parę sztuk ze starego akwa i do tej pory nic się nie działo. Neony rosły i śmigały. Nawet przy takim pH. W kranie nawet nie mam niższego.

Chciałem powiększyć obsadę i w feralny poniedziałek dokupiłem i od tej pory padają. A także gupiki, nawet moje stare, którym nic nie dolegało.

I zastanawia mnie co przywlekłem, że nie widzę objawów a one zdychają. Chyba, że na coś szczególnie muszę zwrócić uwagę czego nie widzę?

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Nowe ryby.

Postautor: Karol13 » 7 września 14, 20:19

Ja bym zrobił dwie duże podmianki wody z dodatkiem soli akwarystycznej.
Jutro podmienić 30 litrów i dodać pół łyżeczki od cherbaty soli akwarystycznej i za cztery dni zrobić to samo.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

pawciok1989
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 14, 16:38

Re: Nowe ryby.

Postautor: pawciok1989 » 7 września 14, 20:26

Sól ma takie same właściwości anty, jak inne środki np. CMF? W takim zestawieniu sól jest lepsza?

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Nowe ryby.

Postautor: Karol13 » 7 września 14, 20:53

Ja się na tym nie znam.
Musisz pytać bardziej doświadczonych akwarystów.

Stosowałem u siebie sól akwarystyczną (taką niebieską) kilka dni temu, gdy miałem Posocznicę
Ryby przestały chorować a jedna w początkowej fazie choroby wyzdrowiała.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Nowe ryby.

Postautor: KAMYK32 » 8 września 14, 10:46

pawciok1989 postaraj się najpierw zapanować nad zbiornikiem :!: tj:odpowiednie parametry wody uzyskaj-stopniowo,temperatura i najważniejsze NO2-0 ma być ;-) .Może masz jakiegoś kolegę co by odstąpił trochę złoża filtracyjnego na jakiś czas,wody z akwa? jak nic nie wykombinujesz to rób podmiany 50% co 1-2 dni do uzyskania NO2-0.Ryby karm 1 dziennie i nie za dużo(1x w tyg. głodówka),odstaw wszystkie chemiczne specyfiki.Nie wiem co tam masz za zielsko,ale przydałoby się coś szybko rosnącego np:rogatek,moczarka lub coś co wchłania azotyny.I dla pewności sprawdź jakie jest NO2 wody którą podmieniasz.

pawciok1989
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 września 14, 16:38

Re: Nowe ryby.

Postautor: pawciok1989 » 8 września 14, 20:47

KAMYK32, dzięki za poradę.
Odnośnie NO2, to jak wspominałem Koledze wyżej to "<0,3 mg/l" to jest najniższy wynik w teście Tropicala, więc równie dobrze NO2 u mnie wynosi zero. Nie ma skali (koloru) dla wartości 0.

Dzisiaj dopadło danio lamparcie. Przy tej rybie zauważyłem objawy a bardziej skutek, co przy neonach nie mogłem dostrzec. Wczoraj danio normalnie szalał po akwarium. Teraz wróciłem do domu i ma powiększone oczy szczególnie jedno. I na tym bardziej powiększonym ma taką jakby szarą zaćmę. Wolno pływa. Z tego co wyczytałem w necie, wreszcie mam jakieś podejrzenie co do choroby. Jak Wy myślicie?

malami90
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 7 stycznia 14, 09:11

Re: Nowe ryby.

Postautor: malami90 » 9 września 14, 20:30

a ja uważam że podłoże leży w sklepie w którym zostały kupione rybki one zaraziły resztę tych "starych" i dobra rada na przyszłość- dobrze sprawdząj sklepy w których kupujesz, sprawdzony sklep to połowa sukcesu. Sama coś o tym wiem. Kupowałam w jednym i Molinezje Black Molly zawsze były białe od spodu. później przechodziło to na ogony aż do 10 dni następował zgon. Inne rybki się nie zarażały bo dawałam formisol. Teraz jak już kupuje to w całkiem innym sklepie i teraz Molinezje są całe czarne:) życzę Ci z całego serca znalezienia dobrego sklepu:) pozdrawiam.
malutka

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości