Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
AkwarystkaMarta
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 12:57

Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: AkwarystkaMarta » 22 kwietnia 14, 16:23

Cześć wszystkim, jestem tu nowa, przepraszam, że od razu z prośbą.
Jestem b. początkującą akwarystką.

Problem jest taki, że ostatnio zaczęły padać mi rybki. Najpierw pojedyczo, więc jeszcze myślałam, że taki przypadek. Dziś padły dwie, a jeden mieczyk wygląda na b. słabego, jeszcze żyje, ale leży przy dnie. Rozumiem, że czas na zdecydowane działania, tylko co zrobić, żeby nie przeholować?

Mój pomysł jest taki:
przenieść wszystkie ryby do zbiornika zastępczego (niestety mam tylko ogromny garnek, tak 20 l) napełnionego świeżą wodą z kranu (o odp. temp.)
wpuścić tam filtr
wszystkie rośliny przełożyc do innego pojemnika wymienić całe podłoże w akwarium i wpuścić ryby, nie dawać roślin

Czy mogę użyć wody z kranu w tej sytuacji? Dolać do niej coś? Czy cokolwiek zadziała dobrze na wodę w tak krótkim czasie?

Akwarium
-litraż akwarium : 54l
-filtracja : filtr gąbkowy AquaEl fan1
-obsada zbiornika : 2 glonojady, 3 mieczyki, 5 kirysów, gupiki - 4 samce, 2 samice
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych : Algae wafers, Tetra rubin
-temperatura wody i jej parametry 26st C
-opieka sprawowana nad zbiornikiem (podmiany, odmulanie etc.) , odmulanie czyszczenie dna (1raz/tydz), podmiany wody (1/1,5) - woda+aqua safe do wody + bio nitrevec do filra
-zmiany w zachowaniu ryby - 1 mieczyk jakby chciał wpłynąć do dyszy napowietrzającej, ogólne chudnięcie ryb

Serpico23
Ryba
Ryba
Posty: 161
Rejestracja: 7 marca 14, 23:43

Re: Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: Serpico23 » 22 kwietnia 14, 17:46

Zazwyczaj piszę z innymi na PW i z przyzwyczajenia zrobiłem tak też tym razem... Mogę wkleić tu swoją wiadomość jeśli będzie trzeba.
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 14, 17:56 przez Serpico23, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: kuba4410 » 22 kwietnia 14, 17:53

Serpico23, nie możesz napisać na forum?

Przerzucenie ich do świeżej wody, to raczej błąd.
AkwarystkaMarta pisze:odmulanie czyszczenie dna (1raz/tydz), podmiany wody (1/1,5)

Wodę z odmulania wlewasz z powrotem do akwarium?
AkwarystkaMarta pisze:2 glonojady, 3 mieczyki, 5 kirysów, gupiki - 4 samce, 2 samice

Mieczyki i "glonojady" od razu odpadają, bo masz za małe akwarium. Musisz je oddać ;)

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: Aublet » 23 kwietnia 14, 11:55

Jeśli padają żyworódki podejrzewam nicienie, wiciowce lub oba na raz. Mogą być takż e przywry, grzyby lub bakterie ale ... obstawiam pierwsze.

Wiciowce - Metronidazol
Nicienie - Flubenol/Levamol/Nitroscant

Janciowodnik
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 25 lutego 14, 22:16
Lokalizacja: Jura

Re: Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: Janciowodnik » 29 kwietnia 14, 22:32

Kiedy zostało założone akwarium?
Jeśli niedawno to stawiam na niestabilność zbiornika i trujące NO2.
Pozdrawiam!

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Ratunku - ogólne padanie (Gupiki, Kirysy, Mieczyki)

Postautor: Kaef'son » 29 kwietnia 14, 22:39

Aublet pisze:Jeśli padają żyworódki podejrzewam nicienie, wiciowce lub oba na raz. Mogą być takż e przywry, grzyby lub bakterie ale ... obstawiam pierwsze.

Wiciowce - Metronidazol
Nicienie - Flubenol/Levamol/Nitroscant
Czyli wszystko. Prócz parametrów wody...

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości