Ospa Rybia.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Szychoś
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 3 marca 14, 09:45

Ospa Rybia.

Postautor: Szychoś » 26 marca 14, 19:21

Witam.
Ostatnio mam problem z ospą rybią w moim zbiorniku [ 200 l ] . Jestem w stanie podać tylko datę ( 21.03.2014 ) kiedy to zauważyłem śladową ilość białych kropek na Zwinnikach Blehera . Reakcja z mojej strony była szybka , otóż :

- poleciałem szybko do sklepu akwarystycznego i zakupiłem Green Ichtio ( w moim wypadku cena 6,50 zł ) zanim wlałem preparat , zapoznałem się z ulotką producenta oraz wyłączyłem filtr po czym wlałem ( w moim przypadku 20 ml preparatu ). Poczekałem 5 min aby lek rozprowadził się po całym akwarium , po czym włączyłem filtr.
- zwiększyłem temperaturę stopniowo do 29 * C
- dorzuciłem dodatkową filtrację wody i ustawiłem na MAX !

Kolejnego dnia białe kropki zaczeły pokazywać się na molinezjach i pojedyńcze na innych. O dziwo , co mnie zdziwiło ! Moje Bocje wspaniałe , ominął problem z ospą , bo po dziś dzień nic niepokojącego nie zauważyłem.Nie odbyło się jednak bez ofiar , ponieważ w między czasie padły 2 ryby ( prętnik - samica oraz gubik - samica ).

Dziś mamy 26.03.2014 .. dolałem kolejne 20 ml Green Ichtio , temperatura nadal 29 * , napowietrzam nadal na MAX ! nie widać już żadnych białych kropek u żadnej z ryb.


Teraz moje pytanie , czy mogę już zmniejszyć temp do optymalnej i poczekać aż temp się umiarkuje po czym zrezygnować z dodatkowego napowietrzania ? Czy też poczekać do końca tygodnia , odmulić dno , zrobić podmianę wody 50 % i wtedy dokonać czynności zmniejszenia temp i rezygnacji dodatkowego napowietrzania ? Proszę o odp.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa Rybia.

Postautor: Hunter » 26 marca 14, 19:42

Szychoś pisze:Teraz moje pytanie , czy mogę już zmniejszyć temp do optymalnej i poczekać aż temp się umiarkuje po czym zrezygnować z dodatkowego napowietrzania ? Czy też poczekać do końca tygodnia , odmulić dno , zrobić podmianę wody 50 % i wtedy dokonać czynności zmniejszenia temp i rezygnacji dodatkowego napowietrzania ? Proszę o odp.

A co mówi ulotka tegoż wspaniałego preparatu? Nie mam go w ręce i nigdy nie miałem, ale zapewne producent coś tam napisał na ten temat ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Szychoś
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 3 marca 14, 09:45

Re: Ospa Rybia.

Postautor: Szychoś » 26 marca 14, 20:11

Nie ma nic napisane w ulotce w tym cudownym preparacie na temat jak sobie z tym radzić gdy choroba ustąpi ;] dlatego też pytam tak ? Może znajdzie się ktoś ogarnięty w tych sprawach , bo jak narazie żadnej cennej pomocy nie uzyskałem :)

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Ospa Rybia.

Postautor: Aublet » 26 marca 14, 20:57

Od pierwszego stosowania podaj jeszcze dawkę po 10 dniach i połowę dawki po 20 dniach. Temperaturę możesz powoli już zmniejszać.

PS niezły "misz masz" masz w tych rybach ... prętniki, molinezje, bocje ...

Szychoś
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 3 marca 14, 09:45

Re: Ospa Rybia.

Postautor: Szychoś » 26 marca 14, 21:26

Podałem według zaleceń producenta.

Obsada będzie zmieniana. Będę się skupiał na zwinnikach Blehera i Galaxy.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości