poskoczek...

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Michał77777777
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 685
Rejestracja: 7 października 08, 18:57
Lokalizacja: Pabianice

poskoczek...

Postautor: Michał77777777 » 20 kwietnia 13, 20:03

Cześć!
Mam kolejny problem z poskoczkiem, tym razem zwracam sie do Was z prośbą o pomoc zanim się stanie coś poważniejszego.
Wszystkie dane o baniaku są tu: http://aquaforum.pl/viewtopic.php?t=276 ... c9c0d791ef

Jak zapewne wiecie mam 3 poskoczki, jeden siedzi od dłuższego czasu w izolatce z raną na pół pyska, niestety nic nie zapowiada poprawy. Żyje, ale z raną nic się nie zmienia.

I dzisiaj z przerażeniem zobaczyłem, że na pysku jednego z poskoczków w zbiorniku głównym jest coś takiego:

Obrazek

Ryba zachowuje się normalnie, cały czas gania sie ze swoim kolegą, chętnie je itp.
Co do parametrów w baniaku - nie mierzę, ale muszę przyznać że za czystko nie jest - bardzo trudno utrzymać czystość w tym zbiorniku, poskoczki dużo brudzą, filtr jest dość słaby a inny nie działał by w tych warunkach, nie ma roślin no i ponad 100 kg piachu...

Nie wiem co to za choroba. I proszę bez rad typu "częściej podmianki" bo za to się od razu wezmę. I ryby dostaną witaminy do jedzenia.

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: poskoczek...

Postautor: Fatty » 21 kwietnia 13, 09:54

Poczytaj o dziurawicy - w niej mogą pojawiać się takie bąble, niekiedy również pękać i wtedy pozostawiać po sobie ubytki. Coprawda przeważnie ma to postać białego bąbla, ale poskoczek inny tryb życia prowadzi, może mieć grubszą skórę.
Are you sure, you want to exist?


Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: poskoczek...

Postautor: Aublet » 21 kwietnia 13, 19:04

Dziurawica nie powstaje w tym miejscu. Raczej w twardszych miejscach (przy oczach). To raczej jakaś infekcja bakteryjna lub wirusowa. Przy wirusach niestety jesteśmy dośc bezradni bo tylko antybiotyki a te działają selektywnie i trzeba wiedzieć co to za wirus. Przy bakteriach (stawiam na nie ze względu na postrzępione płetwy) - kąpiel w rivanalu. Dostaniesz go w aptece bez recepty. 5 tabletek na 10 litrów wody na 15 minut i tak codziennie przez 5 dni. Przy poskoczkach nie trzeba natleniać wody. Dodatkowo 1 tabletka rivanolu na 100 litrów wody do akwarium codziennie przez 10 dni (uwaga - mogą polecieć rośliny ale chyba ryby ważniejsze)

Poskoczki lubią słonawa wodę - masz jakieś zasolenie w akwarium?

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: poskoczek...

Postautor: leopard33 » 21 kwietnia 13, 19:28

Aublet pisze:Przy wirusach niestety jesteśmy dośc bezradni bo tylko antybiotyki a te działają selektywnie i trzeba wiedzieć co to za wirus.

Nie jestem specjalistą ale raczej jest na odwrót, antybiotyki działają na bakterie.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: poskoczek...

Postautor: Aublet » 21 kwietnia 13, 21:35

Racja, pomieszałem. Wirusy - szczepionki (interferon) ale to tym bardziej nie możemy nic zrobić.

Nie mniej na infekcje bakteryjne czy grzybiczne mamy odkarzalniki proste typu rivanol czy nadmanganian potasu.

Michał77777777
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 685
Rejestracja: 7 października 08, 18:57
Lokalizacja: Pabianice

Re: poskoczek...

Postautor: Michał77777777 » 22 kwietnia 13, 14:47

Zasolenia baniaka jest obecnie śladowe.

Będę próbował z tym rivanolem, dam znać jak będzie choroba postępowała.
Dzięki za pomoc

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości