Sum rekini -problem

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 13:51

Witam. Jestem nowym użytkownikiem i pilnie potrzebuję pomocy.
Jeden z sumów rekinich ma bardzo czerwone oczko. Oko jest lekko napuchnięte. Czy to może być jakaś choroba czy czymś mógł uszkodzić? Nie wygląda to dobrze. Próba zrobienia zdjęć zakończyła się fiaskiem. Sumik ciągle jest w ruchu.
Jeżeli nie byłaby to choroba tylko uszkodzenie to czy jest możliwość wyleczenia tego biednego oczka?
______
Przepraszam za niedopatrzenie regulaminu. O to informacje o tym zbiorniku:

-akwarium 120L (tymczasowe dla sumów rekinich)
-filtr aqua nova NCF800
-obsada zbiornika: 5 gupików, 8 molinezji, 2 skalary (małe), glonojad i sumy rekinie
-pokarmy: żywy i suchy
-temp. 26*C
-parametry 6.1 , 6.0
-podmiana wody co 2tyg.
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 12, 14:08 przez czarek88, łącznie zmieniany 2 razy.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sum rekini -problem

Postautor: Killifish » 2 sierpnia 12, 14:06

Regulamin działu Choroby obowiązuje, bez tego dalej nie pójdziemy z diagnozą.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 14:11

Nie wiem czy to będzie ważne ale dodam, że wczoraj w nocy sumiki były strasznie niespokojne. Nigdy wcześniej się tak nie zachowywały a dzisiaj rano jeden z nich ma właśnie czerwone oczko...

tatakuby1
Ryba
Ryba
Posty: 218
Rejestracja: 3 listopada 11, 17:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: tatakuby1 » 2 sierpnia 12, 14:29

A w jakim litrażu ty go trzymasz? I jak wygląda pozostała obsada?
To, co warto zrobić, zasługuje też na to, aby zrobić to dobrze.

Obrazek

czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 15:34

Jak opisałem powyżej - na razie muszę trzymać je w 120L zbiorniku. Jedyne co wczoraj zamontowałem w akwa to kotnik siatkowy, żeby odseparować jedną z ryb. Resztę ryb obserwuję i póki co to nie zauważyłem żadnych zmian -wyglądają na zdrowe...

gupik333
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 6 marca 11, 15:59

Re: Sum rekini -problem

Postautor: gupik333 » 2 sierpnia 12, 17:03

Dla sumów akwa min 1000. A w ogóle ta obsada to katastrofa.Sum może się otarł okiem o kotnik okiem i dlatego ma czerwone .

tatakuby1
Ryba
Ryba
Posty: 218
Rejestracja: 3 listopada 11, 17:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: tatakuby1 » 2 sierpnia 12, 17:22

czarek88 pisze:Jak opisałem powyżej - na razie muszę trzymać je w 120L zbiorniku. Jedyne co wczoraj zamontowałem w akwa to kotnik siatkowy, żeby odseparować jedną z ryb. Resztę ryb obserwuję i póki co to nie zauważyłem żadnych zmian -wyglądają na zdrowe...

Sorki nie zauważyłem że edytowałeś posta. Nie wiem co to znaczy muszę je trzymać. Nie wiem kto Ci te ryby sprzedał nie pytając do jakiego akwarium są przewidziane. Skalary w 120l to też nie najlepszy pomysł więc jedyna diagnoza na czerwone oko Suma to tylko i wyłącznie uszkodzenie po przez przetarcie o "coś" ponieważ ma za mało miejsca.
To, co warto zrobić, zasługuje też na to, aby zrobić to dobrze.

Obrazek

czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 17:43

Już wyjaśniam. Nie trzymałem ich w 120L akwa, męczyłyby się gdyby urosły. Moje sumy mają jakieś 10cm. Poprzedni zbiornik miał 800L niestety został mocno uszkodzony przez nieuwagę "ekipy remontowej" i teraz czekam na nowy. Co do skalarów to dla nich też będzie oddzielny i większy zbiornik. Na razie są bardzo małe. A co do oczka ryby to jest jakaś możliwość żeby je uleczyć?

tatakuby1
Ryba
Ryba
Posty: 218
Rejestracja: 3 listopada 11, 17:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: tatakuby1 » 2 sierpnia 12, 17:46

Jeżeli się skaleczył to sam dojdzie do siebie. Jeżeli to jednak jakieś choróbsko to niech sie inni fachowcy wypowiedzą!
To, co warto zrobić, zasługuje też na to, aby zrobić to dobrze.

Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sum rekini -problem

Postautor: Killifish » 2 sierpnia 12, 19:34

Zaraz, zaraz. Coś mi się jednak wydaje, że te ryby pływają razem, może i nawet w 800l. ale i tak mam wątpliwości, czy aby to prawda. To takie moje rozterki, akwarystyczny nos mówi mi, że coś kręcicie obywatelu.

Nie ma zdjęcia, jest opis i jakieś tam dane - już sama ich forma daje do myślenia - zatem moje spostrzeżenia co jest:

Uszkodzenie mechaniczne - za mały zbiornik, za dużo ryb (podmiany też częściej). Na tą chwilę obserwować, jeśli się pogorszy to rozpoczniemy leczenie, ale do tego celu potrzebny jest osobny zbiornik. Jeśli to tylko stłuczenie, a tak czuje, to nie ma co tragizować, najgorsze jest to, że ryby nadal pozostają w tym zbiorniku i mogą kolejny raz doznać kontuzji a to już dobrze nie może rokować. Rozwagi i powodzenia. Pozdrawiam
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 20:32

Killifish pisze:Zaraz, zaraz. Coś mi się jednak wydaje, że te ryby pływają razem, może i nawet w 800l. ale i tak mam wątpliwości, czy aby to prawda. To takie moje rozterki, akwarystyczny nos mówi mi, że coś kręcicie obywatelu.


Nie rozumiem jaki miałbym w tym cel?
Teraz są w tym 120L razem z innymi. Nie miałem wyboru gdzie je umieścić. Miałem dwa akwaria. 800L po Aksach (w nim było 5 sztuk sumów rekinich po 10cm -dodam, że filtr aqua nova nfc2000, akwarium bez innej obsady więc na pewno nie było im źle)

Killifish pisze:Nie ma zdjęcia, jest opis i jakieś tam dane - już sama ich forma daje do myślenia - zatem moje spostrzeżenia co jest:

Uszkodzenie mechaniczne - za mały zbiornik, za dużo ryb (podmiany też częściej). Na tą chwilę obserwować, jeśli się pogorszy to rozpoczniemy leczenie, ale do tego celu potrzebny jest osobny zbiornik. Jeśli to tylko stłuczenie, a tak czuje, to nie ma co tragizować, najgorsze jest to, że ryby nadal pozostają w tym zbiorniku i mogą kolejny raz doznać kontuzji a to już dobrze nie może rokować. Rozwagi i powodzenia. Pozdrawiam


Próbowałem mu zrobić zdjęcie ale jest za szybki i nie mogę uchwycić lewej strony oka... Za szybko się obraca.
Nie mogę ich przerzucić do innego zbiornika, ponieważ obecnie nie posiadam innego. Czekam na nowy (odkupiony).
Mam nadzieję, że to tylko kontuzja i nic mu nie będzie... Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 12, 20:56 przez czarek88, łącznie zmieniany 1 raz.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sum rekini -problem

Postautor: Killifish » 2 sierpnia 12, 20:54

Zatem skąd skalary? I w jakim celu? Co z pozostałymi sumami?
Niejasne to dla mnie i brak w tym logiki, dlatego poddaje to pod debatę.

Obserwacja, nic innego nie zostaje, oby szybko trafiły do właściwego zbiornika. Ogólnie jestem przeciwny trzymaniu tego gatunku w akwarium, ale to już moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

czarek88
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 sierpnia 12, 13:38

Re: Sum rekini -problem

Postautor: czarek88 » 2 sierpnia 12, 21:00

Killifish pisze:Zatem skąd skalary? I w jakim celu? Co z pozostałymi sumami?
Niejasne to dla mnie i brak w tym logiki, dlatego poddaje to pod debatę.


2 skalary to wymysł mojej żony. Napisałem, że wszystkie sumy są teraz razem z innymi rybami (obsadą ze 120L akwa).

Killifish pisze:Obserwacja, nic innego nie zostaje, oby szybko trafiły do właściwego zbiornika. Ogólnie jestem przeciwny trzymaniu tego gatunku w akwarium, ale to już moje prywatne zdanie.


Ja jestem przeciwny trzymaniu psów w mieszkaniu, ale to zupełnie inny temat ;) W każdym razie bardzo dziękuję za radę. Będę mieć sumika pod obserwacją.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Sum rekini -problem

Postautor: Killifish » 2 sierpnia 12, 21:22

To się tłumaczy żonie, że nie ma warunków na trzymanie tych ryb. Jeśli nie rozumie - to się wymienia żonę ;)

Parametry mnie jeszcze zastanawiają, to stałe dla tego zbiornika- czyli jak sądzę podałeś pH (to jest to 6, tak?) i w tym akwarium pływają na stałe: Gupiki, Molinezje, Glonojad? oraz Skalary teraz.
Wybacz, że tak się czepiam, ale taki już gatunek jestem. Zawsze można coś wyjaśnić potem, dla dobra zwierzaków. Z psami też się zgadzam, zależy od gatunku i mieszkania.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Sum rekini -problem

Postautor: Doody » 3 sierpnia 12, 06:16

W takim zbiorniku ryby skarłowacieją i zdeformują sobie narządy wewnętrzne. Nie maja szans urosnąć. Nie ma tłumaczenie: "bo na razie są małe". Narybek można przez jakiś czas trzymać w małym zbiorniku, ale 10-cio centymetrowe ryby to już sadyzm....
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości