bojownik, chyba martwica płetw

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: treehouse » 15 lipca 12, 20:41

Witajcie.

No to trafiłam do tego działu.
2 dni temu zauważyłam, że końcówki na ogonie bojka trochę zbielały. Wczoraj były już poskręcane. Podniosłam temperaturę do 30 C, zrobiłam podmianę wody ok. 50%. Dziś wszystkie poskręcane końcówki odpadły, niestety płetwa ogonowa wygląda jakby włochato, widać w niej wyraźne braki, robi się przezroczysta, mechata i traci kolor. Bojek je, ale brak mu radości życia.

Posiadam taki oto produkt : http://reviews.petco.com/3554/102424/hi ... eviews.htm ale nie wiem czy mogę go użyć i czy w ogóle nadaje się do leczenia martwicy płetw.

Więcej na temat tego produktu:

Betta Revive
The World's Most Effective Product Available To Prevent & Control Betta Problems

Betta Revive offers an easy-to-use dispenser and treats 16 ounces of water with just one drop. For times when your betta is suffering from various disease issues, look no further than Aquarium Solutions to help you resolve the issue.
Key Benefits

Prevents & Controls Protozoan Diseases
Prevents & Controls Bacterial Diseases
Prevents & Controls Fungal Diseases
Helps Regenerate Damaged Fins & Tails
Active Ingredient Speeds Recovery
Safe & Effective Short-Term Treatment (3 to 7 days typically)
Easy-To-Use
Gives Your Betta Their Best Chance At A Rapid Recovery

Sizes:

0.08 oz. (71100 - Treats 5 Gallons)

Directions For Use:

For the prevention and control of diseases of bettas; best used with daily water changes. Add one (1) drop per 16 fluid ounces of water for at least three (3) days. Use Aquarium Solutions Betta Ultimate to treat tap water when changing water or setting up a new betta bowl. Discontinue use of Betta Revive after a cure has been achieved. Treatment should be discontinued after seven (7) days. If cure has not been achieved use an alternative course of treatment.

Ingredients: Water, neomycin sulfate (<10%), methylene blue (<0.5%), proprietary polymer mixture, buffers, EDTA, malachite green chloride (<0.01%), cyanocobalamin and electrolytes.

Recommendations: Perform regular water changes to keep the pH stable and the water clean and clear. Use Betta Ultimate at its regular dose, to control ammonia levels as needed. Use only a salicylate-type total ammonia test kit when testing water for ammonia. Do not use Nessler-type ammonia test kits, nor Winkler-type dissolved oxygen test kits as these types of test kits can cause false high and inaccurate readings. Do not use with permanganate or chlorite-based treatments.

Caution: Inner container is a choling hazard and contains strong dyes in solution, please keep out of the reach of children not under adult supervision. Care should be taken as dyes can cause permanent staining. In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water for at least 15 minutes. In case of contact with skin, wash area thoroughly with mild soap and warm water.

Because We Care: Betta Revive is highly effective and extremely easy to use in the proper amounts.


Parametry wody:


PH 7,2
NO2 0
NO3 15
NH3/NH4 0
GH 9
KH 6

Nadal w zbiorniku jest Ampularia i bojek tylko.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: kuba!!! » 16 lipca 12, 12:25

Witam
W składzie tego specyfiku jest neomycyna która pomaga przy martwicy płetw.
jak masz foto ryby to wstaw
pozdrawiam
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: treehouse » 17 lipca 12, 00:12

kuba!!! pisze:Witam
W składzie tego specyfiku jest neomycyna która pomaga przy martwicy płetw.
jak masz foto ryby to wstaw
pozdrawiam


Trudno mi go uchwycić, podpływa tylko po jedzenie i wierci się strasznie. Cały dzień spędza za krzaczorem zza którego go nie widać.

Kupiłam cosik takiego : http://www.petsmart.com/product/index.j ... Id=2753391

Maracyn-Two Freshwater powder
Antibiotic (Minocycline)
recommended for the treatment of Popeye, gill disease, fin and tail rot, dropsy, septicemia, secondary and internal infections.

Due to its unique properties, Maracyn-Two is absorbed by the fish through the skin. During the prescribed treatment, the concentration of Maracyn-Two in the fish fluids rises to a therapeutic level and is available to fight systemic infections susceptible to its action. Minocycline is a broad-spectrum antibiotic which has been shown to be effective against a number of pathogenic bacteria associated with ornamental fish disease. Maracyn-Two may cloud the water but will not interfere with the biological filter. New activated carbon or charcoal and a 25% water change removes any cloudiness resulting from treatment. Available in tablet and powder form. Tablets/powder should be dropped into the tank (not the filter). The tablets/powder dissolve and circulate through the water. Use of a hospital tank is recommended. After treatment Maracyn-Two can be removed by water changes and fresh activated carbon.

Maracyn-Two is primarily effective against gram-negative pathogenic bacterial diseases of fish. Symptoms of clamped fins, general listlessness, not eating or other unusual behavior can be caused by internal infections and treatment with Maracyn-Two would be indicated. Maracyn-Two is recommended for the treatment of Popeye, gill disease, fin rot and tail rot, dropsy (swollen body, protruding scales), Septicemia (bleeding or red streaks on body), secondary and internal infections. All suspected bacterial infections should be treated immediately.

Active Ingredients: Each tablet/powder packet contains 10 mg minocycline activity.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: kuba!!! » 17 lipca 12, 09:40

neomycyną leczyłem z powodzeniem, natomiast Minocyklina nie, wyczytałem że to pochodna tetracykliny.

pozdrawiam
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: treehouse » 20 lipca 12, 22:49

Lek, który kupiłam pomógł, sprawa już nieaktualna, dzięki :)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: Killifish » 21 lipca 12, 10:28

Lek zlikwidował objaw a nie przyczynę. Problem będzie powracał.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 12, 07:33 przez Killifish, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: treehouse » 22 lipca 12, 16:34

Killifish pisze:Lek nie zlikwidował objaw a nie przyczynę. Problem będzie powracał.


To co robić?

Przyczynę chyba znam. Któregoś pięknego dnia, przeszła nawałnica i pozrywała linie elektryczne, co odcięło nas od prądu na jakieś 10 h. Filtr nie chodził itd. Więcej przyczyn nie znam. No chyba, że mnie uświadomisz po koleżeńsku. ;)

treehouse
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 5 maja 12, 16:39

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: treehouse » 15 grudnia 12, 05:24

Killifish pisze:Lek nie zlikwidował objaw a nie przyczynę. Problem będzie powracał.


Witam ponownie. Trochę czasu minęło. Zamierzałam poprzedni swój post edytować, ale zmieniłam zdanie.
Nie wiem Killifish na jakiego znawcę się kreujesz. Nie wątpię, że masz duże doświadczenie w akwarystyce. Niemniej Twoja wiedza jest chyba za pieniądze, skoro nie chcesz odpowiedzieć na zadane pytanie w temacie, w którym sam się wypowiadasz.

Jestem na Ciebie potwornie wściekła. Dziś moja rybka umarła. Tylko za cholerę nie wiem czemu. Parametry wody po krachu z prądem w lipcu szczególnie kontrolowałam codziennie: PH - 6,6 NO2 - 0, NO3 - 15, GH, KH idealne dla bojownika; rośliny rosły jak nienormalne, żadnych glonów. Stała karma. Podmianki wody co tydzień ok. 20- 30%. Woda kupowana akwariowa z atestami, jej pomiary to 6,0 PH, NO3 I NO2 = 0,00. Wkład filtra wymieniany co miesiąc z zachowaniem wszystkich akwarystycznych zaleceń. Karmiłam go raz dziennie z zachowaniem jednodniowego postu.

Przedwczoraj bojek jadł, był happy pływał, miał piękne i zdrowe płetwy + ogon, budował gniazdo jak zawsze. Wczoraj zauważyłam, że jest mało aktywny, ma lekko spuchnięty brzuszek. Dziś rano już nie żył. Nie mogłam tego przyjąć do wiadomości, więc uznałam, że on może śpi, bo wcale nie umarł, nasypałam karmy i poszłam do pracy. Kiedy po kilku godzinach wróciłam on ciągle był w tym samym samym miejscu a kiedy go wyciągałam, to te jego piękne płetwy rozpadły się na miliony "mikroczęści"

Czy za darmo na tym forum jesteś w stanie udzielić odpowiedzi na moje pytanie- jaka była przyczyna skoro kilka miesięcy temu napisałeś "Lek nie zlikwidował objaw a nie przyczynę. Problem będzie powracał."
Jeśli nie, to podaj konto Pal- Pal'a. Zapłacę za odpowiedź.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: bojownik, chyba martwica płetw

Postautor: Killifish » 17 grudnia 12, 12:44

treehouse gdybym brał pieniążki za porady czy artykuły, byłbym obrzydliwie bogaty a tak jestem tylko okropnie. Przepraszam, temat mi umknął najnormalniej, tak się zdarza. Jest PW mogłaś, skoro bardzo chciałaś, mi o temacie przypomnieć. Nie jest to moje forum, bywam tu raz na kilka dni teraz, chyba że mam sprawę to częściej, tym bardziej nie czytam wszystkiego. Może to przeczytałem w pracy, zapewne chciałem odpisać albo jak wspominałem temat umknął gdy oznaczałem nieprzeczytane. Po za tym wiesz gdzie mnie szukać. Kreować też się nie muszę, prawda? Tobie chętnie zawsze pomagałem. Tyle wywodu. Teraz do sedna sprawy.
:) odpowiem jak będę w domu, zaznaczyłem sobie, że mam tobie odpowiedzieć i będę o tym pamiętał, aby było bardziej tajemniczo to odpowiem na PW i ZA DARMO. Przepraszam jednak, że mi temat umknął i przykro mi z powodu ryby.

Na forum odpowiedź też będzie tylko mam kilka pytań do koleżanki.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości