Białe kropki- HELP

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Białe kropki- HELP

Postautor: lucypper » 27 marca 12, 20:35

Obrazek

Witam. Na moich rybach tj. 4 bystrzykach i jednym gupiku pojawiły się dziś (podobno rano) takie białe kropki jak te widoczne na zdjęciu. Powiedzcie mi co to jest jak to /czym leczyć?
Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Fatty » 27 marca 12, 20:42

Poszperaj o ospie rybiej - sposobów pozbycia się jest kilka.

Ja w tej chwili borykam się z tym samym i leczę chemią(costaforte) - przyniosłam to choróbsko wraz z nową rybką.
Are you sure, you want to exist?


lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: lucypper » 27 marca 12, 20:55

ja w ciągu ostatnich dwóch tygodni nic nie kupowałem więc zdziwiłem się tą chorobą ;/

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: osama » 28 marca 12, 13:57

lucypper, regulamin działu również Ciebie obowiązuje. Można leczyć/tępić chorobę wysoką temperaturą, ale nie znamy Twoich ryb, więc nie mamy pojęcia, czy możesz podnieść temp. do 32 stopni.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: lucypper » 28 marca 12, 18:57

ryby to
1x żabka
4x Bystrzyk
4x Gupik
5x Otosek
2x Piskorek
14xRC
9x Neon Innesa
Wyczytałem wczoraj o tej temperaturze i podniosłem ją do 32*C i do wody dodałem riwanol. od wczoraj ryby bez zmian .... a nawet mógłbym się pokusić o stwierdzenie że bystrzyki mają więcej kropek
Ostatnio zmieniony 29 marca 12, 21:45 przez lucypper, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Doody » 28 marca 12, 19:12

Masz neony innesa, czyli odpada leczenie temperaturą.
Zostaje farmacja. Poczytaj o ichtiosanie.
440l - Roślinne

lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: lucypper » 28 marca 12, 21:15

Temp zostaje póki co taka jaka jest. Jestem w stanie poświęcić jednostkę dla dobra ogółu (kiedyś jak miałem pierwsze akwa to temp 30-32*C była u mnie normalna i neony się trzymały więc zaryzykuję to kilka dni). Czy ten ichtiosan dostanę bez problemu w sklepie zoologicznym?

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Fatty » 28 marca 12, 21:18

lucypper pisze:Czy ten ichtiosan dostanę bez problemu w sklepie zoologicznym?


tak. Jakby go nie było, gama leków jest szeroka, costaforte, CMF i inne.
Are you sure, you want to exist?


Mirro
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 marca 12, 14:34
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Mirro » 28 marca 12, 22:08

Będzie trzeba podnieść temperaturę. Spotkałem się wielokrotnie z opinią, że w leczeniu kulorzęska (ospy rybiej) ważniejsza od wszystkiej chemii jest temperatura. Chodzi o to, że w wyższej temp., bakteria szybciej się rozwija i całe stadium szybciej przechodzi. Niestety przy tak wysokiej temperaturze ucierpieć mogą krewetki.

Na sopę jest sporo różnych leków. Osobiście kiedyś ospę leczyłem zielenią malchitową. Specyfik dostępny pod nazwą ICHTIO, itp. można też do tego celu użyć trypaflawinę (akryflawinę). Ale nie stosuj różnych preparatów jednocześnie. Zaopatrz się w jeden. Najlepiej ten, który znajdziesz w pobliskim sklepie zoo. Stosuj dawki LECZNICZE. A nawet kilka kropli wyższe. Musisz zabić bakterię, a nie uodparniać ją na specyfik.

Ale zacznij od podnoszenia temp. Myślę, że 30 st.C, to takie rozsądne minimum do rozpoczęcia kurażu.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Hunter » 29 marca 12, 08:49

Klik. Ciekawe info na temat kulorzęska.

Mirro kulorzęsek to pierwotniak, a nie bakteria ;) Nie jestem pewien, ale to chyba nie to samo :D

Pamiętajcie, że temperatura 30st. C zatrzymuje rozwój pasożyta, ale go nie zabija, dlatego lecząc temperaturą to za niska temperatura, natomiast lecząc chemią, wystarczy max 28st. C. Szkoda gotować rybki w wyższej temperaturze, skoro to nic nie pomoże :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Mirro
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 marca 12, 14:34
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Mirro » 29 marca 12, 08:54

Hunter pisze: kulorzęsek to pierwotniak, a nie bakteria Nie jestem pewien, ale to chyba nie to samo
No rzeczywiście. Co prawda obydwa to jednokomórkowce, ale chyba budowa inna. Zresztą nie chcę się wypowiadać, bo i biologiem nie jestem ;)

W każdym razie lekarstwo + podniesiona temperatura doskonale radzą sobie z tą chorobą :)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Killifish » 29 marca 12, 11:39

W temacie zostało powiedziane już dużo, zatem nie ma co dokładać... Uwaga do Moderatorów, obecnych w tym temacie... tak dbacie o czystość języka a podstawowych błędów językowo/akwarystycznych nie widzicie?
lucypper, - popraw błędy w nazwnictwie ryb.
Doody, - kolego Neon Innesa ;)

Edit: Doody, - ;) poprawiona literówka. Jeśli ze mną przypilnujesz nazewnictwa ryb, to się bardzo cieszę ;)

[ Komentarz dodany przez: Hunter: 29 Marzec 12, 15:07 ]
A przepraszam bardzo, czy ten post coś wniósł do tematu? Piszesz takie głupoty, a potem pretensje, że usuwane. Takie uwagi możesz zgłaszać na PW.

Edit: Hunter Twoim zdaniem głupotą jest poprawne nazewnictwo ryb? To dlaczego walczysz z "glonojadem" gdy chodzi o Zbrojnika niebieskiego? Piszesz na PW, by ktoś poprawił? Nie sądze...
Killi

[ Komentarz dodany przez: Hunter: 30 Marzec 12, 08:26 ]
"W temacie zostało powiedziane już dużo, zatem nie ma co dokładać" tymi słowami sam stwierdziłeś, że cały post to spam nie na temat ;]

Hunter Zatem nie poprawiaj błędów wiecej, bo wedle Twojego rozumowania, to spam.
Ostatnio zmieniony 31 marca 12, 10:23 przez Killifish, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Doody » 29 marca 12, 11:43

Doody, - kolego Neon Innesa ;)

Oho! Zaczynamy się stawiać. ;-)
Zawsze piszę nazwę "Innesa" z dużej litery (możesz sprawdzić w moich postach). Teraz napisałem z małej - OK mój błąd, ale Ciebie też przypilnuję :-)

[ Dodano: 29 Marzec 12, 12:45 ]
Killifish pisze:W temacie zistało powiedziane już dużo

O na przykład co to jest "zistało" ;-)
440l - Roślinne

lucypper
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 1 lutego 12, 19:56
Lokalizacja: lodzkie

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: lucypper » 29 marca 12, 21:48

Mija kolejny dzień walki z chorymi rybami. Temp 32*C (cała obsada w komplecie) i do tego podałem zakupiony dzisiaj "COSTAFORTE". Pisze też żeby akwarium dobrze napowietrzać ale zapomniałem kupić wężyka więc póki co nie będzie.

Mirro
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 marca 12, 14:34
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Białe kropki- HELP

Postautor: Mirro » 29 marca 12, 22:07

Skieruj strumień wody z filtra na taflę wody. Też będzie dobrze napowietrzana.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości