Skalar - choroba

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
apllee
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 1 marca 12, 21:39

Re: Skalar - choroba

Postautor: apllee » 1 marca 12, 22:39

Witam

Mam podobny problem. Przede wszystkim załączam zdjęcie, bo żaden opis tego nie zastąpi. Proszę o pomoc-coś się stało ze skalarkiem. Na początku był zdrowy i żwawy aż nadszedł ten dzień. Skalar widać marnieje w oczach-nie wiem co się dzieje, chociaż chętnie konsumuje żywy pokarm. Jednak zjada niewiele. Pozostałe rybki (kiryśnik czarnoplamy, kirysek pstry i spiżowy, zbrojnik) czują się dobrze. Jedynie jeden z dwóch skalarów wygląda kiepsko. Drugiego skalarka też brało ale się jakby wylizał i teraz widzę, że czuje się lepiej.




Zbiornik: 100L
2 skary
2 kiryśniki
2kiryski
glonojad
filtr chodzi na okrągło wraz z napowietrzeniem
temperatura: 26 st C
akwarium założone 1miesiąc temu-woda odstana 2 tygodnie
PH 7,5
twardość 13
dla zmiękczenia wody dodałem destylowanej (było 18)
karmienie: jak najbardziej urozmaicone: suchy: różniasty, rurecznik, ochotka, wodzień

Obrazek


Z góry Dzięki za odpowiedź

[ Dodano: 1 Marzec 12, 22:40 ]
zdjęcie

Obrazek

[ Dodano: 1 Marzec 12, 22:42 ]
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7b ... b544e.html

Krysztof
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 13 lutego 12, 20:51
Lokalizacja: Zaniemyśl

Re: Skalar - choroba

Postautor: Krysztof » 1 marca 12, 23:20

Pierwsze co-zrezygnuj z ochotki bo to niebezpieczny pokarm.
Drugie -jakie są i czy są w ogóle robione w zbiorniku podmiany wody?
trzecie- jak wyglądają odchody ryby?

Dla mnie może być to:
Wysokie No3
wiciowce/nicienie
Ochotka zrobiła być może już swoje z Jelitami ryby.


Teraz dodam od siebie że obsada fatalna.
Zarówno skalary jak i kiryski to ryby silnie stadne a tutaj co? po dwie sztuki jak by na siłę chciało się z nich pary porobić ;)

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Skalar - choroba

Postautor: Aublet » 2 marca 12, 00:20

Po prawej stronie zdjęcia widać brzuch drugiego skalara. Czerwony odbyt wskazuje na wiciowce. Czy nie ma przypadkiem białych, śluzowatych odchodów? Jeśli tak to leczenie Metronidazolem (receptę dostaniesz u weterynarza lub lekarza pierwszego kontaktu), później do apteki i 2 tabletki na 100 l wody, połowę tabletki rozpuszczasz w niewielkiej ilości wody RO i namaczasz w tym pokarm. Po trzech dniach podmiana wody (40-50%) i po tygodniu ponawiasz leczenie.


Obserwuj odchody, jeśli są śluzowate, zrób jak wyżej. Temperatura do leczenia 27-28*C.

Z wymienionych przez Ciebie pokarmów zrezygnuj z ochotki i rureczników. Można z nimi zbyt łatwo przynieść choroby.

Krysztof
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 13 lutego 12, 20:51
Lokalizacja: Zaniemyśl

Re: Skalar - choroba

Postautor: Krysztof » 2 marca 12, 00:43

Leczenie Metro odpada.
użycie tego leku kiedy wartości pH są większe niż 7 powoduje że staje się on toksyczny więc moim zdaniem za duże ryzyko.
Jeśli już miało by dojść do użycia leków raczej starał bym się najpierw powoli zjechać z pH.

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Skalar - choroba

Postautor: Aublet » 2 marca 12, 00:48

Przy 7,5 nie ma jeszcze dużego ryzyka. Powyżej 8 staje się toksyczny. Ale racja, lepiej zjechać do pH 7,0. Wiesz jak czy poradzić coś sensownego i szybkiego?

Możesz zjechać o nawet o 0,5 z pH na dobę bez uszczerbku na zdrowiu dla ryb.

apllee
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 1 marca 12, 21:39

Re: Skalar - choroba

Postautor: apllee » 5 maja 12, 15:17

Witam

Długo mnie nie było ale pora na podziękowania, skalary wyzdrowiały i mają się dobrze.
Tak jak radziliście: zjechałem trochę z PH i zastosowałem Metronidazol.
Nie ma co dużo opisywać- popatrzcie na zdjęcie


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/087 ... 4d2be.html

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości