Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: mario108 » 28 grudnia 11, 08:58

Witajcie.

Jestem w trakcie leczenia rybek z ospy (przyniosłem ospe z nowymi rybami). Zakupiłem w tym celu Costaforte.
Zanim zabralem sie za dodawanie środków podniesłem temp. do 28C (wciągu 2 dni). Następnie dodałem soli SERA OXYPUR 250ML żeby było lepsze natlenianie. Potem podmienielem wodę, ok 25%, kranówka lana z prysznica. Zawsze daje kranówke od lat 3 i nie ma problemu.
PH mojej wody jest na poziomie 7,4.
Po tym wszystkim dodałem Costaforte ok 50 kropel. Od razu po godzienie zauważyłęm zmętnienie, lekutkie. Ale po całej dobie jest jeszcze gorzej.

Czy to Costaforte wybiło mi florę bakteryjną? Co zrobić żeby rybki w trakcie leczenia mi sie nie podusiły w tej sytuacji?

Mam jeszcze zakupione BIODIGEST Probibio - szczepy bakterii. Ale nie wiem czy dodawać to teraz kiedy w wodzie jest aktywne Costaforte.

Poradźcie.
Dzięki szanowni koledzy.


Akwarium 112L, ryby: mieczyk, żałobniczka, 10 neonów, 2 glonojady.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 11, 09:16 przez mario108, łącznie zmieniany 1 raz.
112L 2x18W

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: polak.krk » 28 grudnia 11, 12:57

Jestes pewny ze costaforte jest na ospe?
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: mario108 » 28 grudnia 11, 15:32

polak.krk pisze:Jestes pewny ze costaforte jest na ospe?


100% nie jestem. Ale polecono mi go w sklepie jako nowa wersja COSTAPUR. A w opisach handlowych pisze
Preparat do skutecznego leczenia ospy rybiej (Ichthyophthirius), zwalcza także pasożyty skóry takie jak Chilodonella, Costia, Trichodina.

Też miałem wątpliwości gdy przeczytałem na opakowaniu że jest przeciw orzęskowi. Ale rybia ospa nazywana jest kulorzęskiem. Ale to chyba to samo .

Natomiast nadal nie jestem pewny jak zachować się w tej sytuacji, kiedy mętnieje woda. Podejrzewam że sytuacja może wrócić do normy sama, kiedy flora sie odbuduje, ale może byc za późno podczas gdy jest to dodatkowe zagorożenie dla już osłabionych rybek.

Co robić?
112L 2x18W

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: polak.krk » 28 grudnia 11, 15:34

To poczytaj co tam jeszcze jest napisane na opakowaniu np. o temp. stosowania i podmianach wody.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: mario108 » 28 grudnia 11, 15:48

"Przed zastosowanie wstrząsnąć!
Przed użyciem podmienić 30% wody [ZROBILEM], podwyższyć temperature do 27-30C [ZROBIŁEM, mam 28C] i mocno napowietrzać [dałem filtr na max napowietrzania Aqua-Szut Turbo 550, dodałem soli sera OXYPOUR] "

Wydaje się że zrobilem wszytsko co w zaleceniach.
112L 2x18W

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: polak.krk » 28 grudnia 11, 16:08

No to chyba dobrze zrobiles, jesli ten specyfik leczy ospe. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: Hunter » 28 grudnia 11, 16:14

polak.krk pisze:jesli ten specyfik leczy ospe.

Raczej tak, raczej bo nigdy do ospy chemii nie stosowałem, ale Internet podaje, że leczy ;)

mario108, nic nie zrobisz... Musisz czekać. Jak boisz się, że ryby zdechną to mierz NH3/4. Flora bakteryjna padła. Zieleń malachitowa i błękit metylenowy, a na nich robi się preparaty do walki z ospą, nie działają obojętnie na florę bakteryjną w akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: mario108 » 29 grudnia 11, 09:23

Hunter pisze:mario108, nic nie zrobisz... Musisz czekać. Jak boisz się, że ryby zdechną to mierz NH3/4. Flora bakteryjna padła. Zieleń malachitowa i błękit metylenowy, a na nich robi się preparaty do walki z ospą, nie działają obojętnie na florę bakteryjną w akwarium.


Tak właśnie obserwuje dziś rano i zauważyłem zmiane na lepsze. Woda bardziej "przejrzała" na oczy a rybki trochę się pobudziły. Czyli czekanie okazuje się skuteczne.

Myślę że dodam szczepy bakterii zaraz po kuracji.

Chciałem jeszcze zapytać o jedno. Przy opisach preparatu pisze"UWAGA: W trakcie kuracji wyłączyć lampę UV i wyjąć węgiel aktywny z filtra.". Informacja zrozumiała. Ale czy należy zgasić światło bez UV? Wydawało mi się że woda generalnie lepiej dojrzewa przy naświetlaniu i filtrowaniu. Gasić czy nie?
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 11, 12:10 przez mario108, łącznie zmieniany 2 razy.
112L 2x18W

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: Hunter » 29 grudnia 11, 11:34

mario108 pisze:Gasić czy nie?

Jak piszą gasić UV to gasić UV, a nie zwykłe oświetlenie.

Poczytaj w Internecie po co stosuje się lampy UV w akwarystyce to zrozumiesz ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Re: Ospa Rybia - Leczenie Costaforte i mętnienie wody

Postautor: mario108 » 29 grudnia 11, 12:11

Hunter pisze:
mario108 pisze:Gasić czy nie?

Jak piszą gasić UV to gasić UV, a nie zwykłe oświetlenie.

Poczytaj w Internecie po co stosuje się lampy UV w akwarystyce to zrozumiesz ;)


OK. Pytam dla pewności. Dzieki za zainteresowanie tematem. Jak tylko coś się zmieni będe pisał. ;-)

[ Dodano: 3 Styczeń 12, 06:56 ]
Minęło kilka dni. Kilka rybek padło, ze względu na opóźniony start leczenia (święta i pozamykane sklepy). Ale cieszy mnie że część rybek przeżyła i wygląda na zdrowiejące. Po dwóch porcjach costaforte.

Nie wiem jak długo jeszcze trzymać podwyższoną temperaturę? Być może dać jeszcze profilaktycznie malutką porcje preparatu i dopiero potem schodzić z temp?

Podejrzewam że wszytskiego nie wytłukło. Więc boję się nawrotu.

[ Dodano: 11 Styczeń 12, 09:08 ]
Okej. Ostatnie pytanie.

Rybki wyglądają na uzdrowione. Przyszedł czas na podmiane wody / węgiel aktywny, obniżenie temperatury.

Moje pytanie : Czy póki mam chemie w wodzie, mogę traktować to jak kwarantanne i dorzucić nową rybkę? Bardzo chce mieć Skalara, a poprzedni umarł niestety.

[ Dodano: 11 Styczeń 12, 12:34 ]
Jak ktoś ma tutaj zajrzeć jeżeli system nie aktualizuje daty ostatniej aktualizacji postu. Napisalem nowe treści a w spisie widnieje data 29 grudnia.
112L 2x18W

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości