Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
annasg
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 09:49

Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Postautor: annasg » 7 kwietnia 10, 10:43

Witam,

czytam to forum od jakiegoś już czasu i dziękuję za wiele cennych rad, które tu znalazłam.
Chciałabym skorzystać w Waszego doświadczenia i rozwiązać problem choroby moich pielęgniczek lub chociaż go zrozumieć. Ale do rzeczy. Jestem posiadaczką dwóch akwariów - 63l i 112l (mam jeszcze 25l - w chwili obecnej "żłobek", docelowo - krewetkarium).
Kakadu zamieszkują zbiornik 112l. Wprowadzają się do niego, są pełne życia, mają apetyt, wykazują zainteresowanie płcią przeciwną... do czasu - następny etap ich życia to blednięcie kolorów, utrata zainteresowania pokarmem, ukrywanie się w kokosowym domku, lekkie opuchnięcie brzuszka, nastroszenie łusek, bezbarwne, nitkowate odchody i finalnie utrata życia - zatem wszelkie objawy chorobowe puchliny wodnej czy rybiej gruźlicy co samo w sobie przyprawia mnie o gęsią skórkę, jednak chorują tylko kakadu. Wszystkie pozostałe ryby są zdrowe, a przynajmniej tak wyglądają. Może ktoś mi pomoże odpowiedzieć na pytanie dlaczego pielęgniczki chorują a inne ryby (o ile rozpatrujemy możliwe choroby w kategoriach mocno zaraźliwych) są w dobrej kondycji i w jaki sposób wyeliminować przyczynę choroby?

Jeśli chodzi o sam zbiornk:
112 litrów
Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 600
napowietrzanie
nawożenie CO2 z butli
pH - 7,5
NO2 - 0
NO3 - 20
NH3 - 0
cotygodniowe podmiany wody ok 25%

Obsada (przyjmę krytykę - niestety pokutuje tu mój początkowy pośpiech, zaufanie do sprzedawcy wciskającego kit - tyle usprawiedliwienia - teraz jestem odrobinę mądrzejsza)
Kirysek spiżowy - 4x
Zbrojnik lamparci 1x (wiem, że to katastrofa, kupiony jako zwyczajny zbrojnik niebieski za całe 4zł o wielkości 2cm - obecnie wielkość około 12cm)
Molinezja 3+3
Mieczyk 1+1
Gupik 1+2
Tęczanka neonowa 2x
Danio pręgowane 2x
Pielęgniczka kakadu 1+2
Krewetki filtrujące 4x

(przyjmę sugestie co do modyfikacji obsady)

Tytułem uzupełnienia - problemów w ogóle nie mam z 63l zbiornikiem, który zamieszkują:
gupiki 1+5
neony czerwone 9x
pielęgniczki Ramireza 1+2 (obecnie po tarle)

Gdzie przyczyna chorych kakadu?
Z góry dziękuję za pomoc.

Zbiornik z problemem zalany w październiku 2009r.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Postautor: Tomek83 » 7 kwietnia 10, 12:27

Mnie to wyglądana pasożyty przewodu pokarmowego. Powinnaś ryby odrobaczyć. Pielęgniczki są bardziej wrażliwe niż inne rybcie, stąd może wynikać to, iż chorują tylko one, ale reszta obsady też może się zarazić.

annasg
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 09:49

Re: Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Postautor: annasg » 7 kwietnia 10, 12:53

Jeśli to pasożyty przewodu pokarmowego to jakie leczenie byś mi zaproponował?
Rozumiem, że powinno się ono odbyć w akwarium ogólnym, zważywszy na ryzyko zarażenia się innych ryb.
I jeszcze jedno - co podczas leczenia zrobić z krewetkami filtrującymi? Zostawić?
Sen mi z oczu spędza to choróbsko :(

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Postautor: Tomek83 » 7 kwietnia 10, 13:57

Capifos lub inny lek odrobaczający. Nie wiem co dostaniesz, bo teraz są problemy z lekami. Zastosuj w akwarium ogólnym, a krewetki polecałbym na czas leczenia przenieść do innego zbiornika.

annasg
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 09:49

Re: Chorujące kakadu - prośba o pomoc

Postautor: annasg » 8 kwietnia 10, 10:34

Wielkie dzięki, zobaczę co się uda dostać.
Jeśli chodzi o leki to wiem, że coraz trudniej coś dostać bo Unia wycofuje wiele pozycji.

Pytanie - czy ktoś ma doświadczenie z tym Capifosem?
Poczytałam trochę i zdania na jego temat są mocno podzielone - mam obawy o kiryski i zbrojnika lamparciego. A jeśli je odłowię to w jaki sposób u nich pozbyć się ewentualnych pasożytów?

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości