CHORE GUPIKI! POMOCY!

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
jollyagi
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 16 czerwca 08, 12:40

CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: jollyagi » 16 czerwca 08, 12:43

Od wtorku (10 czerwca) posiadam akwarium 5,7 l. Mieszkają (a raczej mieszkały) w nim 2 samiczki gupika i 2 samce. Rybki od początku mało jadły, prawie wcale (karmione Tetra Guppy i Tetra Menu). Wczoraj wszystkie rybki chowały się z tyłu na dnie akwarium przy grzałce lub filtrze i raczej nie reagowały na pukanie. Dzisiaj rano jedna samiczka zdechła (niestety nie sprawdziłam czy miała jakies objawy, przebarwienia itp.). Oba samczyki pływały na dnie i nie reagowały na pukanie w szybkę. Teraz jeden z samczyków już pływa. Samiczka pływa, ale ma czerwoną kropkę na srodku brzucha. Ten samczyk, który pływa też miał taka plamkę, ale już znikneła. Samczyk, który nie pływa nie ma takiej plamki.

Czy te rybki są chore? Jak mam je wyleczyć?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziekuję.[glow=red][/glow]

misio
Ryba
Ryba
Posty: 254
Rejestracja: 25 stycznia 08, 19:36
Lokalizacja: Lublin

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: misio » 16 czerwca 08, 13:23

Dziwisz się, że rybki Ci zdychają jak trzymasz 4 ryby w 5 litrach !!
W takiej szklance to tylko roślinki i kilka krewetek.
Proponuje najpierw poczytać lub popytać a dopiero potem brać sie za akwarystykę.
A może to są białe kropki -- ospa rybia.
Jak możesz to podaj parametry wody : Ph, azotany, i inne + temp. wody.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 16 czerwca 08, 15:35 przez misio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: Hero » 16 czerwca 08, 15:27

jollyagi pisze:posiadam akwarium 5,7 l
jollyagi pisze:w nim 2 samiczki gupika i 2 samce


Postaraj się dla nich koniecznie o coś większego. Chociaż 25l. Poza tym przypuszczam, że kupiłeś akwarium-szklankę i razem z nim rybki. Po przyjściu do domu od razu je tam wpakowałeś i się cieszyłeś z nowych podopiecznych. Jeśli tak wyglądało zakładanie akwarium to niestety, ale pozostałym rybom też nie wróżę długiego życia. Powiem to może zbyt dosadnie, ale prawdziwie: zatrują się własnym gównem przez brak równowagi biologicznej w akwarium. Poczytaj w necie o podstawach akwarystyki, a najlepiej zacznij od tych tematów na forum:

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=7316
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=2036
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=3843

Mam nadzieję, że nie zniechęcisz się do akwarystyki. Trochę poczytasz o rybkach i kolejne akwarium będzie już ok. Póki co czytaj jak najwięcej, nie słuchaj rad sprzedawców w zoologach (zazwyczaj są to nabieracze), a w razie wątpliwości wal na forum.

Pozdrawiam :grin:
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

jollyagi
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 16 czerwca 08, 12:40

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: jollyagi » 16 czerwca 08, 16:31

No własciwie to nie jest moje pierwsze akwarium i ono ma 5,7l. Zmieniam rybkom wodę 2 razy w tygodniu, więc nie "zatrują się własnym gównem". Temperatura to 30 stopni (chyba troszkę za dużo, ale co zrobić żeby była mniejsza?). Do założenia akwarium użyłam Tetra Aqua Safe i Tetra Safe Start. Stosuję też Crystal Water. Niedługo przeniosę 2 rybki do drugiego akwarium (też 5,7l.). Mam akwarium Aqua Box <zobacz akwarium> Mam nadzieję, że teraz ktos zdoła mi pomóc.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: osama » 16 czerwca 08, 16:38

jollyagi pisze:Mam nadzieję, że teraz ktos zdoła mi pomóc.
Tylko Ty możesz sobie pomóc respektując podstawowe zasady prowadzenia akwarium.
Jeśli już przeczytałeś/aś dokładnie i uważnie informacje zawarte w tych wątkach to teraz ja Ciebie zapytam o coś: Czy założyłeś/aś akwarium w taki sposób jak powinno się zakładać? Jeśli nie to chyba znasz już wszystkie odpowiedzi (o ile powyższe tematy zostały przez Ciebie przejrzane) na nurtujące Cię pytania.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

misio
Ryba
Ryba
Posty: 254
Rejestracja: 25 stycznia 08, 19:36
Lokalizacja: Lublin

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: misio » 16 czerwca 08, 17:04

Temperatura sporo za duża -- 24 stopnie Celcjusza. Taka temperatura wody jest dobra nie tylko dla gupikow ale i dla wielu innych gatunków ryb.
Jaką masz grzałkę?, kup sobie z termostatem i ustaw na 24 stopnie. (woda się schłodzi)

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: Hero » 16 czerwca 08, 17:16

jollyagi pisze:No własciwie to nie jest moje pierwsze akwarium i ono ma 5,7l


A wcześniejsze jak wyglądały?

Co do tego aqua boxa. Może i wygląda efektownie. Ale nie rozumiem tej ceny. :roll: możesz napisać jak to wygląda w rzeczywistości bo na tej stronie to te zdjęcia mało realne. Jak umocowany jest filtr?

jollyagi pisze:Mam nadzieję, że teraz ktos zdoła mi pomóc.


Naprawdę chce się pomóc. Tylko zdaję sobie sprawę, że niewiele da się zrobić. Poczytaj a sama wpadniesz na to co trzeba w Twoim wypadku zrobić.
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: Tomek83 » 16 czerwca 08, 18:26

Proszę zmienić tytuł i nie pisać wielkimi literami, zalecam zaznajomienie się z Regulaminem przed napisaniem kolejnych postów.

Awatar użytkownika
Philip
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 8 lutego 08, 10:36
Lokalizacja: Ja Cię znam?

Re: CHORE GUPIKI! POMOCY!

Postautor: Philip » 16 czerwca 08, 19:23

jollyagi pisze:No własciwie to nie jest moje pierwsze akwarium i ono ma 5,7l.

5,7L brutto w którego skład wchodzi substrat i resztą wystroju, sprzętu, nie zapominajmy także o tym że woda nie sięgała krawędzi zbiornika oraz w tę liczbę wliczone są szyby. Realny rozmiar tego zbiornika to coś poniżej 5L :roll:
jollyagi pisze:Zmieniam rybkom wodę 2 razy w tygodniu, więc nie "zatrują się własnym gównem".

Czy na pewno nie mogły się zatruć :?:
W ramach metabolizmu ryby wydalają do wody amoniak(jony amonowe) które
są przekształcane w jony azotynowe i azotanowe przez bakterie w filtrze(złoża biologiczne). Azotany, a szczególnie azotyny są dla ryb w akwarium jeszcze bardziej zabójcze od amoniaku.
Według mnie takie akwa nie są dobra w szczególności dla początkujących. Z takim małym akwa w brew pozorom nie jest tak łatwo z większym z wielu przyczyn...
[i]22L Krewetkarium, 112L Moja mała Ameryka Południowa, 240L Malawi

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości