padajace gupiki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: padajace gupiki

Postautor: makuvip1 » 15 kwietnia 08, 19:11

Tak niestety jest to ta choroba poczytałem troszke o niej i wszystko pasuje tylko że mam teraz problem ponieważ niewiem czy będzie odpowiednie lekarstwo w moim sklepie akwarystycznym
Mam do was pytanie czy ta choroba jest zaraźliwa i jak pozbyc się tego pasorzyta z mojego akwa .. ?

Czy ma ktos jakis dobry materiał o tej chorobie ?? Czyli Daktylogyroza Gyrodaktyloza.
Prosze o pomoc.

[ Dodano: 16 Kwiecień 08, 14:48 ]
Pomozcie jaki lek zastosowac i co robic ??;(;(

Bolekgt2
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 8 października 07, 22:15

Re: padajace gupiki

Postautor: Bolekgt2 » 18 kwietnia 08, 11:34

Witam.
Nie odpowiem na problem z poprzedniego postu (jestem początkujący), ale dorzucę swój problem (pytanie):
Padają mi gupiki (głównie samice)
Objawy pasują do opisu który zacytuję :

Kamalanoza (Kapilarioza)
Choroba uleczalna.
Objawy: Chudnięcie, brak apetytu, ciągnące się, nitkowate odchody.
Przyczyny: Zbyt niska temperatura , w następstwie atak nicieni pasożytniczych.
Leczenie: Podnosimy temperaturę do 35 stopni stosujemy Discus sept firmy Tropical.
Zapobieganie: Kwarantanna nowych ryb.


Temperaturę utrzymywałem ok. 28 st.
Obsada: Gupiki, Molinezje, Danio pręgowane, Mieczyki, Gurami. (trochę przerybione- wysyp Molinezji)
Karmienie : pokarm mrożony, roślinny w płatkach (Bio-Vit Tropical), rzadko pokarm żywy

Zastosowałem (wyczytałem na necie, a innych środków na szybko nie udało mi się dostać) systamex (2 ml / 100l wody) i podniosłem temperaturę do 30 st. I tu pojawia się moje pytanie: Czy mam i czy przy tej obsadzie mogę podnieść temperaturę do zalecanych w cytacie 35 st. ?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: padajace gupiki

Postautor: Jaro69 » 18 kwietnia 08, 17:37

Napisz przede wszystkim coś odnośnie zbiornika i sprzętu jaki posiadasz.

Systamex, jak znalazłem w necie, to dość dobry lek, trzeba niestety z nim uważać. Nie jest zbytnio szkodliwy, ale jeśli chodzi o temperaturę 35* z tym już jest gorzej.
IMO, ta temperatura prędzej zabije ryby niż pasożyta.

Jeszcze jedna drobna uwaga: Kamalanoza to nie Kapilarioza, inny nicień, ale choroba podobna.

Bolekgt2
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 8 października 07, 22:15

Re: padajace gupiki

Postautor: Bolekgt2 » 18 kwietnia 08, 19:45

W międzyczasie wyczyściłem węże od filtra (słaby przepływ i natlenienie) - ryby pływały u góry. Jednak w trakcie prac padły 2 największe molinezje i 1 danio pręgowany (jeden z większych :(() Danio jak sądzę z temperatury 30 st. - wróciłem do 28 st.
Zauważyłem jeszcze jedno - powiększona (jakby napuchnięta dolna warga) u obu tych molinezji co padły - poza tym zachowywały się całkowicie normalnie aż do odejścia.
Teraz taki sam objaw ma największa samica mieczyka :(
Jak padnie, a taki jest mój typ po dzisiejszych doświadczeniach, to sam nie wiem co o tym sądzić. Takiego objawu choroby się w necie nie doczytałem.
Może ktoś się z takim objawem spotkał ?

Co do zbiornika :
72L, filtr zewnętrzny Tetra Tec EX-700 z deszczownicą

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości