Problemy z Mieczykami

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 18 marca 08, 20:18

Witam moje mieczyki od pewnego czasu zaczęły się obcierać o kamienie i dekorację akwarium mają na bokach obtdrte łuski niektóre aż do krwi a także zauważyłem biały osad na płetwach bocznych i stopniowe ich zanikanie Akwarium 112l. problem pojawił się po wrzuceniu pod rośliny kulek gliniano- torfowych. Podmianę wody już robiłem i wyczyściłem dno z tych kulek. Pomózcie mi jaki odkażalnik mogę zastosować i co z tym zrobić. Z góry dzięki. Na innych rybach tego nie ma: gurami, gupiki, neony inesa, danio kolorowe. Tylko na mieczykach.

Awatar użytkownika
Ramirez16
Ryba
Ryba
Posty: 178
Rejestracja: 23 stycznia 08, 20:29
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Ramirez16 » 18 marca 08, 20:56

Osad to znaczy kropki? Jeżeli tak to jest to ospa. Przyjrzyj sie uważnie wszystkim rybkom czy nie mają białych kropek na całym ciele.

Awatar użytkownika
Honiaaa
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 4 stycznia 08, 20:06
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Honiaaa » 18 marca 08, 21:09

z tego co czytałam gdy rybki się obcierają o siebie lub inne rzeczy to wynika z tego,że są albo złe parametry wody,albo jak już wymienił Ramirez16 może być to ospa... na forum są dane o tej chorobie i jak ją zwalczać ;]

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 19 marca 08, 16:06

to nie ospa bo na rybach nie ma białych kropek są takie duże plamy białe jakby łuski odpadały i znikają im płetwy boczne bo to coś bialego osadza się na nich, a może być że zakwasiłem wodę przez te kulki.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: osama » 19 marca 08, 19:24

Prosimy o fotkę.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 22 marca 08, 11:36

Słuchajcie zauważyłem u mieczyków kropki białe na płetwie ogonowej wyglądają jak ospa rybia ale tylko na mieczykach u innych ryb nic nie ma, byłem w zoologicznym i mi dała zieleń(preparat do zwalczania ospy rybnej). Bo wyczytałem,że łuszczenie się może też być spowodowane ospą rybią chciałem kupić coś z sera, ale tu nic nie ma, a na allegro to bede czekał tydzień czasu to mi wszystkie mieczyki padną bo co dziennie wyrzucam po jednym. Doradzcie coś fotki nie zrobię bo nie mam cyfrówki a komórka to nie bedzie nic widac. Stosować tą zieleń Prosze o odpowiedż dzięki

[ Dodano: 22 Marzec 08, 12:42 ]
Wyczytałęm jeszcze o tej chorobie: Martwica płetw (Fin rot)
Choroba uleczalna
Objawy: Płetwy na obrzeżach robi? się białe, krótsze i postrzępione, obumierają. Może wystąpić brak apetytu oraz kołyszące ruchy.
Przyczyna: Bakterie, grzyby chorobotwórcze. Uszkodzenia lub zranienia ryb, zła jakość wody, awitaminoza i zbyt niska temperatura wody. Choroba ta atakuje najczęściej ryby o długich i dużych płetwach.
Leczenie: kąpiel długotrwała w preparacie: MFC lub Trypaflavin.
Zapobieganie: usun?ć ostre przedmioty z akwarium, utrzymywać optymaln? temperaturę, kwarantanna nowych ryb i roślin.
U mnie też tak mają ale są i też białe kropki na płetwie ogonowej, to co zastosować MFC czy tą ZIELEŃ co mam od ospy

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Jaro69 » 22 marca 08, 11:48

morty3 pisze:Doradzcie coś fotki nie zrobię bo nie mam cyfrówki a komórka to nie bedzie nic widac.

Cóż możemy poradzić jeśli nie ma innych środków :niewiem:
morty3 pisze:Stosować tą zieleń

Odradzam, jest rakotwórcza i potrafi pozbawić ryby płodności. Nie stosowałem, ale opieram się na wnioskach pana Tomasza Nideckiego.
morty3 pisze:ale tylko na mieczykach u innych ryb nic nie ma,

Ospa atakuje najpierw ryby słabsze, i nie chodzi tu tylko o gatunki, ale również osobniki.

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 22 marca 08, 12:24

czyli kupić coś z sery, już dzisiaj znowu wyrzuciłem 2 mieczyki. Spróbuję jeszcze podmienić wode częściowo i zapóścić MFC mam tez witaminy tetravital, które też mogę zastosować może cos to pomoże to zieleni nie stosować??

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Jaro69 » 22 marca 08, 12:33

Możesz spróbować z samą temperaturą. Ale podaj najpierw jakie masz ryby w zbiorniku.

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 22 marca 08, 13:02

mieczyki, 2 glonojady, 2 kosiarki, 3 neonki inesa było 12 ale zostało tylko 3, 2 gurami i 3 gupiki

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Jaro69 » 22 marca 08, 13:08

Temperatura 32* wyleczy ryby, ale może też zabić neony. Twoja decyzja.

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 22 marca 08, 13:14

neony i tak już tylko 3 zostały jakoś nie hodują się one u mnie

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: Jaro69 » 22 marca 08, 13:24

morty3 pisze:jakoś nie hodują się one u mnie

One same się nie będą hodowały, to Ty powinieneś robić ;-)

morty3
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:15

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: morty3 » 22 marca 08, 13:26

I jeszcze mam 3 platki nie stanie się nic platkom??, a do neonów nigdy nie miałem szczęścia co nie kupię to zdychają nie lubią mnie chyba :roll:

slawibed
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 20 kwietnia 07, 20:40
Lokalizacja: janik kolo ostrowca

Re: Problemy z Mieczykami

Postautor: slawibed » 22 marca 08, 17:29

dziwne ze choruja ci same mieczyki
ospa zatakowala by raczej wszystkie ryby a nie tylko jeden gatunek mi sie wydaje ze stosowanie zieleni jest bezcelowe bo nie masz pewnosci czy napewno jest to ospa a tak jak napisal jaro_kapsel zielen ma skutki uboczne ja bym ci poradzil dac na poczatek soli akwarystycznej bo stosowanie lekow na chybil trofil moze tylko zaszkodzic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości