Padają neony:(

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
szynszyl
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 22 stycznia 08, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Padają neony:(

Postautor: szynszyl » 29 stycznia 08, 12:34

Witam!
Mam akwarium 60l i jakiś czas temu zmieniłem obsadę i miałem tylko roślinki i krewetki red cherry. Teraz dokupiłem neony, żeby akwarium trochę ożywić. Po 3 dniach padł mi jeden, a po następnych dwóch dniach padł kolejny. Zastanawiam się czy może być coś nie tak. Temperatura wody 25stopni. Wcześniej miałem w tym zbiorniku dużo innych rybek i żadna nie zdechła. Może to ma związek z tym że były 2 podmiany wody po sobie co 3 dni(młodszy brat nasypał za dużo jedzonka), ale ostatnia podmiana była na 2 dni przed wpuszczeniem neonów. Może ktoś mi pomóc?

Slk256
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 28 stycznia 08, 22:29

Re: Padają neony:(

Postautor: Slk256 » 29 stycznia 08, 14:12

woda powinna być niewlewana przez miesiąc bo jakies tam bakterie odpowiednie dla ryb siee tworzą :mrgreen: bo załóżmy jak wleje odrazu to jak mleko się robi i ryby padają

Awatar użytkownika
szynszyl
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 22 stycznia 08, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padają neony:(

Postautor: szynszyl » 29 stycznia 08, 19:13

hmm, możliwe, że to było przyczyną bo jedna podmiana była w trybie awaryjnym i stała parę godzin z dolanym uzdatniaczem. Trochę się martwię bo widzę, że kolejny neon dogorywa. Myślicie, że mogą zdechnąć wszystkie?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Padają neony:(

Postautor: Jaro69 » 29 stycznia 08, 19:17

Slk256 pisze:woda powinna być niewlewana przez miesiąc bo jakies tam bakterie odpowiednie dla ryb siee tworzą :mrgreen: bo załóżmy jak wleje odrazu to jak mleko się robi i ryby padają

A to niby ma być rada dla forumowicza z małym doświadczeniem :?:
To znaczy według Ciebie rzby mają przez miesiąc pływać bez wody? ;-)
Ale tak na poważnie:
szynszyl,ile wody wymieniłeś przed wpuszczeniem neonów?
Jeśli masz testy to podaj parametry wody,może wszystko się wyjaśni...
Ach,jeszcze taka opcja:przyglądnij się dokładnie rybkom czy wyglądają normalnie,nie mają np.białych kropek (ospa),ale to już gorszy scenariusz i nie będę krakał.Prawdą jednak jest,że wiele sklepów jak i hurtowni nie poddaje ryb kwarantannie,stąd częste choróbska,głównie ospa u "świeżych" mieszkańców a później u wszystkich współlokatorów.,czego Ci osobiście nie życzę.

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: Padają neony:(

Postautor: chomiczek » 29 stycznia 08, 19:25

Może krewetki są czy były nosicielami jakiejś choroby ....Dla nich mogła być niegroźna , ale dla neonów juz tak....
Szczerze powiedziawszy ospa to chyba najmniej kłopotliwa choroba .Moim zdaniem łatwo ja wyleczyć ;-) .Ja w kilka dni wyleczyłam ją u bojownika lekiem ICHTIOSAN.

Pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
szynszyl
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 22 stycznia 08, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padają neony:(

Postautor: szynszyl » 29 stycznia 08, 19:55

wymieniłem dwa razy po 10 litrów (czyli wiaderko podmieniam). Ryby wyglądają normalnie, a ta co pewnie zdechnie to pływa tak "skokowo-pląsa" i pod kontem (z głową ku górze). Nie mają żadnych zmian na skórze. Reszta zachowuje się normalnie.
Kolejne pytanie się nasuwa: Ile właściwie powinna stać woda do podmiany i czy dodawać wody osmotycznej (jeśli tak to w jakich proporcjach). Ile wymieniać wody? Zawsze robiłem podmiankę raz na dwa tygodnie i wszystko było ok. Problem mam dopiero z neonami i nie bardzo wiem co zrobić. Może te rybki "słabe" kupiłem bo raczej młode, mają około 1,5cm(ale wtedy nie powinny wszystkie od razu zdechnąć?).
Co do krewetek to raczej chorób nie miały. Żyły wcześniej z kirysami i glonojadem i tamtym nic nie było, problem pojawił się teraz.
Dzięki za odpowiedzi:)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Padają neony:(

Postautor: Jaro69 » 29 stycznia 08, 20:14

Wody z RO pewie nie masz.Jak zakładam w stolicy (choć mogę się mylić) woda z kranu to syf (sorki i mam nadzieję,że Warszawiaków nie obraziłem).Choć to może i kicz ze środkiem Tetry Aqua Safe,ale dodaj tego "specyfiku" 1/2 nakrętki (5ml) na wiaderko i co tydzień,a nie co 2 wymieniaj odstałą,tygodniową wodą.Powinno być oki.
Jeśli są inne metody chętnie poczytam.
U mnie w mieście woda z kranu:ph 7,5; GH 9; KH 6 z niewielkimi odchyleniami.

Awatar użytkownika
szynszyl
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 22 stycznia 08, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padają neony:(

Postautor: szynszyl » 29 stycznia 08, 21:01

Właśnie tego dodaje (tzn. Tetra Aqua Safe), ale wymieniałem co 2 tygodnie. OK teraz będę co tydzień. Prosiłbym jeszcze o jakieś info na temat dodawania wody osmotycznej. Z góry dziękuję:)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Padają neony:(

Postautor: Jaro69 » 29 stycznia 08, 22:44

jaro_kapsel pisze:Wody z RO pewie nie masz...

RO (reverse osmosis)-odwrócona osmoza.
Jeśli stać Cię na filtr lub już go masz,to oczywiście że woda się nadaje,ale tylko do podmian.
Przecież
Membrana usuwa wszystkie mikroorganizmy z wody, produkując wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana.

-to znalazłem dla Ciebie w necie.
BTW:poszukaj w google,chyba wiesz co to jest ;-)
Dla ułatwienia "pierwszego" poszukiwania w Google poczytaj np. [url=http://]tu[/url] o twardości wody,jej zmianach itp.
Miłej lektury.

Awatar użytkownika
szynszyl
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 22 stycznia 08, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Padają neony:(

Postautor: szynszyl » 3 lutego 08, 09:41

Wiem na czym polega odwrócona osmoza i mam taki filtr. Woda chyba faktycznie pomogła bo neon po 3 dniach wyzdrowiał, także może będzie już wszystko OK. Myślę, że dla 2-óch sztuk aklimatyzacja przebiegła zbyt gwałtownie i dlatego zdechły.
Dzięki za rady.
Pozdrawiam!
Temat właściwie do zamknięcia:)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości