puchlina wodna??

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Tomasz Gol
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 17 stycznia 07, 11:19
Lokalizacja: Chojnice

puchlina wodna??

Postautor: Tomasz Gol » 14 stycznia 08, 09:19

czy ktos na forum wlczyl z ta choroba i z jakim skutkiem bo z informacji jakie sa w opsie choroby za wiele nie wynika . Szukalem lekarstw ale nigdzie niedostepne nawet u znajomej w aptece. Prosze o pomoc

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: puchlina wodna??

Postautor: Tomek83 » 14 stycznia 08, 20:03

Było opisywanych kilka przypadków i rezultaty podjętego leczenia, poszukaj.

Tomasz Gol
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 17 stycznia 07, 11:19
Lokalizacja: Chojnice

Re: puchlina wodna??

Postautor: Tomasz Gol » 16 stycznia 08, 11:27

dzieki Tomek23 za wyczerpujaca odpowiedz . poczytaj swoje odpowiedzi na ten temat 0 konsekwencji w toich odpowiedziach wiec dlatego pytalem .Kolejne moje pytanie brzmi jak dlugo ta choroba sie rozwija Nie chce narazie zapeszac ale w moim szpitalu po tygodniu jeszcze zadna rybca nie padla pozniej napisze jak dzialalem

paulek82
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:39

Re: puchlina wodna??

Postautor: paulek82 » 16 stycznia 08, 13:59

Witam. Co zastosowałeś? Ja też zmagam się z tą chorobą i zastosowałem Bactopur Direct firmy Sera i czekam na efekt. Na razie ryby mają sie dobrze, może im to pomoże. Pozdrawiam Paulek

Tomasz Gol
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 17 stycznia 07, 11:19
Lokalizacja: Chojnice

Re: puchlina wodna??

Postautor: Tomasz Gol » 16 stycznia 08, 15:36

co 2 dzien dawalem zdwojona dawke po 3 razie widzialem efekt wiec przestalem podawac lek ten sam baktopur ,ale efekt...... mysle ze bedzie mozna sie cieszyc po tygodniu niewiem jak u ciebie ale ja mam w szpitalu 6 ryb z 1 bylo bardzo zle i ta padla ale pozostale sa teraz ok

[ Dodano: 2008-01-16, 15:41 ]
wiele pomoglo by to jesli ktos opisalby jak dlugo sie ta choroba rozwija . bo u mnie trwalo to ok 2 tygodnie max 3 moze dokladnie nie widzialem poczatku choroby

[ Dodano: 2008-01-16, 15:49 ]
mam nadzieje ze jutro bede mial kolejne dobre wiesci .....czytales cos w tym temacie "puchlina wodna" ..... bez komentarza.... bylem postem tomka23 bardzo zdenerwowany .... ale z drugiej strony sie mu nie dziwie...

[ Dodano: 2008-01-16, 15:54 ]
dam znac jutro po 8 naraze musze spadac nie mam w pracy tyle czasu pozdrawiam

paulek82
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 stycznia 08, 20:39

Re: puchlina wodna??

Postautor: paulek82 » 16 stycznia 08, 19:34

Ja dałem dwie tabletki bactopur direct na 120-litrowe akwarium dwa dni temu i nie wiem czy mam powtórzyć to jeszcze raz. Przeczytałem na necie że jedna tabletka na 40 litrów wody dawka max. A Ty ile dałeś do swojego? Moje rybki na razie mają sie dobrze ale nie wiem czy to wystarczy. Facio ze sklepu powiedział że po trzech dniach mam podmienic wodę a ja widzę że ty dłużej je leczysz. tomek23 napisał mi żeby zostawić tak do poprawy. I co tu robić? :?: Prętnik który spuchł już odszedł a inne ryby nie puchną, skalar ma postrzępione płetwy no i te kupy ciągnące już są trochę lepsze. Napisz proszę ile tabletek dałeś na ile litrów. Na razie dzięki. Cześć

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: puchlina wodna??

Postautor: Tomek83 » 16 stycznia 08, 21:15

Nie możecie się obruszać, ponieważ po pierwsze nie wiadomo czy macie u siebie puchlinę wodną czy posocznicę(objawy bardzo podobne) już kiedyś na ten temat była dyskusja, że jedni uważają, że to jest jedna i ta sama choroba inni, że dwie różne przy czym puchlina jest do wyleczenia, posocznica zaś jest śmiertelna. Pomijając już tę wielką trudność leczenie jest bardzo trudne i większość ryb ginie.
Być może coś pomoże dokładniejszy opis(z książki, nie z internetu, zawsze z niej korzystam przy diagnozowaniu chorób):
Choroba ta jest wywołana przez bakterie Pseudomonas punctata, znajdujące się we wszystkich rodzajach wód. Zapadają na nią tylko ryby osłabione bądź stare. Szczególnie podatne są ryby labiryntowe. Ryby można zabezpieczyć przed tą chorobą, unikając przekarmienia, zwłaszcza tłustymi pokarmami oraz podawaniem jednostajnego pokarmu. Ponadto należy zapewnić rybom optymalne warunki życia.
Objawy: ryby staje się apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa w roślinach, bądź w koncie akwarium. Łuski ma nastroszone, czasem nawet uszkodzone. Na skórze widoczne są rozjaśnienia, odbyt jest niekiedy zaczerwieniony. Mogą również występować płaskie bąble pod skórą. Barwa ryby staje się bledsza od naturalnej. Oczy są wyłupiaste bez innych objawów chorobowych. Pokrywy skrzelowe są odstające. na skrzelach może wystąpić zmatowienie. jama brzuszna wypełniona jest cieczą, brzuch a nawet całe ciało rozdęte.

Tomasz Gol
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 17 stycznia 07, 11:19
Lokalizacja: Chojnice

Re: puchlina wodna??

Postautor: Tomasz Gol » 17 stycznia 08, 08:51

spokojnie jest dobrze zacynaja zjadac pokarm z wielkim apetytem wiec najgorsze "chyba za mna teraz mysle jak dlugo je trzymac w szpitalu szkoda rubek wcisnietych w 25l zbiorniczek

[ Dodano: 2008-01-17, 08:58 ]
Dzieki Tomek23 tym razem bez sarkazmu .... informacje o chorobie zgadzaja sie z moimi swierzymi doswiadczeniami . pisalem ze bylem zdenerwowany ,ale pisalem tez ze rozumiem twoje postepowanie ,wiec wrazie co przeraszam tak na wszelki wypadek ...

[ Dodano: 2008-01-22, 10:32 ]
Dzięki za pomoc ..bo udało się dzisiaj wpusciłem ryby do ogólnego wyglądały na całkiem zdrowe

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości