Problem ze zdychaniem ryb

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Zdychają ryby

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 12:44

Witam , to jest mój pierwszy post na tym forum . A wiec do rzeczy akwarystyką zajmuje sie ok 8 lat , nigdy wcześniej mi sie coś takiego nie przytrafiło , zaczęło sie od rozbur ktore zdechły jako pierwsze, miały na ciele takie jak by białe watki. Potem wszystko sie uspokoiło żadna z rybek nie zdychała gdzies tak po 3 miesiącach od smierci rozbor neonki zaczeły dziwnie sie zachowywać pływały pionowo głową ku górze (nie wszystkie) aż po chwili zdychały ( 8 zdechło) . 3 z nich miały strasznie "napąpowany" brzuch . Wczoraj dwa mieczyki (samice) pływały zaraz przy górze i pobierały powietrze odłowiłem jedną do kotnika po jakis 20 minutach zdechła. Wziełem drugą samice mieczyka i tez włorzyłem do kotnika ta pociągła jakies 1,5h poczym tez zdechła , acha wczesniej rybki te pływały zaraz przy dnie , miedzy roślinami. Ryby prawie od początku pobytu z wziorniku ocierały sie o kmienie,roślinki... Chyba ospa to była . podawałem preparaty na ospe temperatura była 28 stopni C. Zastosowałem może z 10 ampułek lekarstwa firmy tropikal i nic to nie pomagało. Nie wiem co jest, woda tez jest metna.

Akwarium ogolne 240l
filtraca TetraTec EX1200
grzałka z termostatem 200w aquael
napowietrzanie cały czas
oswietlenie 2x30w Philips
obsada:
12 neon insea
8 pawie oczko
3 mieczyki
6 molinezji
3 platki
2 kirysy
1 kosiarka
5 kardynałkow
mam duzo roslin żywych (akwarium cholenderskie)

Acha jeszcze jedno zdechłego mieczyka zostawiłem w kotniku na kilka godzin i obserwowałem za pomocą lupy ,zobaczyłem kilka robaczkow ktore pełzały obok ryby takie rozowo białe nitki ok 1mm.

mateusz1992
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 12 stycznia 08, 14:42
Lokalizacja: Ustka

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: mateusz1992 » 13 stycznia 08, 14:10

Może to była jakaś ospa czy np. grzybica

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 14:26

A więc tak: oddzieliłem Ci temat i na przyszłość proszę zakładać własny. Co do choroby te watki to była pleśniawka, która jest spowodowana niewłaściwymi warunkami w akwarium. Jeżeli zauważyłeś te robaki to pewnie były pasożyty wewnętrzne, przewodu pokarmowego, na co dodatkowo wskazywały powiększone brzuchy pod koniec życia ryb. Być może dołączyła się jeszcze inna choroba. Jak często i w jakiej ilości robisz podmiany wody? Na dzień dzisiejszy zrób sporą podmianę wody, następnie zastosuj lek na odrobaczenie ryb. Jeżeli dodatkowo występują nadal te watki to po zakończeniu kuracji odrobaczającej daj do akwarium coś odkażającego przeciw pleśniawce. Jak już ryby wyleczysz znów zrób sporą podmianę wody a później pilnuj jej jakości, skoro jest mętna to musi być coś nie tak z równowagą biologiczną w akwarium.
Snajper69 pisze:mam duzo roslin żywych (akwarium cholenderskie)

Posiadanie dużej ilości roślin nie czyni ze zbiornika akwarium holenderskiego, bo to rządzi się swoimi, bardzo specyficznymi prawami...
Poza tym masz strasznie słabe oświetlenie 0,25W/1l a minimum to 0,5W/l, należałoby zbiornik doświetlić.

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 16:50

Co do oświetlenia to wiem ze za słabe , takie juz było z oryginalną pokrywą. Jezeli chodzi o podmiany to co 1,5 tygodnia 30% wody podmieniam . Ostatnio czyli jakis tydzien temu wymieniłem 50% wody. Plesniawki juz dawno nie ma. Teraz tylko to ocieranie, i wielkie brzuchy . Lekarstwo jakie stosowałem to Tropical Ichtiosan . Nie widac po niech ze cos im jest apetyt mają wielki.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 16:53

Ichtiosan jest na ospę rybią, nie pomoże Ci na nic więcej, a ospy nie masz.

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 16:59

W sklepie zoologicznym uznali ze to początki ospy ... . Jakie lekarstwa dokładnie mi proponujesz ? Co do złych warunków wody to moze by ją całą wymienic a ryby w ten czas dac do akwarium zastepczego ? Podejrzewam ze warunki wody popsuły sie przez filter aqualel unifilter 1000 ktory filtrował to akwarium przez długi okres az do dnia gdy kupiłem ex1200.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 17:08

Przez filtr raczej woda się nie popsuła. Całej wody nie wymieniaj bo zrobisz więcej szkody niż pożytku. O lekach na pasożyty był temat w ciągu ostatnich kilku dni.

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 17:18

a co z temperaturą ? zwiększyć ? obecnie mam 26 stopni C

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 20:43

Nie ma takiej potrzeby, z ospą nie walczysz...

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 20:49

Ok to jutro zabieram sie za prace .
Moja koncepcja:
MFC na zwalczenie pasożyta
podmiana wody , 50% wystarczy ?
co z filtrem wyczyścić go ? (węgiel mam wyjęty)
temperatura zostaje tak jak jest (26st C)
o czymś jeszcze zapomniałem ?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 20:53

Wątpię byś MFC zwalczył pasożyty, lepiej coś specjalnie do tego celu przeznaczone. Filtr wyczyść po kuracji.

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 20:55

to jaki preparat zastosować ? Wiem jest pewnie taka informacja na forum ale jakos znaleźć nie mogę...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 21:04

Z Sery są to: Oodinopur, Omnipur, Mykopur i Ectopur, musisz dokładnie poczytać co na co bo teraz z głowy to nie pamiętam, który lek co dokładnie zwalcza.

Awatar użytkownika
Snajper69
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 13 stycznia 08, 11:49
Lokalizacja: Cieniawa

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Snajper69 » 13 stycznia 08, 21:20

Sera oodinopur - środek przeciwko oodinozie.
Oodinoza to choroba wywołana przez pasożyta Oodinium pillularis (woda słodka) i Oodinium ocellatum (woda morska).

SERA Omnipur jest uniwersalnym środkiem przeznaczony do zwalczania najczęściej spotykanych chorób takich jak: Infekcje bakteryjne, uszkodzenia łusek, grzybice (Saprolegnia, Achlya), zmętnienia skóry (Costia, Chilodonella), Trichodina, Oodinum, pasożyty skrzeli i skóry (Dactylogyrus i Gyrodactylus), zewnętrzne skaleczenia i rany.

Sera mykopur preparat na grzybice

Sera ectopur - środek przeciwko pasożytom.
Środek ten zabija większość tzw. pasożytów zewnętrznych wydzielając aktywny tlen na którego działanie są one wrażliwe.

Mam teraz mętlik w głowie co wybrać :?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze zdychaniem ryb

Postautor: Tomek83 » 13 stycznia 08, 21:22

Najlepiej udać się do sklepu zoologicznego i przeczytać ulotki. Po tych notkach ja bym wybrał Omnipur albo Ectopur.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości