czy można zwalczać dwa stany chorobowe na raz?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
baltazara
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 08, 20:03

czy można zwalczać dwa stany chorobowe na raz?

Postautor: baltazara » 10 stycznia 08, 11:26

Przez dwa "stany chorobowe" rozumiem rybią ospę i mętną wodę, która nie jest chorobą, ale może też być niebezpieczna.
Opis: kupiłam akwarium 180l, zainstalowałam filtr zewnetrzny Tetratec 700. Piasek i kamienie przed włożeniem wypłukałam i wygotowałam i znów wypłukałam do czystej wody. Woda stała w sumie tydzień przed wpuszczeniem ryb które miałam od roku w mniejszym akwarium (4 szt.). Już teraz wiem, że za krótko. Wiedziałam, że do tych ryb będę chciała dokupić inne, ale mając przykre doświadczenia parę lat temu z ospą dodałam Ichtiosan firmy Tropical profilaktycznie wg wskazówek 3 krople na 10l. Po prau dniach woda zaczęła mętnieć, ale myślałam że gdy ryby są w akwarium to sama się wyklaruje i nie przejmowałam się tym zbytnio. Czy to możliwe że ichtiosan wpływa negatywnie na klarowność wody?
Po tygodniu od wpuszczenia moich własnych ryb (a 2 dniach od podania ichtiosanu) wpuściłam 8 szt. zakupionych ryb.
Woda robiła się coraz bardziej mętna. Ryby karmę 3 razy dziennie w małych ilościach i widzę jak w kilka minut wyjadają wszystko.
Od razu po wpuszczeniu rybek zauważyłam że 2 sumy rekinie mają białe punkty na płetwach, ale każdy z nich po 3 punkty dokładnie w tych samych miejscach, symetrycznie rozłożonych względem siebie: na płetwach bocznych i grzbietowej. Nie byłam pewna czy to taka uroda sumów czy mam problem z ospą.
Na innych forach dowiedziałam się, że nie ma się czym przejmować jeśli punkty są symetryczne.
Po kilku dniach (a było to wczoraj) zauważyłam że 2 paletki mają ewidentnie ospę. Wlałam 15ml ichtiosanu do akwarium.
Proszę o odpowiedz:
1. Czy powinnam podwyższyć tem. wody, czy może to spowodować rozwój gnilny?
2. Czy powinnam wymienić 1/3 wody, czy w przypadku ospy zrobię tylko gorzej?
3. Wyłączyłam całkowicie oświetlenie akwarium w celu , ale nie wiem czy przy ospie ma to jakieś znaczenie
4. Czy mogę nie karmić ryb przez parę (dla zmniejszenia procesów gnilnych) jeśli ryby mają ospę?
5. Do tej pory nie miałam roślin w akwarium. Mój mąż kupił je wczoraj, ale wstawiliśmy je do innego zbiornika, bo bałam się je wkładać do akwarium. Czy wstrzymać się z tymi roślinami dopóki sytuacja się nie wyklaruje?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: czy można zwalczać dwa stany chorobowe na raz?

Postautor: Tomek83 » 10 stycznia 08, 22:23

Po pierwsze chemii a w szczególności leków nigdy nie daje się do wody bez potrzeby. "Na wszelki wypadek" to nie stosuje się do akwarystyki jeśli chodzi o leki. Profilaktyką jest zapobieganie poprzez odpowiednie warunki wodne a nie poprzez szprycowanie ryb niepotrzebnie chemią. Bardzo nie rozsądnie było dokupować ryby gdy woda nie była klarowna, środowisko wodne nie było zrównoważone. Pierwszy krok do chorób...Sumy rekinie są olbrzymimi rybami wymagającymi litraży liczonych w tysiącach, oddaj te ryby. Jaką Ty masz dokładnie obsadę, bo już coś mi się wydaje, że niewłaściwą jak przeczytałem o tych paletach i sumach...Palety to specyficzne ryby, do tego stadne i wymagające na stado litrażu min. 300. Zaczyna się do sadzenia roślin a nie od wpuszczania ryb. Wszystko robisz nie w tej kolejności stąd problemy z wodą i jak nie zaczniesz postępować właściwie to jej nigdy nie wyklarujesz...Co do ospy, jeżeli nabierzesz pewności, że to ona do podwyższ temperaturę, zwiększ natlenienie akwarium, ogranicz karmienie i zastosuj lek, może coś bardziej skutecznego niż Ihtiosan, np. MFC albo Costapur Sery.

Awatar użytkownika
baltazara
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 08, 20:03

Dziękuję za pomoc

Postautor: baltazara » 11 stycznia 08, 10:38

Dziękuję za porady. Już się dowiedziałam że ryby mam źle dobrane pomimo tego, że zawsze w sklepie akwarystycznym przed zakupem ryb mówię sprzedawcy jakie ryby już posiadam i jaką temperaturę wody mam. Oczywiście ryby rozdzielę, mam je gdzie przerzucić, a gdy uda się je wyleczyć będę mogła je odstąpić innemu akwaryście.
Rozumiem że mam nie zwaracać uwagi na mętną wodę w przypadku gdy ryby atakuje poważniejsza choroba i włączyć światło w akwarium.
Prosze jeszcze o odpowiedź na pytanie:
1. czy mam je karmić czy zastosować post. Opinie są różne na różnych forach, a z tego co czytałam na tym forum Pana wypowiedzi są bardzo profesjonalne.
2. czy po zastosowaniu ichtiosanu można dodać inny środek. czy to się nie gryzie?
3. czy mam podmieniać jakąś część wody? Ktoś mi tak doradził, a wydaje mi się, że gdzieś czytałam, że nie jest to najlepszym pomysłem przy ospie.

Pozdrawiam
Pełna nadziei

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: czy można zwalczać dwa stany chorobowe na raz?

Postautor: Tomek83 » 11 stycznia 08, 23:04

Ad. 1 Ogranicz karmienie ale nie rób postu, chorych ryb nie powinno się dodatkowo osłabiać.
Ad. 2 Po dodaniu Ichtiosanu zrób podmianę wody i dopiero potem zastosuj inny lek.
Ad. 3 J.w. zrób podmianę przed zmianą leku a potem dopiero po zakończeniu kuracji.
Po zwalczeniu ospy zajmij się na spokojnie klarowaniem wody, to ryb nie zabije a nieleczona ospa owszem.

Awatar użytkownika
baltazara
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 9 stycznia 08, 20:03

Udało się

Postautor: baltazara » 3 lutego 08, 08:52

Choroba usunięta, woda czysta! Preparaty sery nie były w moim mieście dostępne więc na początku stosowałam tropicala ichtiosan. Kiedy udało mi się zdobyć costapur, wymieniłam wodę, 1 dzień odczekałam i zaczęłam leczyć ryby costapurem - zgodnie z instrukcją.
Po usunięciu choroby, wymieniłam wodę.
Parę ryb oczywiście straciłam, ale cieszę się tymi które udało mi się wyratować i cieszą się dobrym zdrowiem. Najbardziej cieszy mnie ryba, u której oprócz ospy zauważyłam pleśniawkę. Przeniosłam ją do innego zbiornika, zastosowałam preparat sery zwalczający bakterie. Po dwóch dniach ryba zaczęła się żywiej ruszać i interesować jedzeniem. Po trzech nie było ani śladu nalotu, ani jednej białej kropki. Po 10 dniach wróciła do dużego akwarium. Piszę to po to by takie niedowiarki jak ja miały dowód na to że ospy można się pozbyć.
Dziękuję jeszcze raz za porady.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości