Bojownik krzywo pływa przy dnie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Bojownik krzywo pływa przy dnie

Postautor: cynik20 » 23 maja 19, 20:01

Cześć, mam problem z bojownikiem syjamskim. Od 2 dni coraz częściej schodzi na dno w jednym brzegu akwarium i pływa opierając się o piach i szybę akwarium. Je coraz słabiej, w sensie płynie do jedzenia, zjada itp., ale stał się jakby taki osowiały przy tym. Przestał polować na smakołyki (tonące granulki Tropical Africa Carnivore). Bojownik mieszka u mnie od tygodnia. Akwarium zalane 19 kwietnia. 22 Kwietnia dodane bakterie Tropica SafeStart i pół krewetki. W między czasie miałem krótką przygodę z pierwotniakami, ale wszystko przeszło ładnie po kilku podmianach 30% (za każdym razem dodawane bakterie Tropica FilterActive). Tydzień temu tj. 16 maja wprowadziłem pierwsze 4 rybki. 3 Gurami mozaikowe i bojownika. Na start bojownik ganiał gurami i przepędzał z najlepszego miejsca w akwarium (pod klapką od karmienia :D). Po kilku dniach samiec gurami zrobił się jednak bardziej śmiały i przestał się dawać to i bojownik się przestał interesować, teraz tylko pływa wzdłuż bocznej ściany i tylko czasem pogoni samiczkę gurami jak ta się za bardzo zbliży.

Parametry akwarium:

112 litrów, sporo roślin, co2 tymczasowo z bimbrowni, 20 bąbli na minutę.
PH 6,6
GH 5,5
KH 4,5
NO2 0
NO3 10
Temperatura 26 stopni.
Filtracja FZN 2 + JBL Cristal Profi e401

Wejścia filtrów są po przeciwnych stronach akwarium, JBL wychodzi deszczownicą w stronę góra/tylna ścianka (chcę uniknąć nurtu), FZN musiałem skręcić na pół bo robił straszną zawieruchę w akwarium.
Oświetlenie 10h dziennie, docelowe 12 (wydłużam o 0,5h co 5 dni). D

Dodam, że bojek siedzi pod innej stronie niż FZN, więc myślałem, że mu nurt może przeszkadzać, ale skoro gurami sobie radzą to on chyba też powinien.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Bojownik krzywo pływa przy dnie

Postautor: Bella » 25 maja 19, 20:25

Generalnie bojowniki nie lubią 'pralki' w akwarium. Szczególnie te z pięknymi weloniastymi płetwami.
To pokładanie się może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest to:
1. Przeziębiony labirynt- wystarczy podnieść temperaturę na kilka dni i powinien dojść do siebie
2. Zakażenie bakteryjne, którego kolejnymi objawami może być martwica płetw (na końcówkach płetw pojawiają się kuleczki, płetwy robią się postrzępione, połamane i zaczynają odpadać po kawałku) lub na łuskach pojawia się zmienione przez martwicę miejsce. Można skutecznie leczyć rybkę Bactoforte. Ale najskuteczniejsza terapia jest w akwarium bez roślin, podłoża itd. Samo szkło.

cynik20
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 19, 20:26

Re: Bojownik krzywo pływa przy dnie

Postautor: cynik20 » 27 maja 19, 17:09

Chyba po prostu nie lubi przepływu z FZN2 :? Zrobiłem podmianę cotygodniową, podniosłem na 27 stopni, zmniejszyłem przepływ. Od razu uwił sobie gniazdo w limnobium rozłogowym, uszkodził samicę gurami, a całej reszcie nie daje żyć, mimo, że samiec gurami już go przerósł :| Kolega idzie do oddania bo nie wiem jak miałyby sobie z nim poradzić razbory galaxy, które planuję dać za ok. miesiąc do akwarium. Może z innym osobnikiem będę miał więcej farta i trafi się jeśli nie pacyfista to chociaż nie bezwzględny killer :niewiem:

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Bojownik krzywo pływa przy dnie

Postautor: Bella » 27 maja 19, 20:43

Bojki to raczej rybki z charakterem. Zdarzają się pokojowo nastawione osobniki... ale to wyjątki. Grunt, że ten zdrowy:)

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości