Zmiana koloru Bojownika

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
ntrzmiel
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 16 listopada 18, 13:13
Lokalizacja: Gdańsk

Zmiana koloru Bojownika

Postautor: ntrzmiel » 16 listopada 18, 14:40

Witam serdecznie, po raz pierwszy na tym forum :)

od około 5 miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką niewielkiego zbiornika (w zasadzie najmniejszego z względnie etycznych) oraz pięknego egzemplarza Bojownika. Z ciekawością uczę się tych wszystkich akwarystycznych zawiłości, wyłuskując spośród internetowych mądrości to, co wydaje się być na logikę słuszne. Na pewno popełniam błędy, ale z największą miłością opiekuję się swoim podopiecznym, zgodnie z wiedzą, którą nabyłam do tej pory - liczę na to, że dzięki temu miejscu uda mi się ilość pomyłek zredukować do minimum. Mój Bojek ma to nieszczęście, że trafił na początkującego "akwarystę" - mam nadzieję, że dzięki jego poświęceniu uda mi się w niedalekiej przyszłości założyć akwarium z prawdziwego zdarzenia. A teraz do meritum:

- litraż: 25 l (akwarium z pokrywą)
- naświetlenie: ledowe (Aquael 6W)
- filtracja: Aquael 300
- grzałka: Aquael
- podłoże: żwirowe
- obsada zbiornika:
a) ryby: bojownik (samczyk)
b) rośliny: Hedyotis Salzmanii (z trzech koszyków), moczarka, anubias (1 mały, 1 duży), 2 gałęzatki
c) ozdoby: korzeń mangrowca, kokos
- pokarm: naprzemiennie wodzień, ochotka, artemia + suchy pokarm dla bojowników od Tetry (Larva Sticks) - raz dziennie
- temperatura wody: 26 stopni
- opieka sprawowana nad zbiornikiem: z racji małego zbiornika niewielkie (ok. 20%) podmiany wody co 3-4 dni, odmulanie - co drugą podmianę wody; oświetlenie włączane automatycznie (od godz. 10:00 do 21:00)
- zmiany w zachowaniu ryby: brak (ryba jest aktywna, ma apetyt, reaguje na bodźce zewnętrzne)

I po tym przydługim wstępie, moje pytanie: czy normalnym jest zmiana ubarwienia bojownika w trakcie jego życia? Czy jest to sytuacja patologiczna? Jeszcze przed kilkoma dniami serce mi się krajało, bo byłam pewna, że Bojek traci barwy - zachodziłam w głowę, co robię nie tak i jak mogę mu pomóc. Później porównałam zdjęcie z dnia, w którym przyniosłam go do domu, do tego, jak wygląda aktualnie (poniżej zdjęcia) i uświadomiłam sobie, że on się nie odbarwił, tylko zmienił kolor (mam na myśli kolor płetw - łuski pozostają takie, jak na początku). W sieci można znaleźć wiele artykułów nt. "blaknięcia" tych ryb, ale nie znalazłam żadnej sensownej odpowiedzi na to co się wydarzyło z moją. Będę wdzięczna za każdą interpretację.

Bojownik 5 miesięcy temu:

Obrazek

Bojownik dzisiaj:

Obrazek

Pozdrawiam,
Natalia

Bella
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwietnia 18, 09:46

Re: Zmiana koloru Bojownika

Postautor: Bella » 20 listopada 18, 15:25

Zmiana barw u młodej rybki jest zjawiskiem naturalnym. Czasami ubarwienie jest zależne od podawanego pokarmu.
Piękna rybka:))

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość