ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Awatar użytkownika
shell
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 4 lipca 05, 08:29
Lokalizacja: Warszawa

ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: shell » 10 czerwca 08, 15:14

Hamburskie ZOO czyli Ogród zoologiczny Hagenbecka, to jeden z najstarszych ogrodów w Europie i jeden chyba z najsłynniejszych. Zapraszam na relację z otwartego w 2007 roku Akwarium Tropikalnego. Jest to nowoczesny kompleks akwariów i terrariów. mamy tam ok 14.300 egzotycznych zwierząt, ok 300 akwariów, gdzie odwzorowano biotopy, pozwalający obserwować zwierzęta w naturalnych warunkach (na lądzie, w wodzie i pod ziemią); Wycieczka - niesamowita, wszystkim polecam :)

Ponieważ jest to połączony kompleks akwariów i terrariów pokaże wszystkie, bo myślę, że warto zobaczyć.

Uwaga - ponieważ nie jestem w stanie opisać co do sztuki wszystkich zdjęć pod względem gatunków, jakie na nich występują - jeśli zauważycie błędy proszę poprawcie mnie :)
Jedyny minus jaki zauważyłam w całym kompleksie to właśnie słabe opisanie trzymanych w nim zwierząt.

A teraz relacja:

Wejście do ogrodu zoologicznego
Obrazek

Pierwsze kroki kierujemy wzdłuż wybiegu dla jaszczurek;
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zwierzęta oddziela od nas jedynie... wysokość, na gady spoglądamy z góry, bez żadnych szyb.

a teraz zagadka - ile żółwi jest na zdjęciu?

Obrazek
ja fotę robiłam jednemu żółwiowi - później w czasie obróbki naliczyłam aż 4 :)

A tutaj kto znajdzie żółwia ?
Obrazek

Po małych gadach dochodzimy do dużych. Pytony wylegują się w wiosennym słońcu (akwaria z gadami są oświetlone naturalnym światłem);

Obrazek

z przodu jest akwarium w którym jeszcze miesiąc temu były piranie.... ale nie wiem co się z nimi stało; teraz jak była w wodzie pływały ryby, która widzą zarówno nad i pod powierzchnią (nazwy nie mogę sobie przypomnieć) - wyglądały prześmiesznie, niestety zdjęcia z ich udziałem nie nadają sie do publikacji.

W samym kompleksie można tez spotkać pieski preriowe i inne małe puchate zwierzaki.

Obrazek

I kiedy tak spokojnie idziemy sobie dalej - dochodzimy do pierwszego, ze wielkich akwariów.

Obrazek

Bardziej spostrzegawczym potwierdzam - w tle widać krokodyla :) jest to bowiem ogromne akwarium Tanganiki połączone z wybiegiem krokodyli nilowych. Widok pływających gadów jest niesamowity (koniecznie jednak trzeba przyjść rano, bo później jedynie leniwie wylegują się na piasku)

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia są ciemne - gdyż musiałam nieco zmienić kolory aby było widać krokodyla. W rzeczywistości w zbiorniku było bardzo jasno i można było podziwiać przepiękne ryby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj widok na wybieg krokodyli z góry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok było jeszcze akwarium z wybiegiem skoczków mułowych.
Niestety jak robiłam zdjęcia żaden się nie pokazał. Miesiąc wcześniej je widziałam, ale nie wyszły na fotkach.
Wybieg ten miał tez część podwodną, z niestety nieznanymi mi rybkami.

Obrazek

to na razie tyle, cdn nastąpi jak zbiorę siły :)

grrrrr-pytanie do moderatora - jak sie pozbyć tego miejsca u dołu postu??? Jak piszę to jest normalnie, w wordzie sprawdziłam i tez nie ma jakiś ukrytych znaków :(
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 08, 19:44 przez shell, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: Broker » 10 czerwca 08, 23:00

shell pisze:teraz jak była w wodzie pływały ryby, która widzą zarówno nad i pod powierzchnią (nazwy nie mogę sobie przypomnieć)

Zapewne Anableps anableps ;)
shell pisze:Wybieg ten miał tez część podwodną, z niestety nieznanymi mi rybkami.

Widze tam (na moje oko :P) Toxotes jaculatrix i Monodactylus argenteus.
Ogólnie baaardzo pozytywnie widze to akwarium/terrarium :D A ten wgląd na Crocodylus pod wodą - wybitny! Dzięki za fotorelacje, i trzymam za słowo na jeszcze :D

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: Aigel » 11 czerwca 08, 19:59

shell pisze:grrrrr-pytanie do moderatora - jak sie pozbyć tego miejsca u dołu postu??? Jak piszę to jest normalnie, w wordzie sprawdziłam i tez nie ma jakiś ukrytych znaków :(

Niektore fotki sa za duze i sa zmniejszane przez skrypt na forum, co powoduje ta przerwe na dole.

Super foty i czekamy na wiecej. W jakiej cenie byly bilety?

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
shell
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 4 lipca 05, 08:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: shell » 13 czerwca 08, 13:10

Aigel - jeśli chodzi o bilety to do samego akwarium dla dorosłych kosztuje 13 euro, zoo - 15 euro, pakiet: akwarium + zoo - 25 euro

cd to w tym poście wizyta w terrariach :)

Jeden z obowiązkowych punktów to mrowisko czerwonych mrówek.

Obrazek

Takie mrowisko składa się z trzech części - pierwszy pawilonik po prawej stronie, to miejsce gdzie mrówki żerują. Wycinają fragmenty liści i transportują je plastikową, przezroczystą rurką do części środkowej. W środkowym pawiloniku jest gniazdo, a po lewej stronie miejsce, gdzie mrówki wynoszą odpadki i martwe osobniki (tez plastikową przezroczysta rurką). Możliwość zobaczenia, jak funkcjonuje taka mrówcza społeczność jest niesamowita.

Kolejny plan punkt zwiedzania to imitacja starej kopalni. Możemy podziwiać tutaj wije

Obrazek

Modliszki, żabki i inne nieznane mi insekty :)
Obrazek

Przez szybę widzimy też pieczarę, do której wejście prowadzi z wybiegu boa dusicieli. Niestety w czasie mojej wizyty żaden boa nie chciał w niej pozować do zdjęć.

Najciekawszy fragment, to zwierzęta żyjące w ciemnościach. Mamy wybieg dla nietoperzy, imitujący jaskinię i oddzielony od zwiedzających jedynie siatką. Mamy wybieg prezentujący różnego rodzaju pajęczaki żyjące w kopalniach (whipscorpion), na którego dnie znajduje się zbiornik wodny ze stadkiem ślepców jaskiniowych. Niestety wszystkie wybiegi są bardzo ciemne i zrobienie zdjęć jest tam bardzo trudne. Zwiedzający przechodzą tez ponad skorpionami które świecą w ciemności ultrafioletem!

tutaj jest link do zdjęcia

Niestety nie udało mi się dokładnie stwierdzić jaki to gatunek, wg rozpiski umieszczonej przy wybiegu, powinien to być Emperor scorpion.

Kolejny przystanek to jadowite węże - w terrariach przypominających ich naturalne środowisko.

Obrazek

I..... karaluchy w terrariach imitujących kuchnie lub części mieszkań.

Obrazek

A tutaj niespodzianka:

Obrazek

Którą można spotkać w kibelku

Obrazek

Po tym wstrząsającym odkryciu, zwiedzający wkraczają do części, gdzie znajdują się akwaria.

Obrazek

cdn nastąpi po weekendzie :)

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: Broker » 15 czerwca 08, 23:14

Coraz bardziej ciekawie (more, more MOORE :twisted:). To mrowisko zapowiada się świetnie, zawsze chciałem takie cos obczaić na żywo, a to sie wydaje być na dodatek spore.
Na 3 zdjęciu jest samica straszyka olbrzymiego Heteropteryx dilatata, wiele źródeł podaje go jako najcięższego straszyka (rząd Phasmatodea) świata (samica może ważyć 70 g!).
Co do święcacych skorpionów... Te zwierzęta (i nie tylko) tak już mają, kiedy się zadziała na nie promieniowaniem ultrafioletowym (podczas gdy UV się odbija od ich pancerza, pochłania jakieś tam substancje i wydziela się takie zielonkawo-niebeskie światło) ;) Możliwe że był to Emperor scorpion, czyli skorpion cesarski, ten najpopularniejszy w hodowli, już dość często spotykany w sklepach zoologicznych.
Co do pajączka w sraczu, to jest to raczej (tak mi sie wydaje po tym zdjęciu) Acanthoscurria geniculata czyli ptasznik bialokolanowy <cyni> :mrgreen:
Naprawde ciekawe sie to wszystko wydaje - kurde, zobaczył bym to :D
Na fotki czekam i pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
shell
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 4 lipca 05, 08:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: ogród zoologiczny Hagenbecka w Hamburgu

Postautor: shell » 31 lipca 08, 16:26

Broker - dziękuję za uzupełnienie relacji o występujące na zdjęciach gatunki :)
Mrowisko jest niesamowite! Spędziłam przy nim chyba z 30 min patrząc jak małe czerwone insekty beztrosko sobie żyją.

teraz ciąg dalszy zdjęć:
Akwarium muren jest przepiękne:

Obrazek

mamy tez ogromne akwarium morskie:

Obrazek

i kilku jego mieszkańców:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ech... od razu człowiek choruje na duża solniczkę ;)

Kawałek dalej mamy wielkie akwarium z biotopem Ameryki Północnej.
Obrazek

Aranżacja wygląda jak dno wielkiej rzeki - z gąszczem roślin i korzeniami drzew.

Obrazek

Pośród roślinności przemykają między innymi neonki, razbory i zwinniki Blehera.

Obrazek

Są tez malutkie akwaria tematyczne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moje serce podbiła przepiękna rybka z Australii

Iriatherina Werneri

Obrazek

I w tym miejscu niestety padły mi baterie od aparatu :zly:
To co pokazałam to 2/3 ekspozycji - ciąg dalszy nastąpi po kolejnej wizycie :)

mały bonusik - jak wyczyścić duże akwarium?
wpuścić nurka :)

Obrazek

I po kolejnej wizycie
w akwarium z boa dusicielami zaszły drobne zmiany
Obrazek

większa fota:
http://bp3.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... aqua_1.jpg

i wreszcie dorwałam rybkę na która polowałam przez 4 wizyty!
Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... qua_22.jpg

kolejne podejście do wielkiej solniczki:
Obrazek
Obrazek

i akwarium na którego widok dzieci radośnie piszczały Nemo!

Obrazek
http://bp0.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... aqua_8.jpg

Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... qua_11.jpg

Obrazek

przepiękne skrzydlice

Obrazek
http://bp3.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... qua_13.jpg

i mieszkańcy rafy koralowej

Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... aqua_4.jpg

Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SIE ... aqua_7.jpg

i największe akwarium - wysokie na 6 metrów, szerokie na 14 metrów - człowiek czuł się jak po środku oceanu :)

Obrazek
http://bp3.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SH4 ... hark_3.jpg

Obrazek

Obrazek

Obrazek

były tez meduzy

Obrazek
Obrazek

Próbowałam tez uchwycić podwodne życie jaskini. Na zdjęciach są dwa gatunki: Axolotl (w wersji jasnej i ciemnej) oraz ślepiec jaskiniowy (te małe rozmazane smugi). Do zobaczenia tylko dla osób z dużą doza wyobraźni :)

Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SHz ... aqua16.jpg

Obrazek
http://bp2.blogger.com/_xU3g2LjjiSc/SHz ... aqua15.jpg

zdjęcia w większej ilości i większym rozmiarze tradycyjnie na blogu
sny o podróży

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości