mam problem z ampularią ;(

Awatar użytkownika
anakonda
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 9 marca 07, 19:40
Lokalizacja: Krk

mam problem z ampularią ;(

Postautor: anakonda » 9 marca 07, 20:04

Mam problem z moją ampularią. Mam duże akwarim które jest na razie puste a na nim jest małe ( w którym przebywa skalar, ślimaki świderki i jedna ampularia) Z jakieś 4-5 dni temu ampularia wyszła z małego akwarium (słyszałam że tak robią jednak nie do końca w to wierzyłam), najprawdobodobnie najpierw spadła jakieś 27 cm na drewniana podkładke, potem z 8 cm na szybę dużego akwa, a następnie z 50 cm na żwir. Pękła tylko nieznacznie w jednym miejscu. No a dzisiaj zrobiła sobie dłuższą wycieczke, po powrocie do domu zauważyłam ja na ziemi, spadła jakieś 1,5 metra no i już pękła w 3, 4 miejscach przez całą skorupe :? szybko więc wrzuciłam ją do akwa lecz od tej pory jest jakaś niemrawa (trudno się chyba dziwić :( ) mam więc pytanie: czy po tej przygodzie odechce się jej wędrówek czy lepiej akwa zabezpieczyć :?: a jak tak to najlepiej czym zeby rybka nie ucierpiała (jest troche strachliwa gdyż przeszła już swoje: jakieś 5 miesięcy temu się o mało co sie nie ugotowała (zepsuła sie grzałka) i tak poczerwieniona patrzyła sobie jak inne jej koleżanki pływają do góry brzuchami w wodzie (były od niej słabsze i mniejsze) :cry: lecz już do siebie doszła) myślałam o tym żeby przykryć akwa szybą lub to małe wsadzic do dużego ewentualnie połozyć gdzieś na ziemi (lecz moje kotki miałyby ubaw) co mi poradzicie??

P.S. proszę aby nie było uwag typu np. "jesteś nieodpowidzialna" lub "jestes sadystką" itp. itd.

[ Dodano: 2007-03-09, 20:55 ]
Proszę bardzo o odpowiedź gdyż nie wiem co zrobić :( boje się że znowu ucieknie :?

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: chomiczek » 9 marca 07, 21:17

Biedny ślimak.... :( Mam nadzieję że ma się niezle.. :)
Nie wiem niestety jak Ci pomóc bo doświadczona ani
troche to nie jestem :( .Życze Ci owodzenia i żebyś szybko
coś wymyślił/a :D

A ślimak niech wraca do zdrowia

POZDRO :D

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: Tomek83 » 9 marca 07, 22:27

Po pierwsze to nic nie rozumiem z tych kombinacji z dwoma zbiornikami...Po drugie jak ma się ampularie, to TRZEBA mieć przykryte akwarium, można przykryć szybą. Skoro skorupa jest tak mocno popękana(czemu się nie dziwię) to ślimak ma małe szanse na przeżycie.

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: A-kara » 9 marca 07, 22:57

Tomek23 pisze:TRZEBA mieć przykryte akwarium,


Czy ja wiem? Niekoniecznie. Juz mam kupę czasu ampularię (teraz ma ok 4 cm średnicy, wiec sporawa) przy otwartym akwa i siedzi grzecznie w akwa i nie wychodzi :)
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: Tomek83 » 9 marca 07, 22:59

To masz wyjątkowo dobrze wychowaną ampularię A-kara, gratuluję :wink:

Awatar użytkownika
anakonda
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 9 marca 07, 19:40
Lokalizacja: Krk

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: anakonda » 10 marca 07, 09:43

Tomek23 pisze:Po pierwsze to nic nie rozumiem z tych kombinacji z dwoma zbiornikami...



No kombinacja z tym zbiornikami polega na tym że kiedyś miałam duże akwa w którym rybki się nieźle chowały. Jednak grzałka się zepsuła i większość się ugotowała :( , właściwie to jedna przeżyła (nie było mnie wtedy w domu) no i ta co przeżyła to nie bardzo w tym dużym akwa sie mogła połapać więc ja dałam do małego a że nie miałam gdzie położyć to dałam na duże.

[ Dodano: 2007-03-10, 09:48 ]
Tomek23 pisze:Skoro skorupa jest tak mocno popękana(czemu się nie dziwię) to ślimak ma małe szanse na przeżycie.



No ja też się nie dziwię. Jednak teraz zastanawiam się czy nie dać jej żółwiowi czerwonolicemu (dla którego została kupiona, jednak żal mi sie jej zrobiło) żeby sie nie męczyła. A czy są jakies szanse?? co mogę zrobić żeby jej pomóc (naprawdę jest fajna- wcina po drodze wszystko na co napotka) ??????

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: Tomek83 » 10 marca 07, 19:51

Szanse jakieś zawsze są. Żeby jej pomóc możesz dać lepszy pokarm(coś z płatków dla rybek) do tego sprawdź czy masz twardą wodę, jest potrzebne do budowy muszli. I obserwuj...

Awatar użytkownika
anakonda
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 9 marca 07, 19:40
Lokalizacja: Krk

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: anakonda » 12 marca 07, 16:30

Nie wiem czy to ma jakieś zanczenie ale ampularia przez ostatnie dni siedziała dołem w wodzie a górą poza wodą w akwa na szybie koło grzałki. Gdy ją zrzuciłam znowu wyszła na powierzchnię i znowu koło grzałki i tak jeszcze pare razy. Czy to coś może oznaczać?? :?:
240l :* Czarne Wody

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: Tomek83 » 12 marca 07, 17:07

Daj jej spokój, po co ją niepokoisz... Może akwarium jest niedotlenione i oddycha powietrzem atmosferycznym, albo w akwarium jest za dużo azotynów(sprawdź sobie ich poziom za pomocą testu).

Awatar użytkownika
anakonda
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 9 marca 07, 19:40
Lokalizacja: Krk

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: anakonda » 12 marca 07, 17:09

Dobra :) daje jej spokój, tylko się tak zastanawiałam czemu siedzi zawsze przy grzałce :niewiem:
240l :* Czarne Wody

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: mam problem z ampularią ;(

Postautor: Tomek83 » 12 marca 07, 17:12

Podałem Ci powody. Zmierz poziom azotynów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości