NERETINA

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 17:52

Czy ktoś ma albo miał w swoim zbiorniku ślimaki Neretina?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Marcinus » 13 lutego 07, 17:54

Miałem. Masz jakieś konkretne pytania??

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 18:10

Owszem mam taki problem, mam dwie neretiny, już się zorientowałem, że poruszają się w prawdziwie ślimaczym tempie. Jednakże jedna cały czas żeruje, przez cały czas porusza się po zbiorniku natomiast druga 3/4 dnia siedzi w jednym miejscu zamknięta w muszli. Zastanawiam się czy wszystko jest z nią w porządku... Masz może jakieś doświadczenia w tym względzie z tymi ślimakami?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Marcinus » 13 lutego 07, 18:23

Nie wiem co jest tego przyczyną, u mnie było dość podobnie; kilka cały czas pełzało po akwarium a kilka dość niechętnie wychodziło z muszli.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 18:24

Ale nie było to związane z jaką chorobą? Jak długo u Ciebie one żyły?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Marcinus » 13 lutego 07, 18:28

To nie była choroba, nie siedziały cały czas w miejscu,ale w porównaniu z innymi, mało łaziły po akwarium.
Neritinie miałem jakieś 1,5 roku.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 18:34

A znasz może jeszcze jakieś ślimaki, które można trzymać a akwarium słodkowodnym, oczywiście poza popularnymi ampulariami, oraz zatoczkami i świderkami, które raczej do przyjemnych mieszkańców akwarium się nie zaliczają, moim zdaniem naturalnie? Mam jeszcze pytanko, gdzie kupiłeś swoje neretiny?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Marcinus » 13 lutego 07, 18:39

Moim zdaniem neritinie są najlepszymi ślimakami jakie można włożyć do akwarium. :wink:

Pierwszą partię kupowałem na allegro, a drugą na Starcie.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 18:42

Dzięki za odpowiedzi, też jestem co tydzień na Starcie ale neretinek nie widziałem niestety...

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Marcinus » 13 lutego 07, 18:50

Ostatnio rzeczywiście ich nie ma, jakiś miesiąc temu kupowałem neritinie do muszlowców właśnie na starcie, potem już nie widziałęm tego faceta z tymi ślimakami.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 13 lutego 07, 18:55

Dzięki, ja bywam co tydzień, może się pojawi...

Awatar użytkownika
Wirginia
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 4 lutego 07, 22:36

Re: NERETINA

Postautor: Wirginia » 13 lutego 07, 19:20

Neritinie pojawiły się na allegro :wink: W zeszłym roku kupiłam tak swoje ślimaczki, ale coś im się nie podobało i w nocy wychodziły mi z akwa (mam otwory w pokrywie na rury od filtra). Parę razy znajdowałam je na szybie zewnętrznej albo szafce. Niestety, ponieważ mam sporo roślin, nie zauważyłam, że wyszły i skończyły żywot pod stojakiem na butlę CO2 (nie wszystkie jednocześnie) :(

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: NERETINA

Postautor: Allex » 17 lutego 07, 13:13

Neritiny to temat rzeka. Bardzo ciekawe mięczaki o chyba najładniejszym umaszczeniu muszli ze wszystkich słodkowodnych ślimaków. Żywią się tylko okrzemkami i zielenicami, dlatego w zbiorniku z minimalną ilością glonów mogą umrzeć z głodu. Niekiedy zjadają tabletki ze spiruliną, ale preferują żywe glony.

Jeżeli chodzi o duże gatunki jak N. natalensis, N. gagates i im podobne to najlepiej na jednego osobnika powinno przypadać 30-40l. Oczywiście nie chodzi to o samą objętość wody, ale powierzchnie twarde, na którym może żerować. Przy skomplikowanej aranżacji zbiornika może być ich więcej. Najlepszym środowiskiem są dla nich "skalniaki" pokroju tangi albo malawi. Lubią twardą wodę (potrzebują sporo Ca2+ do budowy muszli) i chętnie spasają porośnięte glonami skałki.

Wszystkie są rozdzielnopłciowe i niektóre rozmnażają się bez problemu w warunkach akwariowych (te bardziej zaawansowane, przechodzące przeobrażenie niezupełne - tak jak u krewetek). Czasami płodna samica może znieść setki jajeczek i pokryć wszystkie dekoracje masą białych kokonów.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 07, 18:30 przez Allex, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: NERETINA

Postautor: Tomek83 » 17 lutego 07, 17:55

Ciekawe rzeczy piszesz, dzięki. Ja mam dwie neretiny, ale jedna jest dość "chimeryczna", natomiast druga jest nieocenionym glonożercą. Bardzo piękne i sympatyczne ślimaki.

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: NERETINA

Postautor: madzia_83 » 18 lutego 07, 02:29

Tomek23 a co z glonami na roślinach? Neritiny też je oczyszczą? Nie znam się na nich, piszesz, że zwłaszcza gustują w 'skalniakach', a jak z roślinami? Jak znam życie pewnie po oczyszczeniu skałek i za rośliny się wezmą, ale wolę się upewnić.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości