Rak - pomóżcie!!! nie wiem jak hodować

Marta Znojewska
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 października 06, 09:09

Rak - pomóżcie!!! nie wiem jak hodować

Postautor: Marta Znojewska » 24 października 06, 09:27

Cześć, będąc na zakupach w Macro Cash zobaczyłam na stoisku z rybami żywe raki. Na etykiecie napisali "rak morski", tak na prawdę to jest rak stawowy (juz odwiedziłam wszystkie strony w necie z rakami i to na pewno ten). No i jeden tak mi się spodobał, bo łaził po rybach, że go kupiłam - całe 3,15 zł. No i zaczęły się schody, bo nie wiem co dalej. Mam akwarium 100 litrów o wymiarach1 metr na 40 cm. Wysypałam tam żwirek (to wszystko od kolegi), zrobiłam domek z kamieni i wysepkę, żeby mógł na nią wychodzić. Kupiłam mu 2 gupiki i 1 neona. Ale neon w drodze mi padł - widoczenie przykleił się do ścianki torebki. I nie wiem czy mój rak (nazywa się juz Eustachy) go zje, czy mam tego neona zabrać z tego akwarium. Nie wiem czy na te gupiki to on będzie polował? Bo po to je kupiłam. Kupiłam też pęczek moczarki i jakąś karmę dla ryb i raków. Ale karma ma kolor kamyczków i ciężko ją odróznić od podłoża. No i siedzi w tym akwarium już drugi dzień a ja nie potrafię rozpoznać czy on w ogóle coś jje. Czy musi być w tym akwa jakiś filtr i napowietrzacz? może są jakieś mądre książki na ten temat? Proszę pomóżcie nam, bo boję się że on zdechnie jak nie będzie jadł. Najchętniej poproszę o maile: mznojewska@gazeta.pl

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rak - pomóżcie!!! nie wiem jak hodować

Postautor: kuba!!! » 24 października 06, 15:21

witam
Marta Znojewska pisze:tak na prawdę to jest rak stawowy (juz odwiedziłam wszystkie strony w necie z rakami i to na pewno ten).


podaj strone bo ja nie wiem ktory to rak :)
filtr musi byc i dzialac 24godziny na dobe.
rak jak najbardziej zje padlego neonka tylko musi najpierw go zlapac (wiem ze to glupio brzmi szczegulnie ze neonek jest sztywny hehehehehe)
zamiast ryb mozesz mu dawac ochotke mrozona.

pozdrawiam
Obrazek

Marta Znojewska
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 24 października 06, 09:09

Re: Rak - pomóżcie!!! nie wiem jak hodować

Postautor: Marta Znojewska » 25 października 06, 07:00

Opis tego raka jest na stronie www.mikrojezioro.met.pl. Jest szaro sielony, szczypce ma białe od spodu. Robiłam mu zdjęcie, ale mają taką pojemność (860 KB), że nie bardzo chcą przechodzić pocztą, ale w razie czego mogę spróbować przesłać zdjęcia mailem (próbowałam zamieśćić tutaj, ale pół godziny jedno się ciągnęło i musiałam to przerwać). Ochotkę już kupiłam i mu dałam. Tylko trochę martwię się o niego, bo mało się rusza. Nigdy nie mialam takiego zwierzaka (był: szczur, chomiki, królik, kot; jest: pies i koń). Myślałam, że on będzie całą noc łaził po akwarium, a on nie chce. Neonka wczoraj oglądałam i wydaje mi się, że był nadgryziony. Ale myślalam, że on zje całego od razu, to jest maly neonek. Terz to mam coraz większą schize, że mi zdechnie. Jeszcze jedno: wyłożyłam dno żwirkiem (o wielkośći około 0.5 cm) i takim drobnym jedno miejsce, coś jak piasek, bo podobno raki zakopują się. Dobrze zrobiłam? Oczywiście norkę z kamieni też ma i tam siedzi. Ale jest problem - muszę jeszcze raz ten żwirek umyć, bo stał u kolegi na strychu i był zakurzony. Myłam go ale jeszcze syf wyłazi. Czy jak wyjmę znowu mojego raka i przemelduję go na chwilę do wiadra (w którym mieszkał 3 dni) to nic mu sie nie stanie? Wiem że to głupie pytanie, ale np. królik jak jest płoszony wiele razy to może na zawał albo wylew zejść i nie wiem czy takie miąchanie tego raka mu nie zaszkodzi? Jeszcze jedno: kolega ma w oczku raki i ryby, nie napowietrza tego oczka i ma to już około 4 lat. Dlaczego akwarium trzeba napowietrzać? (oczywiście filtr i napowietrzacz już mam i chodzi, więc pytam, ponieważ nie nam się na tym).

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Rak - pomóżcie!!! nie wiem jak hodować

Postautor: BigFish » 27 października 06, 19:19

Marta Znojewska pisze:Jeszcze jedno: kolega ma w oczku raki i ryby, nie napowietrza tego oczka i ma to już około 4 lat. Dlaczego akwarium trzeba napowietrzać? (oczywiście filtr i napowietrzacz już mam i chodzi, więc pytam, ponieważ nie nam się na tym).


Akwarium wcale nie trzeba napowietrzac brzeczykiem czy napowietrzaczem ponieważ te bąbleki powietrza i tak nie zdązą się rozpuścić w wodzie ponieważ za szybko płyną do powierzchni. Najlepszym sposobem na napowietrzanie jest ruch powierzchni wody wywołany np. przez kaskade albo deszczownie. Poza tym takie bąbelki wydobywające się z dna akwarium nie wyglądają zbytnio realistycznie....
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości