Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 14 października 06, 17:22

No więc postanowiłem założyć krewetkarium z tymi krewetkami: Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red" .
Zbiornik będzie o pojemności 20 litrów.
Filtr: Aquaszut MINI.
Grzałka: jakaś 25 W.

Zastanawiam sie nad podłożem czy czarny żwirek czy lepiej piasek. Ma to być w założeniu akwarium roślinne, ale gdzieś pisali że dla tych krewetek lepszy będzie piach. Następna rzecz to dekoracje. Napewno jakiś korzeń i zastanawiałem się nad jakimiś kamieniami, ale chyba żadne nie będą sie komponować. Oświetleniem narazie będzie świetlówka 15 W wisząca nad akwarium (bez pokrywy). I ostatnie pytanie: ile sztuk krewetek mógłbym wsadzić do akwarium i czy jakieś inne rybki też by tam mogły pływac (neonki?) :?:
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: Saiqpat » 14 października 06, 19:59

Co do podloza to mialem jak dotad piasek, granit i zwir rzeczny w akwa i wszystkie sie dobrze spisywaly.

Co do dekoracji z korzeni i kamieni to jest to kwestia gustu, oswietlenie IMO jest wystarczajace jak na taki baniak.

Co do ilosci krewet to kup ok 5 szt bo i tak sie zaczna dobrze rozmnazac. Co do dolaczania ryb to naturalnie ze mozna jednak automatycznie zakladasz ze nie bedziesz rozmnazal krewet, neonki z powodzeniem poluja na male krewetki.
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 14 października 06, 20:46

Chcę rozmnożać krewetki więc innych ryb kupować nie będe. Czy to prawda że cryptocoryny wydzielają jakąś substancje która zabija krewetki? I czy Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red" lubią sobie pospacerowac poza akwarium?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: Saiqpat » 14 października 06, 20:58

Co do crypto to ponoc tak ale jesli doznaja uszkodzenie. Wydzielaja kwas szczawiowy wtedy.

Co do spacerow to mialem krewetki w akwa otwartym i nic mi nie uciekalo, ale ponoc sie to zdarza dlatego zalecana jest ostroznosc.

Co do samych ryb to ponoc drobniczki sa niegrozne ale nie wiem czy tak jest naprawde. Ale moze juz niedlugo sie dowiem :D udalo mi sie namierzyc drobniczki wiec w jednym baniaku moze je wpuszcze plus kilka doroslych redow i zobaczymy co sie bedzie dzialo
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: Allex » 15 października 06, 08:56

Z tymi trującymi żabienicami to lekka przesada. Wiele razy przycinałem je w swoich krewetkariach i nie widać było jakichkolwiek negatywnych reakcji ze strony krewetek. A co do ucieczek to występują one tylko w przypadku złych parametrów wody.

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 15 października 06, 09:08

Przemyślałem sprawe i już mam całą kompozycje akwarium. Przede wszystkim duży korzeń którego jeden koniec będzie party na stosie kamieni. Docelowo korzeń ma być obrośnięty mechem jawajskim albo czymś takim. I po bokach dużo roślin. Czytałem że krewetki muszą mieć dobrze napowietrzoną wode, czyli to eliminuje dozowanie CO2 ?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: Saiqpat » 15 października 06, 11:47

Allex pisze: A co do ucieczek to występują one tylko w przypadku złych parametrów wody.


Niekoniecznie, czasem wystarczy ze krewetka sie wystraszy nagle i wyskoczy z akwa jak zwykla ryba. Tigery i white pearl uchodza za calkiem niezlych skoczkow.

Allex pisze: Czytałem że krewetki muszą mieć dobrze napowietrzoną wode, czyli to eliminuje dozowanie CO2 ?


Ja w moim krewetkarium stosuje z powodzeniem CO2, oczywiscie mam tam duza obsade roslinna.
A co do mchow to zapraszam do mojej aukcji> http://www.allegro.pl/item134625779_sup ... illow.html

Dla osob z forum bedzie ekstra gratis -> sadzonka valisneria nana lub microsorium narrow
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 22 października 06, 21:21

No więc w ciągu weekendu zrobiłem pewne postpępy z moim krewetkarium.
Po pierwsze kupiłem od kolegi 25 litrowe akwarium. Niestety podczas zalewania okazało się że akwarium przecieka i musze sobie kupić nowe....

Po drugie byłem na co tygodniowych sobotnich zakupach zoologicznych i kupiłem:
- korzeń
- 4 kg czarnego żwirku
- wkład do filtra
- kokos któego zdjęcia sa poniżej (kokosa kupiłem takiego do "zjedzenia" i sam go spreparowałem)
- oraz do mojego ogólnego piękną roślinke zwaną: Hemianthus callitrichoides . Ja kupiłem cały koszyczek za 8 zł (czytałem że nie którzy koszyczek kupują po 35 zeta 8))


Inna kompozycja:

Obrazek


Kokos:

Obrazek

PS filtr to jednak będzie aquaszut TURBO 3W
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
kakteo
Ryba
Ryba
Posty: 103
Rejestracja: 25 sierpnia 05, 07:00
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: kakteo » 22 października 06, 22:18

do czego Ci kokos w krewetkarium :?: ani tam krewetki nie bedą się chować, ani nie jest on estetyczny ani naturalny a pozatym będzie w małym zbiorniku sporo miejsca zajmował... przemyśl to...
w prosektorium najweselej jest nad ranem...

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 23 października 06, 07:58

Myślałem żeby skomponować ten kokos z jakimś mchem albo anubiasem. A dlaczego uważasz że krewetki nie będą się tam chowac?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
kakteo
Ryba
Ryba
Posty: 103
Rejestracja: 25 sierpnia 05, 07:00
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: kakteo » 23 października 06, 08:11

będziesz miał jakieś rybki w tym zbiorniku :?: przyjąłem że piosząc krewetkarium miałeś na myśli zbiornik z samymi krewetkami, a te nie chowają się przed sobą wzajemnie... sam miałem kiedyś kokosa... zajmował tylko miejsce...
w prosektorium najweselej jest nad ranem...

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: Aras » 23 października 06, 08:35

Mi bardziej podoba się kompozycja 1. Co do kokosa to przemyśl to, kakteo ma racje, ja sam kupiłem sobie kokosa a teraz niemam co z nim zrobic bo moim zdanie do niczego nie pasuje a tylko zajmyje miejsce, i jak masz jakies miejsce upatrzone na niego to lepiej kup sobie jakiś mały korzonek czy zastąp to miejsce niskimi roślinkami. ;)
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: BigFish » 23 października 06, 14:35

No więc tego kokosa chyba nie będe wkładał chyba że będzie w akwarium pusto. piszecie że krewetki nie będą tam wchodzić... na jakieś stronie czytałem że krewetka z jajeczkami potrzebuje dużo kryjówek podobnie podczas zrzucania skóry (pancerzu). Wiec pomyślałem że kokos by był dobra kryjówką. poza tym filtracją zajmie sie jednak kaskada aquael FZN-1 ponieważ tamten wewnętrzny zajmował by za dużo miejsca. Oraz grzałki również nie kupuje ponieważ u mnie w domu jest bardzo ciepło :D

To chyba wszystko.....

[ Dodano: 2006-10-27, 19:24 ]
No więc, akwarium kupione (33l) do zestawu kaskada aquael'a oraz grzałka aquael'a bez termostatu (grzałka tak awaryjnie). W akwarium jest narazie 6 kg czarnego bazaltu (żwirek), korzeń (mopan chyba) oraz kokos :D Kompozycja narazie nie jest aktualna ponieważ korzeń jeszcze nie nasiąkł woda i nie chce całkowicie zatonąć, kokosa pewnie nie będzie a zamiast niego jakieś kamienie (jakie polecacie dla krewetek?). Za około 2 tygodnie zamierzam wpuścić molinezje a jeśli będzie wszystko ok to krewetki "red cherry".
No to podziwiajcie 8)

Obrazek

Wsypywanie żwiru

Obrazek

Żwirek wsypany i akwa częściowo zalane

Obrazek

A to już końcowa (na dzisiaj) aranżacja.

Co do oświetlenia, narazie mam taką pseodobelke ze swietlówką 35W. Jest to swietlówka Radium Ralina z takimi dziwnymi "gwintami" . Emituje ona bardzo żółte światło któe nie za bardzo mi sie podoba. Jakie świetlówki radzicie do krewetek aby je ładnie wybarwiły?

Może ktoś mi cos podpowie?

[ Dodano: 2006-11-03, 17:53 ]
Czy mogę w tym akwarium trzymać małe molinezje z krewetkami?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakładanie krewetkarium - pare pytań

Postautor: michal152 » 7 stycznia 07, 19:40

ja mam też takie małe akwa i mam tam zwykłą żarówkę 15watt, nie daje żółtego światła i rośliny ekstra rosną, tylko nie jest to jakaś mleczna ani szara żarówka, musi być przezroczysta bo inaczej żółte światło
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości