Otwarcie krewetkarium.

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 28 lipca 06, 08:59

Witam.
Dzisiaj mam zamiar otworzyć sobie małe krewetkarium. Chciałbym chodować krewetki Amano (cardina japonica). Słyszałem że są najłatwiejsze w chodowli i niemają szczególnych wymagań co do składu wody i temperatur.
No to teraz kilka pytanek.
Akwa na krewetkarium ma 30l. nie za mało??
Myślałem żeby wpuścić tam tak 5-7 szt. Ile wy radzicie??
Jak bardzo gęsto musze obsadzić akwa??
Czy one mogą żyć z jednym slimakiem(Ampularia ;sr. ok. 3cm) ??
Czytałem że muszą miec dużo kryjówek. Z czego najlepiej je robić??

∫∫z góry dziękuję za odpowiedzi∫∫
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Allex » 28 lipca 06, 18:22

Aras pisze:niemają szczególnych wymagań co do składu wody i temperatur.

Wymagania dotyczą głównie stężenia azotynów i obecnosci metali ciężkich jak ołów i miedź (szczególnie szkodliwa dla bezkręgowców).
Aras pisze:Akwa na krewetkarium ma 30l. nie za mało??

Wystarczy w zupełności.
Aras pisze:Myślałem żeby wpuścić tam tak 5-7 szt. Ile wy radzicie??

Na 30l wejdzie ich nawet z kilkanaście, nie dawałbym więcej niż 20. Zakładając, że nie będzie tam innych krewetek ani ryb.
Aras pisze:Jak bardzo gęsto musze obsadzić akwa??

W miarę możliwości lepiej dawać rośliny o małych liściach jak mchy - więcej powierzchni dla krewetek do czyszczenia. Oprócz tego w gęstym akwa czują się bezpieczniej.
Aras pisze:Czy one mogą żyć z jednym slimakiem(Ampularia ;sr. ok. 3cm) ??

Bez problemu mogą żyć z każdym gatunkiem ślimaków dostępnych w sklepach.
Aras pisze:Czytałem że muszą miec dużo kryjówek. Z czego najlepiej je robić??

Z roślin. ;) Patrz wyżej. Ewentulanie możesz włożyć łupiny orzecha kokosowego albo/i parę korzeni.

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 28 lipca 06, 20:39

Allex, bardzo ci dziekuję. narazie kupiłem sobie 4 sztuki Amano, miałem więcej kupić ale funduszy brakło :lol: :lol: A czy w tym akwa może być tylko jeden gatunek to znaczy Amano czy mogę kupić jeszcze inny gatuek? Jeśli tak to jaki? Ah i ile ich jeszcze musze dokupić żeby zaczeły się rozmnażać??

Z góry dzięki.
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Allex » 29 lipca 06, 06:53

Jeżeli chcesz mieć jeszcze inny gatunek to polecam Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red", Caridina babaulti "Rainbow" albo każdy inny gatunek krewetek karłowatych. Filtrująca z jedna też może być. Co do rozmnażania amanek, to zapomnij o tym. Do rozwoju larwalnego potrzebują słonej wody. Prędzej rozmnoźą ci się karłowate.
http://www.akwaria.pl/krewetki/karlowate.html

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 29 lipca 06, 10:06

A czym trzeba karmi krewetki i który gatunek jest najłatwiejszy w chodowli??
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Allex » 29 lipca 06, 19:11

Poczytaj trochę stronkę, której link podałem. W skrócie jedzą wszystko: glony, karmę dla ryb, padłych współmieszkańców, mięsko i warzywka różnego rodzaju, suszony, mrożony i żywy pokarm. Najłatwiejsze w hodowli są filtrujące i amanki. Redki i inne tigero-podobne też. Zakładajac, że woda jest dobrej jakości (niska twardość i pH, mało azotynów, azotanów i innych chlorów).

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 29 lipca 06, 19:46

Czytałem tą stronke, ale żeby młode amano przezyły to jaką ilość soli powinienem dać na 30 l wody??

[ Dodano: 2006-07-29, 21:00 ]
Allex, dzięki ci i sorry że tak cię męcze ale bardzo mnie krewetki interesują i chciałbym wiedzieć o nich jak najwięcej a na stronkach niema wszystkiego.
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Allex » 30 lipca 06, 07:19

Tutaj jest opis udanego rozmnożenia amanek w warunkach domowych i jest to nader skomplikowana procedura. Jest podane jaka ma być zawartość soli na litr. Ogólnie to jedni są za tym, aby larwy przenieść od razu do wody o morskim zasoleniu (3-4 g/l), podczas gdy inni preferują fazę wody brakicznej (czyli słabo zasolonej) i dopiero po kilku dniach podnosza zasolenie do morskiego poziomu.

Awatar użytkownika
shell
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 4 lipca 05, 08:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: shell » 30 lipca 06, 12:11

jesli chcesz hodowac krewetki to plecam ci fire red
http://www.akwaria.pl/krewetki/neocarid ... e_red.html

w swiecie "krewetkowym" sa one porównywane do gupikow - przy przyzwiotych warunkach beda sie mnozyc jak króliki :wink:

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 30 lipca 06, 19:06

Dzieki wam wszystkim, ale moja przygoda z Amankami skończyła sie dzisiaj rano :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: uciekły mi z akwarium, naszczęście wszystkie znlazłem, 2 nawet wyszły z pokoju. :cry: :cry: A czy red cherry/fire red wychodzą z akwa?? bo w jednym zoologicznym maja być we wtorek i miałem je dokupic to amanek ale teraz... :cry: Myślę że może kupię kilka sztuk. Zastanawiam sie czy jakieś 6 szt mogło by żyć w akwa 60 l z rybkami (2 kiryski,2 gupiki [i 5 młodych które jak podrosna to je sprzedam],5 kardynałków, 5 neonek iessa,rasbora klinowa,molinezja,2 glonojady,2 żabki i to chyba wszystko)??

[ Dodano: 2006-07-30, 20:17 ]
Mam jeszcze 3 brzanki titeya i jak rozpoznac płec fire red/red cherry bo tam nic nie pisze??
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: A-kara » 30 lipca 06, 20:40

Szczerze mowiac dla mnie to wychodzenie jest dziwne. Mam akwarium otwarte i jeszcze zadna z moich 5 amano nie wyszla(odpukac, hehe :wink: ) myśle ze to ma zwiazek z zawartoscia azotanów w wodzie, skokami ph, czy zawartościa tlenu . Co do red chery- kazda krewetka ci wyjdzie jesli np. bedzie bardzo duzy poziom azotanow- wiem bo kiedys wpusxcilam red cherki i podczas czyszczenia filtra raz po raz wychodziły. Po ponownym odpaleniu juz siedziały w akwarium. 6 sztuk spokojnie mogłoby w 60lzyć le przy takiej obsadzie znowu pewnie zaczna ci wyłazic(mozesz miec za duzy poziom NO3). No i sadze ze zaby beda na nie polowac.
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 30 lipca 06, 22:17

A-kara, dzięki, ale w przypadku amanek czytałem że chodza po lądzie, i spodziewalem sie tego ale nie wykazywały żadnych pokus co do wychodzenia więc sie nie balem i na noc delikatne uchyliłem porywe co było błędem. jesli chodzi o red cherry to nic takiego nie słyszałem żeby one także chodiły po lądzie ale skoro tak mówisz. No to mam pytanie co mozna zrobi żeby zniwelować związki azotano i miedzi i zo jeszcze zrobić zeby utrzymać je w akwarium. i jeszcze co sądzicie o mojej obsadzie??
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: A-kara » 30 lipca 06, 22:36

Wiesz, z Amno to jest inaczej, to jest "krewetka wędrująca" ;), tak samo jak np. ślimak clinton, aby sie rozmnożyc schodzi w doł rzeki,tak samo Amano po czasem wędruja poza akwa w czasie legów. Niemniej sadze jednak, ze przy pasujacym im warunkach beda grzecznie siedziec i nie wylazic. :wink: Jesli chodzi o inne krewetki- to tak jak ryby potrafia przy niesprzyjajacych warunkach zaczac wyłazic(stres, zla jakosc wody itp). Co do zbijania zwiazków miedzi i azotanów- Azotany najepiej zmniejszyć redukujac obsade, oraz napowietrzajac akwa. Czeste podmiany wody w nieco wiekszych ilościach również sa wskazane. Jesli chodzi o miedz- poziom miedzi wzrasta w akwa głownie po podaniu anwozu, który ja zawiera. Miedz jest bardzo szkodliwa dla krewetek, wiec lepiej podawać troszke mniej nawozu (jesli podajesz nawozy)- aby poziom zwiazków miedzi ograniczyc.

[ Dodano: 2006-07-30, 23:39 ]
Aras pisze:2 kiryski,2 gupiki [i 5 młodych które jak podrosna to je sprzedam],5 kardynałków, 5 neonek iessa,rasbora klinowa,molinezja,2 glonojady,2 żabki i to chyba wszystko)??

[ Dodano: 2006-07-30, 20:17 ]
Mam jeszcze 3 brzanki titeya i jak rozpoznac płec fire red/red cherry bo tam nic nie pisze??


Kiryski sa stadne- lepiej dokup ze dwie sztuki. gupiki, kardnałki, neony, rasbory, molinezje i brzanki titeya też. Masz straszny misz-masz. Lepiej zdecydować sie na np. dwa gatunki po 8-10 sztuk. 2 glonojady- to troche za dużo na 50l. Lepiej zostaw tylko 1. Co dozabek to juz mówiłam- moga polowac ci na młode krewetki. :wink:
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Awatar użytkownika
shell
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 4 lipca 05, 08:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: shell » 30 lipca 06, 22:49

generalnie - jesli chcesz rozmnazac jakakolwiek krewetke to nie powinna ona zyc z rybami - mlode krewetki to bardzo smaczny kasek dla ryb; oczywiscie mozna zrobic krewetkom duzo kryjówek ale i tak mozesz sie nie doczekac przychówku przy tak duzej obsadzie ryb;

co do wychodzenia - moim zdaniem krewetki wychodza wtedy, kiedy nie odpowiadaja im parametry wody; przez rok w akwarium otwartym nie wyskoczyla mi zadna amano ani fire red; jedynie jeden raz - przy calkowitym restarcie wpuscilam amano do swiezej wody; po nocy 2/3 obsady mialam na podlodze;

co do plci fire red - najlatwiej poznac po tym, ze samice sa bardzo czerwone a samce lekko, jakby niewybarwione; samice sa tez troche wieksze;

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Otwarcie krewetkarium.

Postautor: Aras » 31 lipca 06, 08:07

Aha, dzięki. Czyli podumowując:
-krewetki maja żyć osobno
-dobrze natlenić wode zeby zniwelować zwiazki azotanów
-nie podawać nawozów i odrzywek żeby zniwlować zwiazki miedzi
-Akwearium musi byc gesto obsadzone i najlepiej z jakimś korzeniem
wszystko czy oczymś zapomniałem co jest najwazniejsze w chodowli??
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości