Ampularia sama się rozmnaża :-)

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Ampularia sama się rozmnaża :-)

Postautor: snuffkin78 » 19 stycznia 20, 20:46

Witam,

Piszę, bo zgłupiałem. Mam w akwarium jedną ampularię, tak mniej więcej od września, wtedy była o połowę mniejsza. Od grudnia jaśnie wielmożna (forma żeńska nieprzypadkowa, wszak ampularie są rozdzielnopłciowe) zaczęła się rozmnażać. Ot, średnio raz w tygodniu znajduję pod pokrywą zbiornika, piękną, wzorcową "kładeczkę".
Jakim cudem? Rozumiem, że mogła być zapłodniona przed zakupem, ale to było 4 miesiące temu (!!!) Gdzieś czytałem, że mają możliwość zmiany płci - z samca stała się samicą i sama siebie zapłodniła? Nieźle ;-) Ale tak serio, to bardziej skłaniam się ku pierwszej opcji. Spotkał ktoś z Was podobny przypadek?

--
Pozdrawiam, Krzysztof

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ampularia sama się rozmnaża :-)

Postautor: Hunter » 20 stycznia 20, 15:24

Tak. W internecie można znaleźć wiele takich przykładów. Czytałem teorie, że ampularia jest obojnakiem, inni twierdzą jw. że zostały zapłodnione kilka miesięcy wcześniej. Jest ku temu wiele wątpliwości, a z opracowaniem naukowym nigdy się nie spotkałem.
Poczekaj czy z kokonu wylęgną sie młode.
Jaja niekoniecznie muszą być zapłodnione.
U ryb też tak czasami jest, że samica składa ikrę bez samca.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości