Krab mangrowy

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 9 lutego 16, 14:46

Cześć,
Mam zamiar stworzyć moje pierwsze akwa-terrarium dla kraba- wstępnie wybrałam mangrowego. Akwarium mam 25l, nie wiem, czy można skorzystać z moich starych filtrów- gąbkowy (przeznaczony również do niskiego poziomu wody) i kaskadowy. Grzałka to 25 W aquael gold comfort zone. Oświetlenie- 18W. Parametry wody- pH 7,5 miękkość- 9 stopni. Mam filtr RO w razie czego ;) Jako podłoże mam żwirek i spróbuję usypać część lądową. Co jest potrzebne jeszcze do takiego akwa-terrarium? Z góry dziękuję :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krab mangrowy

Postautor: mimo12 » 10 lutego 16, 00:30

Nigdy nie miałem kraba mangrowego, ale coś o nich czytałem.
1)Kaskadowy raczej się nie nada do tego poziomu wody.
2)Jakie to oświetlenie? 18W to chyba sporo, jak na kraby w takim akwa.
3)"miękkość"- twardość węglanowa czy ogólna? Woda chyba ok.
4)Na pewno pokrywa. Szczelna. Żeby sobie wycieczek kraby nie robiły.
5) Kraby mangrowe są stadne, więc lepiej kilka sztuk wziąć. Ile do tego akwa? Nie wiem, ale na pewno mniej niż 6.
6) Przydadzą się kryjówki na lądzie i pod wodą, np. z łupin orzecha kokosowego, z drewna, z kamieni. Koniecznie więcej niż będzie krabów. Ja bym żwirek dał na dno, a nad wodę żeby wystawały korzenie/kamienie. Jakiej granulacji żwir?

Jest to wiedza internetowa, więc jeśli są konieczne poprawki, to piszcie.

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 10 lutego 16, 14:25

Oświetlenie z tego co czytałam, mam za duże wiec muszę je wymienić ile watów bedzie odpowiednie? Pokrywę oczywiście mam. Spróbuje jakoś ogarnąć cześć lądowa. Czy jakieś konkretne gatunki korzeni i kamieni macie? A co roślinkami? Jakie mogą być? Myślałam na razie o 2 krabach nie wiem czy to nie za mało:)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krab mangrowy

Postautor: mimo12 » 10 lutego 16, 15:46

Dałbym max 12W, ale naprawdę nie wiem, jak z tym światłem.

Anubiasy, mchy, kryptokoryny, żabienice- jak będzie duża wilgotność, to nad powierzchnię mogą wystawać.

Korzenie takie, żeby żywicy nie wydzielały, spreparowane. Kamienie umyć i sparzyć wystarczy.

Musisz zapytać kogoś, kto wie coś więcej.

KAMYK32 ma inne małe kraby. Może coś pomoże.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Krab mangrowy

Postautor: KAMYK32 » 10 lutego 16, 19:40

Meggi123 pisze:Oświetlenie z tego co czytałam, mam za duże wiec muszę je wymienić ile watów bedzie odpowiednie?

Myślę,że 12w może być trochę za wiele-będzie "palić" rośliny ;-) max. to 9w.
Meggi123 pisze:Czy jakieś konkretne gatunki korzeni i kamieni macie?

Korzeń -bez kory i tak jak napisał mimo12 odpowiednio spreparowany-u siebie mam rm i jest spoko,kamienie możesz wygotować/wyszorować-dla bezpieczeństwa .Kamole powinny być obojętne dla wody-czyli nie zmieniać parametrów.
Meggi123 pisze:Myślałam na razie o 2 krabach nie wiem czy to nie za mało:)

Max w taki litraż to 3szt.,ale trzeba pamiętać o kryjówkach-odpowiednio dużo na lądzie i pod wodą :mrgreen: .
Co do warunków to postaraj się odwzorować jak najlepiej ich naturalne środowisko :) mangrowy jest łagodnym gat. który potrafi razem zamieszkać nawet z krewetkami .

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 10 lutego 16, 22:07

Dziękuje za porady:) Postaram sie urządzić jakoś akwaterrarium. Roślinki maja być posadzone w żwirku?
mimo12 pisze:k będzie duża wilgotność, to nad powierzchnię mogą wystawać.
jak zapewnić wilgotność na lądzie? Grzałka z aquaela która miałam do akwarium może być tez dla kraba?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krab mangrowy

Postautor: mimo12 » 10 lutego 16, 23:15

Zależy od gatunku. :P Poczytaj o tych, co napisałem. Wybierzesz coś na pewno. :smile: Żabienice lubią więcej światła.

Szczelna pokrywa powinna załatwić sprawę, ale jest możliwość, że roślina będzie miała problem się zaadoptować do częściowo nadwodnych warunków. Np. u mnie Mikrozorium wyschnęło, gdy obniżyłem poziom wody, żeby było odsłonięte.

Grzałka się nada. Z tego, co mi się wydaje, to chyba 24*C mają być.

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 11 lutego 16, 23:20

Macie jakiegoś sprawdzonego hodowce/sklep na allegro u którego mogłabym pokupowac roślinki itd.?:) wiec rozumiem, że na razie kryjówki w postaci łupież kolosa, roślinki, korzeń wystarcza do urządzenia jakoś akwaterrarium?:) roślinki wymagają nawozu?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krab mangrowy

Postautor: mimo12 » 13 lutego 16, 00:08

Nie kupowałem.
+piasek/żwir wystarczą. :smile:
Zależy które. Każda roślina potrzebuje substancji odżywczych, ale w różnej formie i ilościach. Niektórym w akwarium wystarczą odchody stworzeń, niektóre potrzebują dodatkowych nawozów. Poczytaj o gatunkach ze wspomnianych rodzajów. Kryptokoryna, żabienica- kulki gliniano- torfowe albo coś innego pod korzenie.

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 15 lutego 16, 19:56

Obrazek
Doszły rzeczy potrzebne do akwaterrarium. Spróbowałam je jakoś urządzić. Woda jest zamoącna przez piasek, poczekam aż on opadnie, czy mogę coś zrobić, żeby woda była czysta? Czy mam cos poprawic? Część lądowa wydaje mi się za mała.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Krab mangrowy

Postautor: Dhuz » 15 lutego 16, 20:09

Masz tam jakiś filtr? Co to za piasek?

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 15 lutego 16, 21:16

Filtr mam trochę słabszy,ale przeznaczony do niskiego poziomu wody. Piasek kwarcowy, ale pytałam się i nie zmienia pH wody.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krab mangrowy

Postautor: mimo12 » 15 lutego 16, 23:18

To opadnie, jeśli filtr cały czas tego nie wzburza. Licz się też z tym, że pył dostaje się do filtra i się na pewno trochę trze. Jak pył opadnie, to przepłukaj dokładnie części filtra. Przepłukałaś piasek?

Może dołóż jeszcze korzeń tak, by tworzył coś w rodzaju molo.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Krab mangrowy

Postautor: KAMYK32 » 16 lutego 16, 18:19

Według mnie wiele za wiele tu wody ,brak korzeni(a to naturalne w ich środowisku-mokradła,pnie),kolor piasku trochę słaby-każdą nieczystość będzie widać ;-) a krabony to brudasy :ok: .

Meggi123
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 6 stycznia 16, 20:31

Re: Krab mangrowy

Postautor: Meggi123 » 17 lutego 16, 11:51

Dodałam korzeń i stworzyłam coś podobnego do molo:) Obniżyłam też poziom wody. Piasek już opdał i zaraz wyczyszczę filtr. Całość wygląda tak: Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości