Zakładanie nowego krewetkarium pod Crystal Red doradzicie?

przemekgda86
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 grudnia 14, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk

Zakładanie nowego krewetkarium pod Crystal Red doradzicie?

Postautor: przemekgda86 » 20 kwietnia 15, 22:44

Witam serdecznie szanownych forumowiczów!
Po rozpoczęciu przygody z łatwymi w hodowli krewetkami RC i sakura (mam teraz ich inwazję), postanowiłem spróbować swoich sił z pięknymi krewetkami Crystal Red.
Wiem że tu nie jest już tak kolorowo, i wyższe formy tej odmiany które wybrałem nie wybaczają błędów akwarysty.
Wybór padł na CR SSS, sprzęt do nowego krewetkarium dopiero kompletuję.
Co już mam:
Nowy zestaw aquaela shrimp set smart 30L
Podłoże aktywne Aqua-Art Shrimp Sand czarny 4kg
Filtr RO
Oczywiście wymagany zestaw testów kropelkowych.


Baniaczek będzie prowadzony na wodzie 100% RO, i głównie w tym temacie mam pytania.

Od kilku dni wałkuję informacje w sieci, i co akwarysta to inne metody i baniaczki prowadzone na innej chemii...

Pytanie 1.
Czy wymagane są jakiekolwiek podsypki pod w/w podłoże aktywne, jeśli słup wody będzie uzdatniany mineralizatorem plus dodatkowe pierwiastki dedykowane dla krewetek?

Pytanie 2.
Jakie uzdatniacze polecacie? Jest tego mnóstwo na rynku, są preparaty droższe i tańsze, często pewnie tej samej jakości i o tym samym składzie, ale co wybrać?
Moja opcja nr 1 to linia produktów aqua-artu Planta Gainer Pro Hydro Mineral i jako uzupełnienie pierwiastków dla robaczków Aqua Art Shrimp Mineral?
Wychodzi BARDZO tanio, i chyba jest w tym wszystko co jest potrzebne dla kreweci- a może się mylę?
Opcja 2 to Bee Shrimp Mineral GH+ i Mosura Mineral Plus.
Zdecydowanie wychodzi drożej, ale może jednak lepiej trochę dołożyć?
Pytanie 3.
Czy poza mineralizatorami coś jeszcze będzie potrzebne? Nie chcę czarnych wód itp, akwarium ma być przejrzyste a warunki w nim jak najlepsze dla podopiecznych.
W baniaczku będą również mało wymagające rośliny takie jak mchy, gałęzatka i heniek, więc będzie też delikatnie nawożony słup wody + CO2.

Zasadnicze pytanie dotyczy uzdatniania wody RO bo z tym nie mam żadnego doświadczenia.
Bardzo proszę o pomoc :dzieki:

Frankie21
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwietnia 15, 18:13

Re: Zakładanie nowego krewetkarium pod Crystal Red doradzicie?

Postautor: Frankie21 » 21 kwietnia 15, 18:27

CR SSS to już dosyć wymagające krewetki, bardziej niż gradacje C-A.

Odp 1. Zależy od podłoża. Agua-art to dolna granica podłoży pod CR. Po niższe gradacje może być, jeśli ktoś wie jak dbać o takie akwarium. Kiedyś je miałem i szybko przestało trzymać parametry. O wiele lepszym wyborem jest podłoże Benibachi normal (to właśnie one jest często wybieranie przez hodowców). Pod podłoże dajesz 8 gram Benibachi BEE MAX oraz plus mineral powder (na allegro można kupić próbki).

odp 2. Ja stosuje mineralizator aqua-art i na moje oko jest dobry, ale dodatkowo mam jeszcze skałkę benibachi w każdym akwarium.

Odp. 3. Dodatkowe, które trzeba mieć uzdatniacie to liście ketapangu, dębu, gujavy, rurki cynamonowe, szyszki olchy oraz co tam wydziela garbniki. Przy CR, szczególnie SSS zapomnij o nawożeniu, bo w dłuższej perspektywie możesz wszystkie wybić.
Dodatkowo przy podmianach stosuje fulvo oraz Super bio bee maximum. Potrzebny jest zróżnicowany pokarm. Tak z co najmniej 5 rodzajów dobrej jakości (może być np. gotowany szpinak).

przemekgda86
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 grudnia 14, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakładanie nowego krewetkarium pod Crystal Red doradzicie?

Postautor: przemekgda86 » 22 kwietnia 15, 09:57

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :ok: :ok: :ok:
Zmartwiłeś mnie trochę z tym podłożem, niestety w obrębie miejsca mojego zamieszkania nic lepszego nie było, woda lana do baniaczka będzie miała dokładnie takie parametry, jakie podtrzymuje podłoże, może się mylę, ale czy nie jest tak, że podłoże jeśli nie będzie miało czego korygować, dłużej zachowa swoje właściwości? Będę starał się utrzymywać KH na zerowym poziomie, a to głównie właśnie wysokie KH zabija podłoże.
Oczywiście liście ketapangu i szyszki olchy czarnej już mam, używałem tego przy RC i sakurach, dokupię rurki cynamonowe i skałkę.
Czy wpływ liści, cynamonu, szyszek oraz skałki należy jakoś uwzględniać przy uzdatnianiu wody RO? Wiem że w nieznaczny sposób wpływają na parametry wody, stąd moje pytanie.
Mówiąc szczerze im dalej w las, tym ciemniej, codziennie przekopuję sieć znajdując szczątkowe informacje, i dowiadując się że coś jeszcze jest potrzebne :zdziwko:

I jeszcze temat podsypek Benibachi BEE MAX oraz plus mineral powder, jak łatwo się domyślić, związki zawarte w tych preparatach stopniowo uwalniają się do słupa wody, jak długo utrzymują się pod podłożem? I co zrobić gdy już ich tam nie będzie?
Wiem że oczekuję prowadzenia za rączkę, za co przepraszam, ale chciałbym od podstaw zrobić coś ładnego z myślą o konkretnym gatunku, nie chcę po prostu niczego przeoczyć i uniknąć błędów przez niewiedzę.
Zdecyduje się jednak na niższą gradację CR, później przyjdzie czas na sss :czacha:

Frankie21
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwietnia 15, 18:13

Re: Zakładanie nowego krewetkarium pod Crystal Red doradzicie?

Postautor: Frankie21 » 22 kwietnia 15, 13:13

Co do podłoża, to u mnie początkowa zbijało, a potem przestało. jak dla mnie jest to dosyć słabe podłoże. Po pewnym czasie utrzymywał ph na poziomie 7.0, a benibachi zbija spokojnie do 6,2. Ja na twoim miejscu sprzedałbym je i kupił 3L benibachi na allegro (plus co tam jeszcze potrzebujesz, najlepiej, żeby wszystko poszło jedną paczką). W CR ważne jest niżesz ph, tak na poziomie 6,5 lub niższe zależy od gradacji. Cynamon i liście nie wpływają na parametry. Uwalniają garbniki do wody, które popoprawiają samopoczucie krewetek.

Benibachi Bee Max to podsypka bakteryjna, która dodatkowo aktywuje dolną warstwę podłoża dla lepszej filtracji. Co do mineral powder ja u siebie nie mam bo wrzuciłem skałkę benibachi (do takiego litrażu kosztuje 15 zł).

Jak gradacja by nie była, lepiej nie stosować nawozów przy tych krewetkach.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości