Wymieranie krewetek RC

empu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 25 lipca 14, 09:17

Wymieranie krewetek RC

Postautor: empu » 14 września 14, 20:14

Witam miałem w kostce krewetki rc wtedy był tam mech i gałęzatka. Jakiś tydzień temu doszły rośliny, po pracach związanych z sadzeniem itp podmieniłem wodę na odstana kranówkę tak jak to było dotychczas. Od razu po wyklarowaniu wody rzuciły mi się w oczy krewetki które usilnie chciały wypłynąć z akwarium, wiedziałem ze już wtedy coś jest nie tak. Na drugi dzień 3 martwe krewetki zostały odłowione. Po długotrwałych poszukiwaniach w internecie doszedłem do wniosku, ze to rośliny które na pewno były nawożone obficie oddały cześć tych nawozów w tym i miedz do wody, w związku z tym kupiłem uzdatniacz wody esklarin, który wiąże metale ciężkie. Niestety niezbyt to pomogło ponieważ dzisiaj kolejne 2 krewetki odłowiłem. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak wyjść z tego bagna albo jakaś sugestie co mogło im zaszkodzić jak nie te roślinki?

ratafia
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 20 lutego 05, 13:47

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: ratafia » 15 września 14, 09:23

Ja mam pomysł. :smile:
Przypuszczam, że powodem może być przedostanie się do wody szkodliwych związków z podłoża, kiedy nim poruszyłeś przy sadzeniu roślin.
Szczególnie metale tworzą z wapniem nierozpuszczalne związki, które kumulują się w podłożu.
Spróbuj podmienić jeszcze z z 25 % wody i umieść na kilka dni woreczek z węglem aktywnym, żadnej chemii.

empu
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 25 lipca 14, 09:17

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: empu » 15 września 14, 19:28

ok dzięki za podpowiedz węgiel aktywny wyląduje bezpośrednio w akwa lub tez do filtra dam.

baaska842
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 20 października 14, 08:30

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: baaska842 » 20 października 14, 08:57

Witam,

żeby nie zaczynać kolejnego tematu, podepnę się pod ten, zwłaszcza, że problem mam ten sam - wymierające krewetki red cherry.
Nigdy nie miałam akwarium i dopiero zaczynam, więc proszę o wyrozumiałość.

W sobotę w południe do 25l akwarium wpuściłam 4 neonki, parkę gupików i 4 krewetki (woda z kranu w temp. 25st). Następnego dnia rano znalazłam jedną martwą krewetkę. W sklepie powiedzieli, że pewnie woda była za twarda. Po jej sprawdzeniu wyszło, że miała takie parametry:
pH 7,6; KH 10, GH 16; NO2 1mg/l, NO3 10mo/l.
Idąc za radą sprzedawcy kupiłam 2 x 5l baniaki wody demineralizowanej, po odlaniu połowy wody i uzupełnieniu wodą demineralizowaną uzyskałam takie parametry wody:
pH 6,8; KH3; GH 6; NO2 1mg/l, NO3 10mo/l
Dokupiłam 2 krewetki, do ich woreczka wlałam wodę z akwarium, aby się trochę do niej przyzwyczaiły i po ok. 40 min wpuściłam je do reszty.
Potem zdecydowaliśmy się z mężem włożyć im do akwarium kawałek akwarystycznego drewnianego korzenia, żeby krewetki miały więcej kryjówek i lepiej się u nas czuły.
Dziś rano wszystkie krewetki leżały na dnie martwe. Rano woda miała takie parametry:
pH 7,2; KH6; GH 10; NO2 1mg/l, NO3 10mo/l

Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam zrobić żeby krewetki nie wymierały? Bardzo mi na nich zależy. (ryby z akwarium mają się dobrze). Na sam koniec dodam, że przez całą noc paliło się światło a w dzień było wyłączone.

poniżej zdjęcie mojego akwarium:

Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: deXter » 20 października 14, 10:12

baaska842 pisze: NO2 1mg/l, NO3 10mo/l.
baaska842 pisze: NO2 1mg/l, NO3 10mo/l


Czytane było o dojrzewaniu akwarium czy nie?
Akwarium masz niedojrzałe co widać po parametrach i po wodzie

Więc czas zacząć od podstaw, opisanych na forum, a potem zajmiemy się krewetkami.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: Hunter » 20 października 14, 15:49

baaska842 pisze:Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam zrobić żeby krewetki nie wymierały? Bardzo mi na nich zależy. (ryby z akwarium mają się dobrze). Na sam koniec dodam, że przez całą noc paliło się światło a w dzień było wyłączone.

Bo ryby są bardziej wybaczające błędy od krewetek. Masz problemy z azotynami:
baaska842 pisze:NO2 1mg/l,

Tu podstawy:
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=289913#289913

Edit: Sorry, nie zauważyłem postu deXtera, powieliłem info, no ale niech już mój post zostanie :P

Nie ma to jak nabijać spamik :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Promuję swój artykuł xD
Ostatnio zmieniony 20 października 14, 20:19 przez Hunter, łącznie zmieniany 2 razy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Toma93
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 17 lipca 13, 12:48
Lokalizacja: Gniezno

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: Toma93 » 20 października 14, 18:59

Akwarium powinno stac minimum 3 tygodnie bez zadnych ryb. :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wymieranie krewetek RC

Postautor: deXter » 20 października 14, 19:41

Toma93 pisze:Akwarium powinno stac minimum 3 tygodnie bez zadnych ryb.

Już nie przesadzaj 2 tygodnie, bez ryb, ale proces dojrzewania trzeba rozpocząć ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości