Krewetki a obsada zbiornika

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 27 maja 13, 16:50

Witam.
Posiadam obecnie zbiornik 180l profil 100x40x50. Oświetlenie 3x30W , filtry : JBL e1501 , aquel turbo filter 350 i 1000 (unifilter).
Temp . 27 st C , parametry wody : NO3 - 10-25 , NO2 - 0 , GH 7 , KH 6 , PH 7,2 . Podmieniam co 2 tygodnie ok. 30% (50% ODSTANA kranówka , 50% z filtra osmozowego ).
Po założeniu zbiornika w 06. 2012 miałem 1xx krewetek (szare i red cherry) .
Obsada wtedy neony 15, bystrzyk amandy 12 , razbora klinowa 9 oraz ślimaki Helena ponad 50 (ciężko policzyć).
Dokupiłem w ciągu kilku miesięcy ryb : kosiarki 6 , hokejówki 9 , razbory do 15 , zwinnik jarzeniec 9 , danio zielone 5 , gratis lśniocooczka wielkooka.
Rosliny to mchy 3 gatunki, krytokoryny red i zielona , nurzaniec, paprocie 2 gatunki , anubias nana , duży heniek i kilka gatunków na środkowy plan nie znam nazw.
Sukcesywnie obywało mi krewetek, przestały się mnożyć albo były młode zjadane. Obecnie już ich nie mam wcale, jeszcze z miesiac temu była kilka dorosłych szt. 3 miesiace temu kupiłem 5 szt red cherry ale znikły .
Co może być tego przyczyną? Czy nowe ryby zjadały młode krewetki?
Chemię dawałem tak samo - nawóz tropical aquaflorin pottasium, tropocal multimineral ,zywe kultury bakterii, co2 - easy life carbo.
Filtr zewn mam od 3 miesiecy na poczatku mailem tylko 2 wewn aquele.
Teraz więcej nawożę , od 3 miesiecy tez ma 3x30W - dołożylem 1 świetlówkę bo mi rosliny gniły . Od 2 miesięcy nawożę seriąaqua art macro green, classik i ferro + (3x makro wtyg , 2x ferro + classik w tyg po 2 klikniecia pompki). 2,5 miesiaca temu stosowalem przez miesiac kuracje alg exit - ograniczyła mi glony, ale znowu wracały jak przerwalem po 2 tyg , powtórzyłem ostatnio , rosliny lepiej rosną , nurzaniec niestety zgnił. Glonów jest mniej. Zastanawiam się czy kontynuowac alg exit czy kupic EI nawozy ? albo dawac wiecej tych co mam lub poczekac co bedzie dalej. Swietlówki sylwana grolux, 10kk i daylight star 5k z filtrem UV.
Co radzicie na glony i czemu nie mogę utrzymać krewetek w akwa?
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 13, 19:42 przez jarko_k, łącznie zmieniany 1 raz.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 27 maja 13, 17:17

Ps. Czas świecenia 2x 5h (rano iwieczorem po 5 godz). Ubyło mi także kilka gatunków roślin w międzyczasie - ze srodkowego , i 1 planu nie rosly i zgniły lub przez glony zarosły i usunełem.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 27 maja 13, 17:28

Dokupowałem też w międzyczasie roślin , 3 x od 06.2013 z róznych zródeł (przez aukcje ze sklepu internetowego - połowa gatunków padła - zgniła po kilku tygodniach , ze sklepu zoologicznego żabienicę - na początku stała, była okazała, potem młodeliscie zgniły ale teraz po ok 3 miesiacach rośnie ale liście sa dużo mniejsze ) .
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 13, 19:42 przez jarko_k, łącznie zmieniany 1 raz.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 27 maja 13, 18:17

Poniżej kilka zdjec akwa:
zdjecie calego akwa
zabienica
nurzaniec gnije
anubias i glony
nieznana czerwona roslina
ktoś wie co to za roslina mam ja kilka lat ale ciągle 1 szt chodzi o tę przed korzeniem , jak ją rozmnożyc bardzo mi się podoba , i czesciowo ciemne i jasno zielone liscie sasiedniej rosliny - brzegi ciemne jakby gniły.

Od miesiąca mam jeszcze 4 glonojady i 7 czerwonych platynek.
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 13, 19:39 przez jarko_k, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: mimo12 » 30 maja 13, 19:42

Mało znam się krewetkach, ale z tego co czytałem to mogą być przyczyną obie sprawy: i chemia i zjadające je rybki. Na razie walczyłbym z glonami, potem jak się uda, to przetestował, jak rośliny będą rosnąć z chemią dobraną do krewetek, jeśli dobrze to spróbuj kupić kilkanaście, może przetrwają, jeśli źle, to zrezygnowałbym z kreweci i nawoził tak, żeby rośliny utrzymać.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 30 maja 13, 20:28

Nie ma co główkować młode krewetki na bierząco były zjadane przez ryby aż stare wymarły.
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 13, 19:38 przez jarko_k, łącznie zmieniany 1 raz.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 1 czerwca 13, 19:23

Czy ta czerwona roslina to może Echinodorus Mercedes lub red indian ? Nie jestem pewien.

adam17123
Ryba
Ryba
Posty: 356
Rejestracja: 6 marca 12, 13:52

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: adam17123 » 1 czerwca 13, 21:10

jarko_k pisze:Nie ma co główkować młode krewetki na bierząco były zjadane przez ryby aż stare wymarły.

Kolego skoro znasz odpowiedzi to po co zaśmiecasz AF :?:

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 4 czerwca 13, 21:25

adam17123 pisze:
jarko_k pisze:Nie ma co główkować młode krewetki na bierząco były zjadane przez ryby aż stare wymarły.

Kolego skoro znasz odpowiedzi to po co zaśmiecasz AF :?:


Teraz znam, jak pisałem nie znałem. Sam znalazłem odpowiedz.

adam17123
Ryba
Ryba
Posty: 356
Rejestracja: 6 marca 12, 13:52

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: adam17123 » 4 czerwca 13, 21:58

No to tylko pogratulować.Krewcie ginęły przez prawie rok,a tu raptownie oświecenie w ciągu trzech dni ;-) Ale lepiej późno niż wcale.Wracając do tematu na pewno takie rzadkie podmiany też mają wpływ na populacje krewetek w Twoim baniaku.Krewetki potrzebują czystej wody i lekko kwaśnej.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: jarko_k » 5 czerwca 13, 17:27

adam17123 pisze: Ale lepiej późno niż wcale..

Tak lepiej późno niż wcale :) Człowiek uczy się całe życie. Długa historia by się rozpisywać. Może kiedyś zmienię obsadę to będą warunki dla krewetek. Teraz martwią mnie glony i gnicie roślin. Z pokorą przyznaję , że muszę się podszkolić jeszcze sporo. Przez ostatni tydzień trochę wiedzy zdobyłem, myślałem, że coś wiem ale okazało się , że nie za dużo. W każdym razie jest postęp :) Ciężko mi ustalić co wpływa na wzrost glonów i gnicie roślin . Na innym forum poradzono mi abym świecił 10 h a nie 2x po 5h oraz odstawił nawozy. Osobiście myślałem, że za mało ich jest. Przerobiłem sam pokrywę dostawiając 1 świetlówkę ale widać to mało. Zwiększyłem nawożenie makro i mikro (kiedyś tylko dawałem 1 nawóz raz na miesiąc i multimeral po podmianie i mi wszystko rosło ale wtedy miałem 54 litry i 15W. Teraz mam 3 filtry , oświetlenie 90W , 180 litrów i lipa czuję lekki niedosyt. Wszystko jeszcze przede mną. Ale zanim kupię zestaw CO2 chciałbym się upewnić czy jest sens. Pośpiech niewskazany.
Zmieniłem czas świecenia na 12-22 -10h i odstawiłem nawozy . Zobaczę czy będzie lepiej. Dozowałem więcej jak się naczytałem o EI ale pewnie proporcje mogły być nieodpowiednie. Zobaczymy za jakiś czas.

adam17123
Ryba
Ryba
Posty: 356
Rejestracja: 6 marca 12, 13:52

Re: Krewetki a obsada zbiornika

Postautor: adam17123 » 5 czerwca 13, 19:05

Proponuję opisać problem w dziale rośliny,a postaramy się pomóc ;-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości