Lato się zbliża

Drakko
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 maja 07, 13:32
Lokalizacja: Krotoszyn, PL

Lato się zbliża

Postautor: Drakko » 5 czerwca 07, 06:01

Jak w temacie lato się zbliża a więc temperatury rosną i nasze rybki wraz z roślinkami narażone są na rosnące w czasie dnia temperatury. Chciałem usłyszeć wasze opinie na temat schładzania akwarium w czasie upałów... Jak sobie z tym radzicie :?:


Ja poradziłem sobie w ten sposób: zamontowałem dwa wentylatory w obudowie umożliwiajace cyrkulację powietrza, jeden skierowany do środka a drugi na zewnątrz(mocowałem za pomocą czarnego silikonu, przewody lutowane i łączone za pomocą złączek dzięki czemu w razie awarii łatwy demontaż). Jako sterowanie posłużył mi termostat o odwróconym działaniu... załączający układ gdy temp. wzrośnie zbyt wysoko :mrgreen:

Oto fotki :D sami oceńcie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrówka forumowicze :ok:
Ostatnio zmieniony 5 czerwca 07, 17:57 przez Drakko, łącznie zmieniany 2 razy.

panthi

Re: Lato się zbliża

Postautor: panthi » 5 czerwca 07, 11:01

U mnie temperatura nie spada poniżej 25 stopni, zaczyna mnie to martwić. Póki co, przy tylnej ścianie mam prawie maksymalnie włączone napowietrzanie, z przodu lekko uchylona pokrywę, więc jakiś tam obieg powietrza jest. W gorące dni miałem już 30 stopni. Czas nad czymś właśnie takim pomyśleć, z tym, że nie dawałbym dwóch wentylatorków, jeden chyba powinien wystarczyć, nawiewny. Ten wywiewny będzie miał gorzej, bo będzie brał bardziej wilgotne powietrze. A może tylko tak mi się wydaje.
Gratuluję estetyki, ładnie się prezentuje.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Lato się zbliża

Postautor: artur_89 » 5 czerwca 07, 11:56

Wszystko super, tylko to już było pare razy na forum, jak sobie radzimy w czasie upałów, Oczywiście piękna robota. pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Lato się zbliża

Postautor: Tomek83 » 5 czerwca 07, 13:12

Temat był już wielokrotnie poruszany w dodatku napisałeś go absolutnie nie w tym dziale, gdzie trzeba. Nie kasuję tylko ze względu na załączone fotografie. Przenoszę natomiast do działu "Sprzęt".

Drakko
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 maja 07, 13:32
Lokalizacja: Krotoszyn, PL

Re: Lato się zbliża

Postautor: Drakko » 5 czerwca 07, 15:26

Tomek23 pisze:Temat był już wielokrotnie poruszany w dodatku napisałeś go absolutnie nie w tym dziale, gdzie trzeba. Nie kasuję tylko ze względu na załączone fotografie. Przenoszę natomiast do działu "Sprzęt".



Sorka całkiem zapomniałem o tym dziale :oops:

Głównie chodziło mi o fotki :) Trzeba naprawdę dobrze szukać żeby zobaczyć czyjeś wypociny :D
A szkoda bo najlepiej coś zobaczyć żeby móc wziąć z tego przykład...

panthi pisze:nie dawałbym dwóch wentylatorków, jeden chyba powinien wystarczyć


Żeby mieć zachowaną prawidłową cyrkulacje powietrza i największą wydajność wydaje mi się że powinieneś mieć dwa :mrgreen:

Pozdrawiam

panthi

Re: Lato się zbliża

Postautor: panthi » 5 czerwca 07, 20:58

Hmmm... Jeden niech ma wydajność powiedzmy 5m3 na godzinę. Gdy jeden dmucha, drugi wysysa powietrze, nadal będzie to 5 m3 z tym, że będzie im 'lekuśko'. Nie przetłoczą więcej powietrza, ponad swoją wydajność. Z tyłu pokrywy są otwory na kable. Niech tam na przykład zasysane będzie powietrze, a dwa wentylatory je wysysają. To już będzie wydajność 10 m3 na godzinę, bo się zsumuje.

Drakko
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 maja 07, 13:32
Lokalizacja: Krotoszyn, PL

Re: Lato się zbliża

Postautor: Drakko » 6 czerwca 07, 05:55

panthi pisze:Niech tam na przykład zasysane będzie powietrze, a dwa wentylatory je wysysają. To już będzie wydajność 10 m3 na godzinę, bo się zsumuje.


Pewien procent racji też w tym jest :wink:

Wiem że na ten temat zdania będą podzielone... Niektórzy montują 2 wysysające, niektórzy dmuchające a niektórzy tak jak ja. Więc zdecydować musisz sam co będzie najlepsze :lol: Albo poeksperymentować z różnymi kombinacjami.

Pozdro

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości