Symulowanie wschodow i zachodow - ocencie pomysl

Grzechoo
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 15 sierpnia 05, 14:33
Lokalizacja: Warszawa

Symulowanie wschodow i zachodow - ocencie pomysl

Postautor: Grzechoo » 11 marca 06, 19:47

witam
w robionym przeze mnie paludarium bedzie oswietlenie HQI+T8 (jakas roslinna) i bardzo mi zalezy na symulowanie wschodow i zachodow slonca wiec wykombinowalem sobie takie cos:
pod lampa HQI bedzie pasek materialu (zaslaniajacy cala lampe) przesuwajacy sie na rolkach. najpierw bedzie zaslanial lampe. razem z zapaleniem lampy ruszy silniczek elektryczny (niskoobrotowy) i bedzie przesuwal pasek materialu. najpierw bedzie calkiem czarny potem jakis lekko przepuszczajacy swiatlo a na koncu beda tylko "ramki" paska materialu dzieki czemu swiatlo nie bedzie tlumione, w tym polozeniu silniczek sie zatrzyma az do wieczora kiedy wlaczy sie znowu i pasek zacznie sie przesuwac stopniowo zaslaniajac lampe. T8 bedzie sie wlaczala przy pelnym swieceniu HQI wiec jej wlaczenie bedzie malo zauwazalne. i oczywiscie wszystko strowane mikrokontrolerem
jesli tlumacze malo obrazowo to dalem tez rysynek (sorki za jakosc ale sie spieszylem)

najpierw myslalem o tym zeby pasek materialu przebiegal nad calym zbiornikiem i zeby najpierw nawijal sie na jedna rolke a potem na druga po drugiej stronie zbiornika ale wymagalo by to dwoch silniczkow a zawsze rozwiazania proste sa niezawodne.

oczywiscie ten pomysl wymaga zrobienia odpowiednich rolek przekladni i jeszcze paru rzeczy ale nie mam problemu z majsterkowaniem.

piszcie co o tym sadzicie i co mozna by zmienic, poprawic

a tu rysunek:
zaslonka na rysunku jest "rozcieta" zeby bylo widac uklad materialu
Obrazek
pozdrawiam Grzesiek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Symulowanie wschodow i zachodow - ocencie pomysl

Postautor: Dave » 12 marca 06, 09:26

Pomysł jest bardzo dobry. Bardzo pomógłby płochliwym rybom. Pewnie też będzie to zabójcze wyglądało. Tylko postaraj się, żeby ten materiał był z daleka od lampy, bo czarny materiał będzie sie strasznie nagrzewał i może to się skończyć, jakimś wypadkiem.

Cichociemny
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 5 marca 06, 09:25
Lokalizacja: Long Beach 20

Re: Symulowanie wschodow i zachodow - ocencie pomysl

Postautor: Cichociemny » 12 marca 06, 10:35

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=33677#33677 trochę podobny patent :) Czekamy na efekty końcowe.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Symulowanie wschodow i zachodow - ocencie pomysl

Postautor: Seraphim » 26 listopada 07, 17:50

Post troche dawny ale jak ktoś szuka to może mu się przyda. ostatnio też nad tym myślałem, ale sporo roboty jest z tym. myślałem o żarówce i akumulatorze (np. z telefonu) by żarówka świeciła ale coraz słabiej aż do wyladowania akumulatora. w ciągu dnia mógłby sie znów ładować. pomysł potrzebuje niestety 2 światła, tzn żarówki, bo na świetlówce nie wyda, ale zawsze coś :)

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości