Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: Mattija2 » 1 kwietnia 17, 18:13

Witajcie
Szybkie pytanie - czy używanie innych sposobów filtracji wody przez torf aniżeli armatka torfowa (rura PVC)?
Nie zastosuję wkładu z torfu w akwa bo 1) mam HFM 2) jest zasypany keramzytem.
Nie dam też rady wykonstruować pełnoprawnej armaty, po prostu brak miejsca na to.
Zrobiłem myk z butelkami 5l+2l z odciętym dnem, jednak tworzy się podciśnienie i przepływ spada diametralnie. Poza tym to trochę męczące co 15 min dolewać kubek wody RO do przefiltrowania.
Próbuję zbijać pH bez użycia CO2. Kh na poziomie 3 stabilizuje mi pH gdzieś na ok. 7,2, potrzeba mi zejść do ~6,7.
Pozdrawiam 8) 8)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: Hunter » 4 kwietnia 17, 13:16

Chyba zostaje Ci tylko torf w granulkach 8)
Długoterminowo wychodzi dość kosztownie, ale skoro armata i torf ogrodniczy odpada to innej metody nie widzę.
Możesz jeszcze próbować z kubełkiem/kaskadą zasypaną torfem włóknistym, ale masz zero kontroli na parametrami, przewiduję duże skoki :P

W pierwszej kolejności jednak proponowałbym pozbyć się keramzytu, gdyż jako wkład alkalizujący wodę słabo nadaje się do biotopów wód miękkich i kwaśnych 8) Malawiści stosują popularnie w sumpach.
Przy hamburgu sama gąbka Ci wystarczy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: Mattija2 » 4 kwietnia 17, 14:11

Szczerze zastanawiałem się nad tym, dlaczego mimo mocnej herbaty pH dalej oscyluje wokół 7 a i KH stoi na 3 mimo lania czytego RO. Dzięki Hunter, wywale keramzyt i zobaczymy co z tego wyjdzie :D

edit:

próbował ktoś zrobić mniejszych rozmiarów armatkę torfową o w miarę wygodnym użytkowaniu?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: barttsw » 4 kwietnia 17, 14:14

testami kropelkowymi moze bycv duze zaklamanie warto by było zmierzyc phometrem

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: Hunter » 4 kwietnia 17, 14:59

Mattija2 pisze:Szczerze zastanawiałem się nad tym, dlaczego mimo mocnej herbaty pH dalej oscyluje wokół 7 a i KH stoi na 3 mimo lania czytego RO.

Czy wiesz, że czyste RO ma KH bliskie 0? :P Zatem na bank "coś" podnosi Ci KH i o ile nie masz bazaltowego podłoża, skał marmurowych/z piaskowca, nie lałeś wcześniej kranexu przez ten sam torf co teraz przesączasz RO, to na bank winnym będzie keramzyt :)

Mattija2 pisze:próbował ktoś zrobić mniejszych rozmiarów armatkę torfową o w miarę wygodnym użytkowaniu?

Mniejsza jest niewygodna :P Tak jak wcześniej zauważyłeś trzeba dolewać RO co chwilę. Mam 2m rurę podwieszoną na strychu pod sufitem. Połowa nabita torfem, druga połowa pusta. Wlewałem jednorazowo całe 5l wody, podkładałem wiaderko i szedłem spać. Rano torfianka była gotowa :)

Kilka ciekawostek na temat armaty znajdziesz w moim temacie z CW z 2013 roku: viewtopic.php?p=305757#305757

Tak btw... Też przerabiałem keramzyt w filtrze panelowym :D Widać na zdjęciach. Początkowo keramzyt był OK i nie mieszał mi w parametrach, ale po jakimś czasie to się zmieniło. Keramzyt wyleciał.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Filtracja przez torf - coś poza armatką?

Postautor: Mattija2 » 4 kwietnia 17, 16:28

Już wyleciał. Zasnatawiałem się co mi podnosi to KH....nie mam żadnych skał które to powodują :D
Nie mam miejsca na armatę w mieszkaniu 40m^2 :D cały problem. Musze sobie radzić humusem i mini armatką z 2 butelek... bywa i tak :D
dzięki za odpowiedzi.
pozdro!

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości