Hydroponika z modulanymi donicami

Galch
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 15 października 15, 20:09

Hydroponika z modulanymi donicami

Postautor: Galch » 22 października 15, 18:56

Witam.
Przy zakładaniu mojego 160 l malawi liczyłem się z brakiem roślinności która mogła by zająć się produktami przemiany materii, czyli trzeba się jej pozbyć w jakiś inny sposób. Podmiany co 2 dni to słaba opcja bo parametry prawdopodobnie oszaleją, następna opcja denitrator, jednak perspektywa 20 metrów węża ogrodowego w szafce pod akwarium też mnie nie przekonała, ostatnia opcja hydroponika. No tak to jest myśl, nie dość że załatwimy to w naturalny sposób czyli tak jak to ma miejsce w jeziorze roślinki i bakterie z podłoża załatwiają sprawę. Przekopałem się przez mnóstwo tematów w sieci i przeważnie hydroponika to było zwyczajne szklane lub z tworzywa sztucznego, koryto wypełnione po brzegi keramzytem zasadzonymi roślinami i wylotem na określonej wysokości. Nie jest to złe rozwiązanie, bo mamy dodatkowe złoże, ale rośliny mają ograniczony dostęp powietrza do korzeni i stwierdziłem że mogą gnić. Postanowiłem wybrać się do źródła i dowiedzieć się jak powinno się hodować rośliny w ten sposób by uzyskać największe ich przyrosty. Po małym dokształceniu się postanowiłem zrobić hydroponikę z:
-donicy 400x130,
-kawałka tworzywa pasującego na rant jaki wewnątrz się znajduje, można też zrobić taki kawałek który przykryje całą donice od góry,
- 3 doniczek, takich miękkich do sadzonek
- kolanka spustowego do zlewu
-rurki giętej od eheima
-pompy circulator 350
oraz paru przewodów giętkich
W tworzywie wycinamy otwory tak by można było w nich osadzić małe doniczki, mogą być nawet trochę mniejsze doniczki mocno spasują.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z boku dużej donicy wycinamy na określonej wysokości otwór na spływ trzeba ja określić indywidualnie, zależy jak wysokie będą małe doniczki, więc musi być tak wywiercony żeby poziom wody w małych doniczkach wynosił od 1 do 2 cm, czyli tak jak w zwykłej podstawce, roślina musi sie natrudzić żeby dostać się do wody i żyje w odpowiednio wilgotnym i bogatym w powietrze podłożu.
Spust jest zrobiony celowo z dużo większej rury na oko 18 mm, by nic sie nie przytkało. Oczywiści kolanko umieszczamy na sylikonie czy innym dziadostwie, byle nie było szkodliwe dla zwierząt.
Obrazek
Obrazek
Rurka wlotowa ma być tak osadzona żeby o nic nie wadziła u mnie jest to zaraz pod pokrywką, i na takiej wysokości by w dużej donicy była mała wirówka.
Obrazek
Kawałek wężyka i do głowicy w akwarium
Obrazek
Całość dajemy nad akwarium zasypujemy doniczki drobnym keramzytem, sadzimy zieleninę i cieszymy się niskim NO3. Rośliny w takim zastosowaniu nie będą miały szoku związanego z nagłym dostatkiem wilgoci i szybko się zaadoptują. Co chwile widzę młode liście, jak dotąd pracuje miesiąc i jest świetnie, jedna donica jest pusta bo czekam aż wyrośnie mi trzecia sadzonka :P
Obrazek
Jakie zalety ma ten system ? Po pierwsze rośliny rosną szybciej, czyli pobierają więcej substancji przez korzenie, po 2 mamy łatwy dostęp do sadzonek możemy wyjąć do np wygodnego przesadzenia, bez grzebania w wodzie i uszkadzania innych sadzonek i ich systemów korzeniowych, po 3 łatwy dostęp do spływu i brak możliwości zatkania. Zobaczymy jak się sprawdzi za kilka miesięcy :P
Czekam na komentarze.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Hydroponika z modulanymi donicami

Postautor: slaeer » 22 października 15, 22:57

Tez myslalem nad donica z koszami, ale sobie odpuscilem i postawilem normalne hydro.
Na Twoim miejscu jednak uwzglednilbym dodatkowy odplyw awaryjny. Pewnosci, ze sie nie zatka nigdy nie ma. Korzenie z donic i tak wejda do donicy glownej i zaczna sie ze soba platac. Zwykle hydro ma zdecydowanie wieksza powieszchnie zloza i mozna w nim posadzic wiecej roslin. Jezeli chodzi o argument gnicia to niebardzo rozumiem.

Czekam na aktualizacje za kilka miesiecy, napisz jeszcze jakie rosliny trzymasz.

Ogolnie fajny projekt, jedyny minus jest za brak awaryjnego odplywu.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości